XƏBƏRLƏR Arxiv 2618 Çap et
18.02.2020 / Konfranslar, iclaslar Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin iclasında prioritet məsələlər müzakirə olunub
Fevralın 18-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Ümumi yığıncağı keçirilib.
Əvvəlcə bölmənin üzvü olmuş mərhum akademik Bahadır Tağıyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb. AMEA-nın 28 dekabr 2019-cu il tarixində keçirilmiş Ümumi yığıncağını xatırladan alim tədbirdə bir sıra islahatların aparılmasına dair mühüm qərarların qəbul olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, qərarlara əsasən AMEA-nın Nizamnaməsində dəyişiklik edilib, Rəyasət Heyətinin 11 nəfərdən ibarət yeni tərkibi seçilib, həmçinin elmi bölmələrin akademik-katibi vəzifələri ləğv edilib və bölmələrə rəhbərlik vitse-prezidentlərə həvalə olunub. Bundan başqa, bölmə büroları da ləğv edilərək, Elmi şuraların yaradılması qərara alınıb.
Akademik R.Əliquliyev Ümumi yığıncaqda müasir dövrün elmi-texnoloji və innovativ çağırışlarına söykənən, süni intellekt texnologiyalarının geniş tətbiqini, eləcə də fundamental elmi istiqamətlərin balanslaşdırılmasını nəzərdə tutan “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramı”nın qəbul edildiyini bildirib. Alim proqrama əsasən müəssisələr qarşısında elmi tədqiqatların prioritetlərinin müəyyən edilməsi, struktur islahatlarının aparılması və idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, elmi infrastrukturun modernləşdirilməsi, elmi işçilərin attestasiyasının aparılması, o cümlədən yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması və elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi kimi mühüm vəzifələrin qoyulduğunu vurğulayıb.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, elmi idarəetmə və maliyyələşdirilmənin optimallaşdırılması, elm, təhsil və iqtisadiyyatın inteqrasiyasının sürətləndirilməsi, Akademiyanın beynəlxalq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi, birgə əməkdaşlıq proqramının hazırlanması, innovasiya fəaliyyətinin inkişafı, Azərbaycançılıq ideologiyasına aid məsələlərin dərindən araşdırılması, eyni zamanda, elmi işçilərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması da AMEA-da aparılan islahatların prioritet istiqamətlərini təşkil edir.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi altında çevik, adaptiv struktur mexanizmlərinin işlənilməsi üçün aparılan islahatlarda beynəlxalq təcrübənin əsas götürüldüyünü deyən R.Əliquliyev Rəyasət Heyəti aparatında bir sıra struktur dəyişikliklərinin edildiyini diqqətə çatdırıb. O, Akademiyada son zamanlar bir sıra səlahiyyətli dövlət nümayəndələri ilə görüşlərin keçirildiyini söyləyərək, AMEA ilə müvafiq dövlət qurumları arasında yeni istiqamətdə əməkdaşlıq əlaqələrinin təşkili və inkişaf etdirilməsinin qarşıda duran əsas hədəflərdən olduğunu vurğulayıb.
Akademik R.Əliquliyev bölmənin Rəyasət Heyətinin 15 yanvar 2020-ci il tarixli iclasında təqdim olunmuş hesabatından da bəhs edib. Bildirib ki, iclasda bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, müasir tədqiqat qurğuları və elmi-texniki avadanlıqların yenilənməsi, əldə olunmuş innovativ potensiallı elmi nəticə və nailiyyətlərin tətbiq edilməsi, elmi məhsulların kommersiyalaşdırılması və digər məsələlərin normativ-hüquqi sənədlərin tələbləri çərçivəsində həyata keçirilməsinə dair qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra tədbirdə Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, cari ilin aprel ayında keçirilməsi nəzərdə tutulan AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə bağlı təkliflərin bölmə üzvləri tərəfindən irəli sürülərək Rəyasət Heyətinə təqdim olunması qərara alınıb.
Tədbirdə, həmçinin AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi “Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi” QSC-nin sədri, akademik Adil Qəribovun Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinə üzv seçilməsi üçün səsvermə baş tutub və nəticələr təsdiq olunub.
Akademik A.Qəribov öz çıxışında iclas iştirakçılarına fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Alim ona göstərilən etimadı doğruldacağını və bölmənin fəaliyyətinin gücləndirilməsi üçün əlindən gələni edəcəyini bildirib.
Sonra akademik R.Əliquliyev çıxış edərək bölmədə gedən proseslərin müzakirə olunması və müvafiq qərarların qəbul edilməsi baxımından Elmi şuranın fəaliyyətinin önəmli olduğunu bildirib, şuraya üzvlərin seçilməsi üçün seçkilərin keçirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Daha sonra sədri akademik Məhəmməd Mehdiyev, müavinləri isə AMEA-nın müxbir üzvləri Əyyub Quliyev və Ağası Məlikovdan ibarət bölmənin Elmi şura üzvlərinin seçkisi üzrə Hesablama komissiyası yaradılıb.
Keçirilən səsvermənin nəticələrinə əsasən, akademik Rasim Əliquliyev sədr, akademiklər Cavad Abdinov və Yusif Məmmədov müavin olmaqla, 13 nəfərdən ibarət bölmənin Elmi şurası formalaşıb. Şuranın üzvləri siyahısına akademiklər Nazim Məmmədov, Telman Əliyev, Arif Həşimov, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvləri Misir Mərdanov, Oktay Qasımov, Oqtay Səmədov, Namiq Cəlilov və Afiq Həsənov daxil olublar.

NEWS Archive 2646 Çap et
18.02.2020 / Conferences, sessions Meeting of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences discussed priority issues
On February 18, General Meeting of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences was held at the Presidium of ANAS.
In advance, with a minute of silence, the memory of the late academician Bahadir Tagiyev, who was a member of the division, was honored.
Opening the event, the chairman of the division, ANAS vice-president, academician Rasim Alguliyev, informed about the issues on the agenda. Recalling the ANAS General Meeting on December 28, 2019, the scientist said that important decisions were made at the event. He said that in accordance with the decisions made, the ANAS Charter was amended, the new composition of the Presidium consisting of 11 members was elected, the post of academician-secretary of scientific divisions was abolished, and the vice-presidents were entrusted with the leadership of the divisions. In addition, division offices were also abolished and Academic Councils were created.
Academician R. Alguliyev also noted that the "National Development Program of the Azerbaijan National Academy of Sciences for 2020-2025" was adopted at the General Meeting, which provides for the widespread use of artificial intelligence technologies, as well as the balance of fundamental scientific directions based on scientific, technological and innovative the challenges of our time. The scientist emphasized that in accordance with the program, scientific institutions were assigned such important tasks as determining research priorities, carrying out structural reforms and improving management, modernizing the scientific infrastructure, conducting certification of scientific personnel, as well as training highly qualified personnel and evaluating scientific activity.
According to the vice- president, the optimization of scientific management and financing, the acceleration of the integration of science, education and the economy, the further expansion of the Academy’s international relations, the development of joint programs, the development of innovation, in-depth research on issues related to the ideology of Azerbaijan, while improving the social welfare of scientific employees are also one of the priority areas of reforms in ANAS.
Noting that in the ongoing reforms to develop flexible, adaptive structural mechanisms under the leadership of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, international experience is taken as a basis, R. Alguliyev mentioned a number of structural changes carried out in the apparatus of the Presidium. Recalling that the Academy recently held meetings with a number of authorized representatives of the state, the scientist emphasized that the organization and development of cooperation in a new direction between ANAS and relevant state bodies is one of the main goals.
Academician R. Alguliyev also spoke about the division’s report presented at the Presidium meeting held on January 15, 2020. According to him, the purpose of the meeting was to reinforce the material and technical base of scientific institutions included in the division, modernize modern research facilities and scientific and technical equipment, implement scientific results and achievements with innovative potential, commercialize scientific products and implement other issues within the framework of regulatory requirements legal documents.
Then, according to the decision of the Presidium, it was decided to submit proposals on the 75th anniversary of ANAS, which will be held in April this year.
At the event, a vote was taken on the election of the Chairman of the National Center for Nuclear Research CJSC of the Ministry of Transport, Communication and High Technologies, Academician Adil Garibov as a member of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences.
Academician A. Garibov in his speech gave detailed information about his activities. The scientist said that he will justify the trust and will do everything possible to strengthen the further activities of the Division.
Then acad. R. Alguliyev noted the importance of the activities of the Academic Council in terms of discussing processes in the department and making appropriate decisions, and also noted the importance of elections for the election of council members.
Then, the Counting Commission for the election of members of the Academic Council of the division was created, chaired by academician Muhammed Mehdiyev, and deputy members of the ANAS Ayub Guliyev and Agasi Melikov.
According to the results of the voting, the Scientific Council of the division consisting of 13 people was formed. Academician Rasim Alguliyev was elected chairman, academicians Javad Abdinov and Yusif Mammadov as deputies. The Council includes academicians Nazim Mammadov, Telman Aliyev, Arif Hashimov, Fikret Aliyev, Adil Garibov, corresponding members of ANAS Misir Mardanov, Oktay Gasimov, Oktay Samadov, Namig Jalilov and Afig Hasanov.