XƏBƏRLƏR Arxiv 2504 Çap et
04.04.2020 / Mühüm hadisələr ISESCO koronovirusla mübarizədə üzv ölkələrə yardım layihəsinə start verib
İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ISESCO) üzv ölkələrdə yeni növ koronavirus pandemiyasına qarşı mübarizəyə töhfə vermək məqsədilə yardım layihəsinə start verib.
Təşkilat İslam ölkələrində əlin dezinfeksiyası üçün jele istehsal edən kiçik müəssisələrin yaradılması, eləcə də müvafiq personalın təlimi üçün texniki və maliyyə yardımı göstərəcək.
ISESCO-nun məlumatında qeyd olunub ki, təşkilat üzv ölkələrdə COVID-19 virusunun yayılmasının monitorinqini aparır və qurum bundan sonra da pandemiyanın qarşısının alınması, onun sosial-iqtisadi vəziyyətə təsirinin azaldılması istiqamətində səylərini davam etdirəcək.
COVID-19 virusunun yayılmasının qarşısının alınması üçün gigiyena qaydalarına ciddi əməl olunması məqsədilə yeni texnologiyaların tətbiqi ilə kiçik müəssisələrin yaradılması, bununla da bir sıra icmalarda əlavə iş yerlərinin açılması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, layihə tibbi ləvazimatların kiçik müəssisələrdə istehsalı üzrə ISESCO-nun proqramı çərçivəsində həyata keçiriləcək. İlk olaraq, təşkilat Mali Respublikasında hökumət strukturları ilə birgə fəaliyyət göstərəcək. Sonra digər üzv ölkələrdə də layihənin həyata keçirilməsinə başlanılacaq.

NEWS Archive 2505 Çap et
04.04.2020 / Important events ISESCO launches project to help the Member States in low-cost sanitizer production
As part of its commitment to support the efforts exerted by the Members States to mitigate the effects of COVID-19 pandemic, the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO) launched a project to provide technical and financial support to set up small units and train members of the local communities on the production of low-cost sanitizer.
The project aims at raising awareness of the importance of hygiene in reducing the risk of contracting the virus.  It is also geared towards promoting the local cottage industry using new and advanced technologies, in return create job opportunities for several communities. This project falls within ICESCO’s efforts to consolidate local capacities to manufacture products proven to help curb the spread of the virus.
At the initial phase of the project, ICESCO works with the competent authorities and partner industry in the Republic of Mali.  This will later be replicated in other member state countries to widen the reach and scope of the project based on the needs of the communities.
The Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO) will continue to closely monitor all developments related to COVID-19 spread in all Member States. The Organization will further provide the most effective means of support complementing each country’s requirements to overcome this crisis and alleviate its social and economic impact.