XƏBƏRLƏR Arxiv 2550 Çap et
ria.ru saytının məlumatına görə, bu vaksin SARS-CoV-2-nin səthi S-zülalının epitopları əsasında rekombinant zülallardan ibarətdir. Onun siçanlarda immunogenliyi üzrə tədqiqatlar aparılıb.
Pilot tədqiqatlarının nəticələri iyunda məlum olacaq, ikinci mərhələnin isə cari ilin üçüncü rübünün başlanğıcında yekunlaşması planlaşdırılır.
Bundan başqa, “Vektor” Virusologiya və  Biotexnologiya üzrə Dövlət Elmi Mərkəzi vaksinin hazırlanması üzərində işləyir. Mərkəzdə, həmçinin laboratoriya heyvanları üzərində sınaqlara başlanılıb. Alimlər tədqiqatların nəticələrinə əsasən ən perspektivli və təhlükəsiz prototipləri müəyyən edəcəklər. Onlar hesab edirlər ki, vaksin ilin sonunadək istifadəyə veriləcək.
Qeyd edək ki, bu yaxınlarda A.A.Smorodintseva adına Elmi Tədqiqat İnstitutunun alimləri koronavirusun genomunu tamamilə öyrəniblər. Bu isə vaksinlərin və antivirus preparatlarının hazırlanmasında kömək edəcək.

НОВОСТИ Архив 2551 Çap et
Федеральное медико-биологическое агентство уже разработало три прототипа вакцины против нового коронавируса. Об этом сообщает пресс-служба агентства.
"Сегодня в ФМБА России созданы три прототипа вакцины, представляющие собой рекомбинантные белки на основе эпитопов поверхностного S-белка SARS-CoV-2, запущены исследования иммуногенности на мышах", — говорится в сообщении.
Результаты пилотных исследований ожидаются в июне, второй этап планируется завершить к началу третьего квартала.
Кроме того, разработкой вакцины занимается Государственный научный центр вирусологии и биотехнологии "Вектор". Здесь также начались испытания на лабораторных животных, в том числе на низших приматах. По результатам исследований ученые определят наиболее перспективные и безопасные прототипы. Они считают, что вакцину можно будет использовать к концу года.
Накануне стало известно, что ученые из НИИ гриппа имени А. А. Смородинцева полностью расшифровали геном коронавируса. Это также поможет в разработке вакцин и противовирусных препаратов, заявили в институте.