XƏBƏRLƏR Arxiv 2380 Çap et
05.05.2020 / Mühüm hadisələr AMEA-nın prezidenti akademiya əməkdaşlarının işə davamiyyətinin tənzimlənməsi haqqında sərəncam imzalayıb
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin “Azərbaycan Respublikasının ərazisində xüsusi karantin rejiminin müddətinin uzadılması və həmin rejimlə əlaqədar tətbiq edilən bəzi məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması barədə” 1 may 2020-ci il tarixli qərarına əsasən, ölkə ərazisində xüsusi karantin rejimi 2020-ci il 31 may tarixinədək uzadılıb. Eyni zamanda, müəyyən edilmiş bəzi məhdudiyyətlərin 4 may 2020-ci il tarixindən yumşaldılmasına dair qərar qəbul edilib və dövlət qurumlarının rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Bunu nəzərə alaraq, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “Azərbaycan Respublikasının ərazisində xüsusi karantin rejiminin uzadılması ilə əlaqədar AMEA əməkdaşlarının işə davamiyyətinin tənzimlənməsi haqqında” sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, AMEA-nın bütün elmi müəssisə, təşkilat və xidmətlərində karantin rejimi müddətində işçilərin onların ümumi sayının 30 faizindən çox olmamaq şərti ilə işə cəlb edilməsinə və zəruri hallarda növbəliliyin tətbiq edilməsinə icazə verilir.
Sərəncamda, həmçinin işə cəlb edilmiş və edilməmiş işçilərin pandemiya və karantin şəraitinin qaydalarına ciddi riayət etmələri, işə cəlb edilən işçilərin xidməti vəsiqə və digər zəruri sənədlərlə təmin edilmələri, o cümlədən xidməti vəsiqələrdən sui-istifadə hallarına yol verilməməsi tövsiyə olunur.

НОВОСТИ Архив 2378 Çap et
05.05.2020 / Важные события Президент НАНА подписал распоряжение о регулировании посещаемости сотрудников академии
В соответствии с решением Кабинета Министров Азербайджанской Республики «О продлении срока специального карантинного режима на территории Азербайджанской Республики и снятии некоторых ограничений в связи с этим режимом» от 1 мая 2020 года, специальный карантинный режим был продлен до 31 мая 2020 года. В то же время было принято решение касательно смягчения некоторых ограничений с 4 мая 2020 года, и соответствующие инструкции были даны руководителям правительственных учреждений.
Учитывая это, президент НАНА академик Рамиз Мехтиев подписал распоряжение «О регулировании посещаемости сотрудников НАНА в связи с продлением срока специального карантинного режима на территории Азербайджанской Республики».
Согласно распоряжению, во всех научных учреждениях, организациях и службах НАНА в режиме карантина разрешается вызывать на работу не более 30% от общего числа сотрудников и применять режим сменной работы в случае необходимости.
В распоряжение также рекомендуется, чтобы сотрудники, вызванные и не вызванные в работу, строго соблюдали правила условий пандемии и карантина, сотрудникам, вызванным в работу, предоставить служебные карточки и другие необходимые документы, а также предотвратить злоупотребление служебными карточками.