XƏBƏRLƏR Arxiv 2527 Çap et
19.02.2020 / Görüşlər AMEA-da Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayevlə görüş keçirilib
Fevralın 19-da AMEA-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayevlə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA rəhbərliyi, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müdafiəsini keçirən Dissertasiya şuralarının sədrləri və bu şuraların elmi katibləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açaraq son zamanlar akademiyada müxtəlif dövlət qurumları ilə keçirilən görüşlərin Prezident İlham Əliyev tərəfindən aparılan quruculuq prosesinə dəstək verdiyini bildirib. Ali Attestasiya Komissiyasının yeni rəhbərliyinin fəaliyyətinə toxunan akademik Ramiz Mehdiyev ölkə Prezidentinin bu komissiyanın işinin təkmilləşdirilməsi və nüfuzunun artırılması istiqamətində qəbul etdiyi sərəncamlar, görülən işlər və tətbiq olunan yeniliklərdən danışıb.
Sonra çıxış edən Ali Attestasiya Komissiyasının sədri Famil Mustafayev elm və təhsilin vəhdətinə xidmət edən görüşlərin, müxtəlif səpkili tədbirlərin, eləcə də elmi qurumlarla əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin təqdirəlayiq hal olduğunu deyib. Bildirib ki, bu addımlar ölkəmizdə elmi potensialın yüksəldilməsi yönündə mühüm rol oynayacaq.
O, rəhbərlik etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətlərinə dair təqdimatla çıxış edərək Komissiyada atılan bütün addımların AR Prezidentinin rəhbərliyi və böyük dəstəyi ilə həyata keçirildiyini deyib. F.Mustafayev quruma sədrlik etdiyi müddət ərzində 2500-yə yaxın elmi işə baxıldığını, prosedur qaydaları, normativ sənədlər və mexanizmlərin yeniləndiyini diqqətə çatdırıb.
Elmi dərəcə və elmi adların verilməsi prosesindən söz açan sədr yenilənmiş normativ sənədlər, əlavə və dəyişiklik edilmiş qaydalar, eləcə də dövri elmi nəşrlər barədə də geniş məlumat verib. F.Mustafayev ölkə başçısının 11 iyun 2019-cu il tarixli Fərmanı ilə təsdiq olunmuş “Elmi dərəcələr verilməsi qaydası haqqında Əsasnamə” haqqında danışaraq, elmi dərəcələrin verilməsində beynəlxalq təcrübədən yararlandıqlarını bildirib. O, həmçinin elmi dərəcə və adların verilməsi üçün elmi məqalələrin dərc olunması tövsiyə edilən beynəlxalq, yüksək istinad indeksli nüfuzlu jurnallar, eləcə də Azərbaycan nəşrləri barədə məlumat verib.
Məqalə, konfrans və simpoziumlarla bağlı tələblərin sayının azaldıldığını vurğulayan F.Mustafayev dissertasiya işlərinin tərtibi, həcmi, təqdim olunma müddəti, dissertasiya şuralarının səsvermə qaydaları, səlahiyyət müddəti, xaricə göndərilən avtoreferatların yazılma dili, seminarlar, o cümlədən plagiat baş verən hallarda tətbiq olunan qaydalarla əlaqədar yenilik və dəyişiklikləri diqqətə çatdırıb.
Ali Attestasiya Komissiyasının sədri işgüzar müzakirələr şəraitində keçən faydalı görüşə görə akademiya rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra AMEA əməkdaşları və dissertasiya şuralarının sədrləri tərəfindən səsləndirilən suallar cavablandırılıb, bir sıra maraq kəsb edən məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda akademik Ramiz Mehdiyev F.Mustafayevə AMEA əməkdaşları adından təşəkkür edərək, görüşdə müzakirə olunan məsələlərin elmi potensialın gücləndirilməsinə təkan verəcəyinə və səsləndirilən fikirlərlə bağlı mühüm nəticələrin əldə olunacağına əminliyini ifadə edib.

NEWS Archive 2526 Çap et
19.02.2020 / Meetings ANAS held a meeting with the chairman of the Higher Attestation Commission Famil Mustafayev
ANAS has hosted for a meeting with the chairman of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan Famil Mustafayev.
The meeting was attended by the leadership of the Academy, the chairmen and scientific secretaries of the Councils for the defense of dissertations for the degree of Doctors of Philosophy and Doctors of Sciences operating in scientific institutions and organizations of ANAS.
Opening the event, President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev noted that recently, the Academy has been organizing meetings with heads of state structures aimed at enhancing the role of ANAS in the creative process carried out by President Ilham Aliyev. Speaking about the activities of the new leadership of the Higher Attestation Commission, academician Ramiz Mehdiyev spoke about the orders of the head of state aimed at improving the work of the commission and increasing its credibility, and about the innovations introduced in this area.
Then, the chairman of the Higher Attestation Commission Famil Mustafayev spoke at the meeting and stressed out that such meetings, which are aimed at expanding the integration of science and education, serve to develop the scientific potential in the country. The Chairman of the Higher Attestation Commission expressed his gratitude to the leadership of the Academy for organizing the much-needed and useful meeting.
Noting that all the activities carried out in the commission, of which he is the chairman, are implemented under the guidance and with the maximum support of the President of the Republic of Azerbaijan, Famil Mustafayev noted that during his leadership about 2500 scientific papers were reviewed, procedural rules and regulatory documents were updated and mechanisms, defects fixed. Speaking about the process of awarding academic degrees and conferring academic ranks, the chairman of the commission spoke in detail about the updated regulatory documents, the amended rules and introduced innovations, periodical scientific publications. Speaking about the "Regulation on the rules for awarding academic degrees", approved by the Decree of the Head of State dated June 11, 2019, Famil Mustafayev said that the practice of awarding academic degrees in Russia, Belarus, Kazakhstan, Ukraine, as well as a number of European countries was taken into account when compiling the document.
The Chairman of the Higher Attestation Commission spoke about international citation and indexing systems (databases), which include periodic scientific publications recommended for publication by applicants for scientific articles, as well as recommended periodic scientific publications for publishing scientific articles in the republic.
Stressing that the requirements related to the publication of articles, participation in conferences, congresses and symposia have been simplified, Famil Mustafayev spoke about new rules for preparing dissertations, their volumes, terms for submission to defense, rules for voting in dissertation councils, rules for drawing up abstracts that are sent abroad scientific seminars, the rules that apply when plagiarism is detected, etc.
Then the chairman of the Higher Attestation Commission responded the questions from ANAS employees, chairmen and scientific secretaries of dissertation councils, extensive discussions.
In conclusion, academician Ramiz Mehdiyev thanked Famil Mustafayev on behalf of ANAS employees for his participation in the meeting and expressed confidence that the issues discussed during the event would have a positive impact on the development of scientific potential in the republic.