XƏBƏRLƏR Arxiv 2402 Çap et
18.03.2020 / Mühüm hadisələr Akademik İsa Həbibbəylinin monoqrafiyası Dövlət Mükafatına təqdim olunub
Martın 17-də Azərbaycan Yazıçılar Birliyi Katibliyinin növbəti iclası keçirilib. İclasda AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin "Azərbaycan ədəbiyyatı dövrləşdirmə konsepsiyası və inkişaf mərhələləri" monoqrafiyasının Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatına (ədəbiyyat sahəsi üzrə) təqdim olunması məsələsi müzakirə edilib.
Bildirilib ki, bu kitab Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin elmi-nəzəri cəhətdən dövrləşdirilməsinə həsr edilmiş ilk monoqrafik tədqiqatdır. Ədəbiyyatşünaslıq elmində ilk dəfə akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən hazırlanmış sistemli dövrləşdirmə konsepsiyası əsasında çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin inkişaf mərhələləri müəyyən edilib. Hələlik Müstəqil Dövlətlər Birliyi ölkələrinin heç birində, həmçinin qonşu dövlətlərdə ədəbiyyat tarixinin dövrləşdirilməsi üzrə elmi-nəzəri təsnifat aparılmayıb.
İclasda qeyd olunub ki, kitabda Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin təzkirəçilikdən elmi icmallara qədərki inkişaf yolu izlənilərək təhlil olunub. Ədəbiyyat tariximizin dövrləşdirməsi zamanı milli maraqlardan və dövlətçilik meyarlarından çıxış edilərək azərbaycançılıq məfkurəsi, sivilizasiya faktoru, ədəbi cərəyanlar və ədəbi-tarixi prosesin reallıqları prinsipləri əsas götürülüb. Nəşrdə Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin on inkişaf mərhələsi göstərilib və hər bir ədəbi mərhələ elmi-nəzəri cəhətdən geniş şəkildə əsaslandırılıb.
Bütün bunlar nəzərə alınaraq, akademik İsa Həbibbəylinin "Azərbaycan ədəbiyyatı dövrləşdirmə konsepsiyası və inkişaf mərhələləri" monoqrafiyasının Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatına təqdim olunması barədə qərar yekdilliklə qəbul edilib.

НОВОСТИ Архив 2404 Çap et
18.03.2020 / Важные события Монография академика Исы Габиббейли представлена на соискание Государственной премии
17 марта состоялось очередное заседание Секретариата Союза писателей Азербайджана. На заседании был обсужден вопрос представления монографии «Концепция периодизации и этапы развития азербайджанской литературы» первого вице-президента НАНА, директора Института литературы им. Низами Гянджеви академика Исы Габиббейли на соискание Государственной премии Азербайджанской Республики (в области литературы).
Было отмечено, что эта книга является первым монографическим исследованием, посвященным научно-теоретической периодизации истории азербайджанской литературы. Впервые в литературоведческой науке были определены этапы развития многовековой азербайджанской литературы на основе концепции систематической периодизации, разработанной академиком Исой Габиббейли. До настоящего времени не было проведено научно-теоретической классификации истории литературы в Содружестве Независимых Государств, а также в соседних странах.
На заседании было отмечено, что при периодизации нашей литературной истории, основанной на национальных интересах и критериях государственности, за основу взяты принципы азербайджанства, факторов цивилизации, литературных течений и реалий литературно-исторического процесса. В издании представлены десять этапов развития истории азербайджанской литературы, и каждый литературный этап широко обоснован с научной и теоретической точек зрения.
Учитывая все это, было единодушно принято решение представить монографию «Концепция периодизации и этапы развития азербайджанской литературы» на соискание Государственной премии Азербайджанской Республики.