XƏBƏRLƏR Arxiv 2569 Çap et
13.03.2020 / Mühüm hadisələr AMEA prezidenti koronavirusla bağlı profilaktik tədbirlər haqqında sərəncam imzalayıb
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev "Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında" sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilat rəhbərlərinə ciddi zərurət olmadığı halda müxtəlif xarakterli kütləvi tədbirlərin keçirilməsinin məhdudlaşdırılması, işçilərin koronavirusun yayıldığı ölkələrə ezamiyyətlərinin dayandırılması, AMEA-nın müvafiq inzibati binalarında müntəzəm olaraq sanitar-dezinfeksiya işlərinin həyata keçirilməsi, təqaüd yaşlı işçilərin işə davamiyyətində güzəştli şərtlərin tətbiq edilməsi tapşırılıb.
Sənəddə, həmçinin qrip əlaməti müşahidə olunan işçilərin işə davamiyyətinin məhdudlaşdırılması və onların dərhal həkimə müraciət etmələri üçün maarifləndirici işlərin aparılması, əlavə güzəştli davamiyyət rejiminin tətbiqi, eləcə də AMEA-nın müvafiq inzibati binalarının girişlərində qripə yoluxma hallarının müəyyənləşdirilməsinə imkan verən ilkin tibbi yoxlamaların təşkili məsələləri əksini tapıb.
Bundan başqa, sərəncamda AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin mütəxəssislərinə koronavirusdan qorunma üsulları ilə bağlı kütləvi informasiya vasitələrində çıxışların edilməsi, maarifləndirici materialların dərc olunması ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.

НОВОСТИ Архив 2571 Çap et
13.03.2020 / Важные события Президент НАНА подписал распоряжение о профилактических мерах в связи с коронавирусом
Президент НАНА академик Рамиз Мехтиев подписал распоряжение «О профилактических мерах, связанных с коронавирусом в НАНА».
Согласно распоряжению, руководителям научных учреждений и организаций НАНА поручено ограничить проведение различных массовых мероприятий в случае отсутствия серьезной необходимости, ограничить служебные командировки сотрудников в страны, где распространен коронавирус, регулярно проводить санитарную обработку и дезинфекцию в соответствующих административных зданиях НАНА, применить льготные условия к посещаемости сотрудников пенсионного возраста. В документе также нашли свое отражение соответствующие инструкции по ограничению выхода на работу сотрудников с симптомами гриппа, проведению просветительских мероприятий для их немедленного направления к врачу, применению дополнительного льготного режима посещаемости, а также ведению предварительных медицинских осмотров, которые позволят выявлять случаи заражения гриппом на входах в соответствующие административные здания НАНА.
В документе также нашли свое отражение организация выступлений соответствующих специалистов Отделения биологических и медицинских наук НАНА в средствах массовой информации о методах защиты от коронавируса, а также публикация просветительских материалов по этому поводу.