XƏBƏRLƏR Arxiv 2484 Çap et
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bu qurumun əməkdaşlarının əməkhaqqı saxlanılmaqla məzuniyyətə göndərilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncamda AMEA Rəyasət Heyətinin üzvlərinə, Rəyasət Heyəti aparatının işçilərinə, eləcə də Akademiyanın elmi müəssisələri və digər təşkilatlarının işçilərinə 2020-ci il mart ayının 29-dan bir ay müddətinə əməkhaqqı saxlanılmaqla məzuniyyət verilməsi nəzərdə tutulub.
AMEA-nın fasiləsiz iş rejimində fəaliyyət göstərən bəzi müəssisə, təşkilat və xidmətlərində təxirə salınması mümkün olmayan işlərin xüsusi əmək rejiminin qaydalarına riayət edilməklə yerinə yetirilməsi tövsiyə olunub.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda yeni növ koronavirus infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması və vətəndaşların özlərini daha ciddi qorumasına şəraitin yaradılması məqsədilə AR Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın 20 mart 2020-ci il tarixində keçirdiyi müşavirədə bəzi dövlət qurumlarının, o cümlədən AMEA əməkdaşlarının 2020-ci il martın 29-dan bir ay müddətinə əməkhaqqı saxlanılmaqla ödənişsiz məzuniyyətə göndərilməsi haqqında qərar qəbul olunub.
Bundan əlavə, Nazirlər Kabinetinin 25 mart 2020-ci il tarixli qərarı ilə xüsusi əmək rejimi olaraq 5 günlük iş həftəsində çalışanlar üçün 2020-ci il 29 mart – 3 aprel tarixləri qeyri-iş günləri kimi müəyyənləşdirilib.

НОВОСТИ Архив 2485 Çap et
Президент НАНА академик Рамиз Мехтиев подписал распоряжение об отправке сотрудников этого учреждения в отпуск с сохранением заработной платы. Распоряжение предусматривает предоставление оплачиваемого отпуска членам Президиума НАНА, сотрудникам Президиума, а также сотрудникам научных учреждений и других организаций Академии сроком на один месяц с 29 марта 2020 года.
В некоторых учреждениях, организациях и службах НАНА, работающих в непрерывном режиме работы, рекомендуется выполнять работы, которые нельзя откладывать в соответствии с правилами специального режима труда.
Отметим, что для предотвращения распространения новых видов коронавирусной инфекции в Азербайджане и создания условий для более серьезной охраны граждан на совещании, проведенном Оперативным штабом при Кабинете министров 20 марта 2020 года, было решено отправить некоторые государственные органы, включая НАНА, в неоплачиваемый отпуск с сохранением заработной платы сроком на один месяц.
Кроме того, постановлением Кабинета Министров от 25 марта 2020 года в качестве особого режима труда 29 марта - 3 апреля 2020 года были определены как нерабочие дни для сотрудников, работающих на 5-дневной рабочей неделе.