XƏBƏRLƏR Arxiv 2323 Çap et
Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Rəyasət Heyəti 14-15 aprel 2020-ci il tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulan Ümumi yığıncağın bir gün ərzində və videoəlaqədən istifadə etməklə təşkili barədə qərar qəbul edib.
poisknews.ru saytı yazır ki, qərarda sənədlərin layihələrinin, həmçinin REA Rəyasət Heyətinin 2019-cu ili əhatə edən fəaliyyəti haqqında hesabatın öncədən öz qeydlərini və təkliflərini təqdim etmələri üçün Ümumi yığıncağın üzvlərinə göndərilməsi əks olunub. Düzəliş edilmiş sənədlər 14 aprel tarixində yalnız akademiyanın vitse-prezidentləri və bölmə rəhbərlərinin iştirak edəcəyi REA Rəyasət Heyətinin iclasında elan ediləcək. Akademiyanın üzvləri və arzu edən şəxslər canlı yayım translyasiyası ilə çıxışları dinləyə və onlayn olaraq müzakirələrə qoşula biləcəklər. Bir neçə gün ərzində qoyulmuş məsələlər üzrə elektron səsvermə keçiriləcək.
REA-nın prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyev bildirib ki, akademiya gələcəkdə də ayrı-ayrı məsələlərin həlli üçün bu formatı tətbiq edəcək.
Ümumi yığıncağın ikinci gününün tədbirlərinin (akademik mükafatların verilməsi və laureatların çıxışı) keçirilməsi payız sessiyasınadək təxirə salınıb.

NEWS Archive 2360 Çap et
The Presidium of the Russian Academy of Sciences decided to hold the General Meeting of the RAS, scheduled for April 14-15, in one day and using video communications. It was deemed advisable not to postpone the meeting of the Academy's supreme governing body until better times, since the timing of their onset is impossible to predict.
Recall that the General Meeting of the Russian Academy of Sciences is obliged to annually approve and submit to the President of the Russian Federation and the Government of the Russian Federation reports on the implementation of the state scientific and technical policy and on the most important scientific achievements received by Russian scientists. In addition, the meeting accepts and submits recommendations to the government on the amount, types and directions of spending budget allocations for the next financial year to ensure fundamental and exploratory research.