XƏBƏRLƏR Arxiv 2502 Çap et
Nes-Sionada yerləşən İsrail Bioloji Tədqiqatlar İnstitutu (İBTİ) koronavirusa qarşı preparatın birinci işlək nümunəsini əldə edib.
iz.ru saytı xəbər verir ki, bununla əlaqədar İBTİ ilə İsrail Müdafiə Nazirliyi birgə bəyanatla çıxış ediblər.
Bəyanatda deyilir ki, yeni preparat həm vaksin, həm də dərman kimi təsir göstərərək, xəstənin bədənindəki koronavirusu zərərsizləşdirir. Bu vasitə yoluxucu xəstəliklər zamanı tətbiq edilmiş məşhur preparat və metodlara əsaslanan digər eksperimental müalicə üsullarından fərqli olaraq, koronavirusa qarşı məqsədyönlü təsir göstərir.
Preparatın hazırlandığı monoklonal anticisimlər (immun hüceyrələri tərəfindən hasil edilən anticisimlər) koronavirusa yoluxmuş heyvanların və insanların qanından əldə edilib. Klinik sınaqlar preparatın çox səmərəli olduğunu göstərib.
Müdafiə Nazirliyindəki mənbələrin məlumatına görə, bu, dünyada ilk təmayüllü preparatdır.
İBTİ-nin professoru Şmuel Şapiranın rəhbərliyi ilə patent üçün artıq müraciət edilib. Növbəti mərhələdə preparatın istehsalı üçün beynəlxalq təşkilatlara müraciət olunacaq.

NEWS Archive 2554 Çap et
06.05.2020 / Interesting information Israeli scientists have announced a breakthrough in the development of a vaccine against coronavirus
Scientists at the Israel Institute of Biological Research (IIBR) in Ness Ziona have made a significant breakthrough in the development of a vaccine against coronavirus.
We are talking about the isolation of a monoclonal antibody from one reconstructed cell, which can attack the virus and neutralize it in the patient's body.
According to the publication, the stage of development of the antibody formula has already passed. In the near future it will be patented and the search for an international manufacturer that can mass-produce the drug will begin.
On the eve of May 4, an international donor online conference was convened on the initiative of the European Union, during which it was possible to raise € 7.4 billion for the development of a vaccine against coronavirus, reported iz.ru.