XƏBƏRLƏR Arxiv 2618 Çap et
18.02.2020 / Konfranslar, iclaslar Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin iclasında prioritet məsələlər müzakirə olunub
Fevralın 18-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Ümumi yığıncağı keçirilib.
Əvvəlcə bölmənin üzvü olmuş mərhum akademik Bahadır Tağıyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb. AMEA-nın 28 dekabr 2019-cu il tarixində keçirilmiş Ümumi yığıncağını xatırladan alim tədbirdə bir sıra islahatların aparılmasına dair mühüm qərarların qəbul olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, qərarlara əsasən AMEA-nın Nizamnaməsində dəyişiklik edilib, Rəyasət Heyətinin 11 nəfərdən ibarət yeni tərkibi seçilib, həmçinin elmi bölmələrin akademik-katibi vəzifələri ləğv edilib və bölmələrə rəhbərlik vitse-prezidentlərə həvalə olunub. Bundan başqa, bölmə büroları da ləğv edilərək, Elmi şuraların yaradılması qərara alınıb.
Akademik R.Əliquliyev Ümumi yığıncaqda müasir dövrün elmi-texnoloji və innovativ çağırışlarına söykənən, süni intellekt texnologiyalarının geniş tətbiqini, eləcə də fundamental elmi istiqamətlərin balanslaşdırılmasını nəzərdə tutan “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramı”nın qəbul edildiyini bildirib. Alim proqrama əsasən müəssisələr qarşısında elmi tədqiqatların prioritetlərinin müəyyən edilməsi, struktur islahatlarının aparılması və idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, elmi infrastrukturun modernləşdirilməsi, elmi işçilərin attestasiyasının aparılması, o cümlədən yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması və elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi kimi mühüm vəzifələrin qoyulduğunu vurğulayıb.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, elmi idarəetmə və maliyyələşdirilmənin optimallaşdırılması, elm, təhsil və iqtisadiyyatın inteqrasiyasının sürətləndirilməsi, Akademiyanın beynəlxalq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi, birgə əməkdaşlıq proqramının hazırlanması, innovasiya fəaliyyətinin inkişafı, Azərbaycançılıq ideologiyasına aid məsələlərin dərindən araşdırılması, eyni zamanda, elmi işçilərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması da AMEA-da aparılan islahatların prioritet istiqamətlərini təşkil edir.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi altında çevik, adaptiv struktur mexanizmlərinin işlənilməsi üçün aparılan islahatlarda beynəlxalq təcrübənin əsas götürüldüyünü deyən R.Əliquliyev Rəyasət Heyəti aparatında bir sıra struktur dəyişikliklərinin edildiyini diqqətə çatdırıb. O, Akademiyada son zamanlar bir sıra səlahiyyətli dövlət nümayəndələri ilə görüşlərin keçirildiyini söyləyərək, AMEA ilə müvafiq dövlət qurumları arasında yeni istiqamətdə əməkdaşlıq əlaqələrinin təşkili və inkişaf etdirilməsinin qarşıda duran əsas hədəflərdən olduğunu vurğulayıb.
Akademik R.Əliquliyev bölmənin Rəyasət Heyətinin 15 yanvar 2020-ci il tarixli iclasında təqdim olunmuş hesabatından da bəhs edib. Bildirib ki, iclasda bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, müasir tədqiqat qurğuları və elmi-texniki avadanlıqların yenilənməsi, əldə olunmuş innovativ potensiallı elmi nəticə və nailiyyətlərin tətbiq edilməsi, elmi məhsulların kommersiyalaşdırılması və digər məsələlərin normativ-hüquqi sənədlərin tələbləri çərçivəsində həyata keçirilməsinə dair qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra tədbirdə Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, cari ilin aprel ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə bağlı təkliflərin bölmə üzvləri tərəfindən irəli sürülərək Rəyasət Heyətinə təqdim olunması qərara alınıb.
Tədbirdə, həmçinin AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi “Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi” QSC-nin sədri, akademik Adil Qəribovun Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinə üzv seçilməsi üçün səsvermə baş tutub və nəticələr təsdiq olunub.
Akademik A.Qəribov öz çıxışında iclas iştirakçılarına fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Alim ona göstərilən etimadı doğruldacağını və bölmənin fəaliyyətinin gücləndirilməsi üçün əlindən gələni edəcəyini bildirib.
Sonra akademik R.Əliquliyev çıxış edərək bölmədə gedən proseslərin müzakirə olunması və müvafiq qərarların qəbul edilməsi baxımından Elmi şuranın fəaliyyətinin önəmli olduğunu bildirib, şuraya üzvlərin seçilməsi üçün seçkilərin keçirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Daha sonra sədri akademik Məhəmməd Mehdiyev, müavinləri isə AMEA-nın müxbir üzvləri Əyyub Quliyev və Ağası Məlikovdan ibarət bölmənin Elmi şura üzvlərinin seçkisi üzrə Hesablama komissiyası yaradılıb.
Keçirilən səsvermənin nəticələrinə əsasən, akademik Rasim Əliquliyev sədr, akademiklər Cavad Abdinov və Yusif Məmmədov müavin olmaqla, 13 nəfərdən ibarət bölmənin Elmi şurası formalaşıb. Şuranın üzvləri siyahısına akademiklər Nazim Məmmədov, Telman Əliyev, Arif Həşimov, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvləri Misir Mərdanov, Oktay Qasımov, Oqtay Səmədov, Namiq Cəlilov və Afiq Həsənov daxil olublar.

НОВОСТИ Архив 2645 Çap et
18.02.2020 / Конференции, заседания На заседании Отделения физико-математических и технических наук обсуждались приоритетные вопросы
18 февраля в Президиуме НАНА состоялось Общее собрание Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН).
Вначале минутой молчания была почтена память о покойном академике Бахадире Тагиеве, который был членом отделения.
Открывая мероприятие вступительным словом, председатель отделения, вице-президент НАНА академик Расим Алгулиев проинформировал о вопросах повестки дня. Напомнив об Общем собрании НАНА, прошедшем 28 декабря 2019 года, ученый сказал, что на мероприятии были приняты важные решения. Он сказал, что в соответствии с принятыми решениями были внесены изменения в Устав НАНА, избраны состоящий из 11 членов новый состав Президиума, а также ликвидирована должность академика-секретаря научных отделений, а руководство отделениями было поручено вице-президентам. Кроме того, бюро отделений также были упразднены и созданы Ученые советы.
Академик Р.Алгулиев также отметил, что в Общем собрании была принята «Национальная программа развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025 годы», которая предусматривает широкое применение технологий искусственного интеллекта, а также сбалансированность фундаментальных научных направлений, основанных на научно-технологических и инновационных вызовах современности. Ученый подчеркнул, что в соответствии с программой перед научными учреждениями были поставлены такие важные задачи, как определение приоритетов научных исследований, проведение структурных реформ и совершенствование управления, модернизация научной инфраструктуры, проведение аттестации научных кадров, а также подготовка высококвалифицированных кадров и оценка научной деятельности.
По словам вице-президента, оптимизация научного управления и финансирования, ускорение интеграции науки, образования и экономики, дальнейшее расширение международных связей Академии, разработка совместных программ, развитие инновационной деятельности, глубокие исследования вопросов, касающихся идеологии азербайджанства, в то же время улучшение социального благосостояния научных сотрудников также являются одним из приоритетных направлений реформ в НАНА.
Отметив, что в проводимых реформах для разработки гибких, адаптивных структурных механизмов под руководством Президента НАНА академика Рамиза Мехтиева, за основу берется международный опыт, Р.Алгулиев упомянул о ряде структурных изменений, проведенных в аппарате Президиума. Напомнив, что Академия недавно провела встречи с рядом уполномоченных представителей государства, ученый подчеркнул, что организация и развитие сотрудничества в новом направлении между НАНА и соответствующими государственными органами является одной из основных целей.
Академик Р.Алгулиев также рассказал об отчете отделения, представленном на прошедшем 15 января 2020 года заседании Президиума. По его словам, целью встречи было укрепление материально-технической базы научных учреждений, входящих в отделение, модернизация современной исследовательской базы и научно-технического оборудования, внедрение научных результатов и достижений с инновационным потенциалом, коммерциализация научной продукции и реализация прочих вопросов в рамках требований нормативно-правовых документов.
Далее, согласно решению Президиума, было принято решение представить предложения по 75-летию НАНА, которое состоится в апреле этого года.
На мероприятии было проведено голосование по избранию председателя ЗАО «Национальный центр ядерных исследований» Министерства транспорта, связи и высоких технологий академика Адиля Гарибова членом Отделения физико-математических и технических наук.
Академик А.Гарибов в своем выступлении дал подробную информацию о своем деятельности. Ученый сказал, что он оправдает доверие и сделает все возможное, чтобы укрепить дальнейшую деятельность Отделения.
Затем академик Р.Алгулиев отметил важность деятельности Ученого совета с точки зрения обсуждения процессов в отделении и принятия соответствующих решений, а также отметил важность проведения выборов для избрания членов совета.
Далее была создана Счетная комиссия по выборам членов Ученого совета отделения, председателем которого стал академик Мухаммед Мехтиев, а заместителями - члены-корреспонденты НАНА Айюб Гулиев и Агаси Меликов.
По результатам голосования был сформирован состоящий из 13 человек Ученый совет отделения. Академик Расим Алгулиев был избран председателем, академики Джавад Абдинов и Юсиф Мамедов - заместителями. В состав Совета входят академики Назим Мамедов, Тельман Алиев, Ариф Гашимов, Фикрет Алиев, Адиль Гарибов, члены-корреспонденты НАНА Мисир Марданов, Октай Гасымов, Октай Самадов, Намиг Джалилов и Афиг Гасанов.