Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 24 noyabr 2018-ci il tarixli, 774s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq olunmuş Plana əsasən 2018-ci il üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir.
Fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya sənədlər 2018-ci il dekabrın 4-dən dekabrın 24-ü saat 17:00-dək hər gün (şənbə, bazar və bayram günləri istisna olmaqla) qəbul ediləcək.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya ali təhsili olan (ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən, yaxud təhsili ona bərabər tutulan, tibbi təhsildə isə həkim və həkim-mütəxəssis) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə yolu ilə qəbul olunurlar.
Doktoranturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq institutuna (İnstitutların ünvanını AMEA-nın www.science.az saytından əldə etmək olar) təqdim olunmalıdır:
- elmi müəssisənin direktorunun adına ərizə;
- kadrların şəxsi-qeydiyyat vərəqi;
- tərcümeyi-hal;
- 2 ədəd fotoşəkil (3x4 sm ölçüdə);
- iş stajı olanlar üçün əmək kitabçasından çıxarış;
- iş yerindən xasiyyətnamə;
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat;
- ali təhsil müəssisəsini bitirmək haqqında diplomun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti (xarici ölkələrdə təhsil almış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları üçün təhsil haqqında sənədlərin tanınması haqqında şəhadətnamə);
- xarici dil bilikləri üzrə beynəlxalq sertifikat (əgər varsa);
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti.
Elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya seçdikləri sahədə elmi və ya elmi-pedaqoji nailiyyəti olan, fundamental tədqiqatları yüksək səviyyədə aparmağı bacaran və fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi (alimlik) dərəcəsi olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları qəbul edilirlər.
Doktoranturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq institutuna təqdim olunmalıdır:
- ərizə (doktoranturanın fəaliyyət göstərdiyi müəssisənin və yaxud təşkilatın rəhbərinin adına);
- əmək kitabçasından çıxarış;
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı;
- fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi diplomunun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti;
Dissertantlıq yolu ilə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya ali təhsilli (ali təhsil magistratura səviyyəsini bitirən, yaxud təhsili ona bərabər tutulan), müvafiq tədqiqat sahəsində müəyyən müvəffəqiyyətləri olan ali təhsil müəssisələrinin, elmi və digər təşkilatların elmi və elmi-pedoqoji kadrları sənəd təqdim edə bilər.
Dissertantlıq yolu ilə təhsil müddətini başa vuran şəxslər eyni ixtisas üzrə təkrar dissertant ola bilməz.
Doktoranturada tam təhsil müddətini başa vurmuş şəxslər eyni ixtisas üzrə dissertantlıq yolu ilə təhsil ala bilməz.
Dissertant kimi təhkim olunmaq istəyən şəxslər bir qayda olaraq elmi və elmi-pedaqoji iş stajına malik olmalıdır.
Fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya qəbulla bağlı aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq institutuna təqdim olunmalıdır:
- ərizə (dissertantura təhsilini həyata keçirən müəssisənin və yaxud təşkilatın rəhbərinin adına);
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat (fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə);
Dissertantlıq yolu ilə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin olması əsas şərtdir.
Elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq institutuna təqdim olunmalıdır:
- çap olunmuş elmi əsərlərin siyahısı (elmlər doktoru hazırlığı üzrə);
- fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) diplomunun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti;

04.12.2018 Национальная академия наук Азербайджана объявляет прием в докторантуру и диссертантуру на 2018 учебный год
Согласно плану, утвержденному распоряжением 774 Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 20 декабря 2017 года, Национальная академия наук Азербайджана объявляет прием в докторантуру и диссертантуру по подготовке докторов философии и докторов наук на 2018 учебный год.
Документы по программе подготовки докторов философии и докторов наук будут приниматься с 4 по 24 декабря 2018 года (за исключением субботы и воскресенья) с 10:00 до 17:00.
В докторантуру по программе доктора философии принимаются граждане Азербайджанской Республики с высшим образованием путем конкурса (имеющие магистерскую степень, или образование, приравненное к ней, в медицинском же образовании врач или врач-специалист).
Для приема в докторантуру в соответствующий институт НАНА (адреса институтов можно получить на сайте www.science.az НАНА) должны быть представлены следующие документы:
- Заявление на имя руководителя научного учреждения, где осуществляется обучение в докторантуре;
- Личный листок по учету кадров;
- Автобиография;
- 2 фотографии (размером 3x4 см);
- Выписка из трудовой книжки для тех, кто имеет стаж работы;
- Характеристика с места работы;
- Список опубликованных научных работ или реферат по выбранной специальности;
- Заверенная, в соответствующем порядке, копия диплома об окончании высшего учебного заведения (свидетельство о признании документов об образовании для граждан Азербайджанской Республики, получивших образование за рубежом);
- Международный сертификат (если есть) на знание иностранных языков;
- Копия документа, удостоверяющего личность.
В докторантуру по программе доктора наук принимаются граждане Азербайджанской Республики, имеющие ученую степень доктора философии (кандидат наук), а также отличающиеся достижениями в научной или научно-педагогической сфере и умеющие проводить фундаментальные исследования на высоком уровне.
Для приема в докторантуру в соответствующий институт НАНА должны быть представлены следующие документы:
- Заявление (имя руководителя учреждения или организации, где осуществляется обучение в докторантуре);
Личный листок по учету кадров;
- Выписка из трудовой книжки;
- Список опубликованных научных трудов;
- Заверенная, в соответствующем порядке, копия диплома доктора философии (кандидата наук);
В диссертантуру для получения ученой степени доктора философии могут представить документы имеющие высшее образование (магистерскую степень, или образование, приравненное к ней,) и отличающиеся успехами в соответствующей исследовательской сфере научные и научно-педагогические кадры высших учебных заведений, научных и других организаций.
Лица, завершившие образование путем диссертантуры, повторно не могут быть диссертантами по той же специальности.
Лица, завершившие образование в докторантуре, не могут получать образование путем диссертантуры по той же специальности.
Лица, желающие стать диссертантом, как правило, должны иметь стаж научной и научно-педагогической работы.
Для приема в диссертантуру для получения ученой степени доктора философии в соответствующий институт НАНА должны быть представлены следующие документы:
-Заявление (на имя руководителя учреждения или организации, где осуществляется обучение в диссертантуре);
- Список опубликованных научных трудов или реферат по выбранной специальности (по программе подготовки докторов философии);
Для получения ученой степени доктора наук путем диссертантуры наличие ученой степени доктора философии является основным условием.
Для приема в диссертантуру для получения ученой степени доктора наук в соответствующий институт НАНА должны быть представлены следующие документы:
- Список опубликованных научных трудов (по программе подготовки докторов наук)
Для дополнительной информации можно обратиться в Отдел докторантуры Управления науки и образования НАНА.