XƏBƏRLƏR Arxiv 2380 Çap et
05.05.2020 / Mühüm hadisələr AMEA-nın prezidenti akademiya əməkdaşlarının işə davamiyyətinin tənzimlənməsi haqqında sərəncam imzalayıb
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin “Azərbaycan Respublikasının ərazisində xüsusi karantin rejiminin müddətinin uzadılması və həmin rejimlə əlaqədar tətbiq edilən bəzi məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması barədə” 1 may 2020-ci il tarixli qərarına əsasən, ölkə ərazisində xüsusi karantin rejimi 2020-ci il 31 may tarixinədək uzadılıb. Eyni zamanda, müəyyən edilmiş bəzi məhdudiyyətlərin 4 may 2020-ci il tarixindən yumşaldılmasına dair qərar qəbul edilib və dövlət qurumlarının rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Bunu nəzərə alaraq, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “Azərbaycan Respublikasının ərazisində xüsusi karantin rejiminin uzadılması ilə əlaqədar AMEA əməkdaşlarının işə davamiyyətinin tənzimlənməsi haqqında” sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, AMEA-nın bütün elmi müəssisə, təşkilat və xidmətlərində karantin rejimi müddətində işçilərin onların ümumi sayının 30 faizindən çox olmamaq şərti ilə işə cəlb edilməsinə və zəruri hallarda növbəliliyin tətbiq edilməsinə icazə verilir.
Sərəncamda, həmçinin işə cəlb edilmiş və edilməmiş işçilərin pandemiya və karantin şəraitinin qaydalarına ciddi riayət etmələri, işə cəlb edilən işçilərin xidməti vəsiqə və digər zəruri sənədlərlə təmin edilmələri, o cümlədən xidməti vəsiqələrdən sui-istifadə hallarına yol verilməməsi tövsiyə olunur.

NEWS Archive 2379 Çap et
05.05.2020 / Important events ANAS President signed a decree on the regulation of attendance of the Academy staff
In accordance with the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan “On the extension of the special quarantine regime in the territory of the Republic of Azerbaijan and the removal of some restrictions in connection with this regime” of May 1, 2020, the special quarantine regime was extended until May 31, 2020. At the same time, a decision was made to mitigate some restrictions from May 4, 2020, and the corresponding instructions were given to the heads of government agencies.
Given this, ANAS President academician Ramiz Mehdiyev signed a decree "On regulating the attendance of ANAS employees in connection with the extension of the special quarantine regime in the territory of the Republic of Azerbaijan."
According to the decree, in all scientific institutions, organizations and services of ANAS in quarantine mode it is allowed to call to work no more than 30% of the total number of employees and apply shift work if necessary.
It is also recommended that employees called and not called to work strictly abide by the rules of the pandemic and quarantine conditions, to employees called up to work, provide official cards and other necessary documents, as well as prevent abuse of official cards.