XƏBƏRLƏR Arxiv 2454 Çap et
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq qeyd edib ki, hazırda dünyanı bürümüş koronavirus pandemiyasının ölkəmizdə yarada biləcəyi təhlükələrin qarşısını almaq məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə kompleks tədbirlər həyata keçirilir. Bu istiqamətdə düşünülmüş siyasət və çoxşaxəli qabaqlayıcı tədbirlər öz müsbət nəticələrini verməkdədir. Vaxtında və düzgün müəyyənləşdirilmiş strategiyanın nəticəsidir ki, koronavirusla mübarizənin Azərbaycan modeli dünyanın bir sıra nüfuzlu beynəlxalq qurumları, o cümlədən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Akademik R.Mehdiyev əlavə edib ki, son aylar respublikada xüsusi karantin rejiminin tətbiq edilməsinə baxmayaraq, müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının verdiyi imkanlardan istifadə etməklə AMEA-nın qarşısında duran vəzifələrin həyata keçirilməsi istiqamətində işlər uğurla davam etdirilib.
AMEA rəhbəri bugünkü iclasda akademiyanın elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti, o cümlədən bir sıra mühüm elmi kadr təyinatları ilə bağlı müzakirələrin aparılacağını qeyd edib.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov gündəlikdə yer alan birinci məsələ, “İstiqlal salnaməsi: Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi (1991-2020)” çoxcildliyinin nəşri barədə məlumat verib. Mövzu ilə bağlı AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək bildirib ki, müstəqillik illərində Azərbaycan Respublikasının tarixinin, onun sosial-iqtisadi inkişafının, mədəni-mənəvi təkamül proseslərinin vahid konseptual elmi baxış müstəvisində kompleks tədqiqi və nəşri hazırkı şəraitdə qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir. Bu baxımdan sözügedən çoxcildliyin akademik səviyyədə hazırlanması zəruridir. Müzakirələrdən sonra akademik Ramiz Mehdiyevin baş redaktorluğu ilə çoxcildliyin hazırlanıb nəşr edilməsi qərara alınıb. Çoxcildliyin akademik Ramiz Mehdiyev, akademik İsa Həbibbəyli, akademik Yaqub Mahmudov və akademik İsmayıl Hacıyevdən ibarət Redaksiya heyəti, o cümlədən müəlliflər heyəti və plan-prospekti təsdiqlənib.
Onlayn iclasda Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 24 fevral 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı” müzakirə olunub. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, Tədbirlər Planının həyata keçirilməsi digər təşkilatlarla yanaşı, akademiyanın da qarşısında bir sıra vəzifələr qoyub. İclasda həmin vəzifələrin icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın müvafiq strukturları üçün İş planı təsdiq edilib, əlaqədar qurumlara və şəxslərə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Daha sonra Ə.Sadıqov “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2019-cu ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat məcmuəsi” barədə məlumat verib. O, bildirib ki, AMEA üzvlərinin, elmi bölmələrin, elmi müəssisələrin, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbələrinin, həmçinin müvafiq nazirliklərin təqdim etdikləri materiallar əsasında ”Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2019-cu ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat məcmuəsi”nin layihəsi Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi tərəfindən hazırlanaraq AMEA Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim edilib. Hesabatda AMEA-da, eləcə də respublikanın digər elm və təhsil müəssisələrində 2019-cu ildə aparılmış fundamental və tətbiqi tədqiqatların mühüm nəticələri, AMEA Rəyasət Heyətinin elmi-təşkilati fəaliyyəti, akademiyanın fəaliyyətinin digər göstəriciləri öz əksini tapıb. Məsələ geniş müzakirə olunduqdan sonra hesabatın bəyənilməsi, nəşri və AMEA-nın Ümumi yığıncağının müzakirəsinə təqdim edilməsi ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda AMEA-nın doktorantura və dissertanturasına qəbulun nəticələri ilə bağlı məlumat verən Əminağa Sadıqov qeyd edib ki, müvafiq qanunvericiliyə uyğun olaraq, qəbul uğurla başa çatdırılıb, doktorant və dissertantlar üçün müxtəlif istiqamətlər üzrə aktual elmi problemləri əhatə edən mövzular müəyyənləşdirilib. Müzakirələrdən sonra fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə AMEA-nın doktoranturasına və dissertanturasına qəbulun nəticələri təsdiq edilib, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilat rəhbərlərinə, digər qurumlara müvafiq tapşırıqlar verilib.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın Azərbaycançılıq Elmi-İdeoloji Mərkəzinin yaradılması barədə də qərar qəbul edilib. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan dilini, mədəniyyətini, ümummilli dəyərlərini, adət-ənənələrini, xalqımızın milli mənafeyini, dövlətçilik ideologiyasını, vətənpərvərlik ruhunu, azərbaycançılıq ideyasının əsas prinsiplərini daha da möhkəmləndirmək, tədqiq və təbliğ etmək məq­sədilə AMEA-da Azərbaycançılıq Elmi-İdeoloji Mərkəzinin yaradılması zərurəti meydana çıxıb. Azərbaycan xalqının çoxəsrlik milli dövlətçilik ənənələrini, azərbaycançılıq ideyasının formalaşma və inkişaf proseslərini tədqiq və təbliğ etmək məqsədilə ictimai əsaslarla fəaliyyət göstərən mərkəzin yaradılması barədə qərar qəbul edilib. Azərbaycançılıq Elmi-İdeoloji Mərkəzinin rəhbəri akademik Ramiz Mehdiyev, müavini isə akademik İsa Həbibbəyli təsdiqlənib.
Tədbirdə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun nəzdində Eksperimental fonetik araşdırmalar laboratoriyasının bərpa edilməsi və “AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun elmi əsərləri” jurnalının “Azərbaycan tarixşünaslığı” adlandırılması kimi digər elmi-təşkilati məsələlər də müzakirəyə çıxarılıb və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Bundan əlavə, Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü Əziz Mirəhmədovun və Azərbaycan fəlsəfə elminin in­ki­şa­fında xüsusi xidmətləri olan AMEA-nın müxbir üzvü Ziyəddin Göyüşovun anadan olmasının 100 illik yubileyləri ilə bağlı müvafiq qərar qəbul olunub.
Müzakirələrdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər Dilqəm Tağıyev və Rasim Əliquliyev yaxından iştirak edərək, məsələlərlə bağlı rəy və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. Texnika elmləri doktoru Təranə Məmmədova AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun (NKPİ), kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ), biologiya elmləri doktoru Eldar Novruzov Botanika İnstitutunun, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Qoşqar Məmmədov Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun, biologiya elmləri doktoru Şakir Qasımov Mərkəzi Nəbatat Bağının və fizika üzrə fəlsəfə doktoru Rəvan Mehdiyeva Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrinə təsdiqləniblər.
Həmçinin kimya üzrə fəlsəfə doktoru Nizami Mürsəlov NKPİ-nin, kimya elmləri doktoru Mina Munşiyeva Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Mehparə Səfərova AKİ-nin, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Natavan Kələntərova Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Bayramova Fiziologiya İnstitutunun, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynel Məşədiyeva Dilçilik İnstitutunun, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Musa Nuriyev isə Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmi katibi vəzifələrinə təyin ediliblər.

NEWS Archive 2453 Çap et
Opening the event, President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev noted that complex measures are being taken under the direct leadership of President Ilham Aliyev to prevent the threats posed by the global coronavirus pandemic in our country. Thoughtful policies and multifaceted preventive measures in this direction are yielding positive results. The Azerbaijani model of combating coronavirus has been praised by a number of influential international organizations, including the World Health Organization.
Academician R.Mehdiyev added that despite the introduction of a special quarantine regime in the country in recent months, the work on the implementation of the tasks facing ANAS using the opportunities provided by modern information and communication technologies has been successfully continued.
The head of ANAS noted that discussions on scientific and scientific-organizational activity of the academy, as well as a number of important scientific staff appointments will be held at today's meeting.
Then the academician-secretary of ANAS, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov informed about the first issue on the agenda, the publication of the multi-volume "Chronicle of Independence: History of Independence of the Republic of Azerbaijan (1991-2020)". Speaking on the subject, the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli said that the complex research and publication of the history of the Republic of Azerbaijan, its socio-economic development, cultural and spiritual evolutionary processes in the years of independence on the basis of a single conceptual scientific review is the main task. From this point of view, it is necessary to prepare this multivolume at the academic level. After the discussions, it was decided to prepare and publish a multi-volume book edited by academician Ramiz Mehdiyev. The editorial board of the multi-volume, consisting of academician Ramiz Mehdiyev, academician Isa Habibbayli, academician Yagub Mahmudov and academician Ismayil Hajiyev, as well as the authors and the plan-prospectus have been approved.
The online meeting discussed the "Action Plan for 2020-2025 on the prevention of gender selection before birth," approved by the order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated February 24, 2020. The vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova noted that the implementation of the Action Plan, along with other organizations, set a number of tasks for the academy. In order to ensure the implementation of these tasks, the Work Plan for the relevant structures of ANAS was approved at the meeting, relevant instructions were given to the relevant agencies and individuals.
Then A. Sadigov informed about the "Report on the activities of the Azerbaijan National Academy of Sciences in 2019." He said that the draft "Report on the activities of the Azerbaijan National Academy of Sciences in 2019" on the basis of materials submitted by members of ANAS, scientific departments, scientific institutions, departments and divisions of the Presidium of ANAS, as well as relevant ministries prepared by the Office of Science and Education and submitted to the Presidium of ANAS for discussion. The report reflects the important results of fundamental and applied research conducted in 2019 at ANAS, as well as other scientific and educational institutions of the republic, scientific-organizational activity of the Presidium of ANAS, other indicators of the academy's activity. After extensive discussion of the issue, a relevant decision was made to approve the report, publish it and submit to the discussion of the General Meeting of ANAS.
Providing information on the results of admission to doctoral and dissertation programs of ANAS, Aminaga Sadigov noted that in accordance with the relevant legislation, the admission was successfully completed, topics covering current scientific problems in various areas for doctoral students and dissertators were identified. After the discussions, the results of admission to the doctoral and dissertation programs of ANAS on the preparation of doctors of philosophy and sciences were approved, relevant instructions were given to the heads of scientific institutions and organizations of the academy and other institutions.
It was decided to establish a public center to study and promote the centuries-old traditions of national statehood of the Azerbaijani people, the formation and development of the national idea. Academician Ramiz Mehdiyev, head of the Azerbaijan Scientific-Ideological Center, and academician Isa Habibbayli, deputy head, have been confirmed.
Other scientific and organizational issues were discussed at the event, such as the restoration of the Laboratory of Experimental Phonetic Research at the Institute of Linguistics named after Nasimi and the renaming of the journal "Scientific works of the Institute of History named after Abbasgulu Aga Bakikhanov" to "Azerbaijani historiography".
In addition, a relevant decision was made on the 100th anniversary of the outstanding representative of Azerbaijani literature, Honored Scientist, corresponding member of ANAS Aziz Mirahmadov and corresponding member of ANAS Ziyaddin Goyushov, who made special contributions to the development of Azerbaijani philosophy.
The first vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, vice-presidents of ANAS, academicians Dilgam Tagiyev and Rasim Alguliyev took part in the discussions and voiced their opinions and proposals on the issues.
Finally, a number of staff issues were overviewed. Doctor of Technical Sciences Tarana Mammadova has been appointed Deputy Director for Science to the Institute of Petrochemical Processes of ANAS, Doctor of Chemical Sciences Afsun Sujayev to the Institute of Chemistry of Additives, Doctor of Biological Sciences Eldar Novruzov to the Institute of Botany, PhD in Agrarian Sciences Goshgar Mammadov - Institute of Soil Science and Agrochemistry, Doctor of Biological Sciences Shakir Gasimov to the Central Botanical Garden and PhD in Physics Ravan Mehdiyeva to the Institute of Radiation Problems.
Meanwhile, PhD in Chemistry Nizami Mursalov has been designated scientific secretary to the Institute of Petrochemical Processes, Doctor of Chemical Sciences Mina Munshiyeva to the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, PhD in Chemistry Mehpara Safarova to the Institute of Chemistry of Additives, PhD in Biology Natavan Kalantarova to the Institute of Genetic Resources, PhD in Biology Yegana Bayramova to the Institute of Physiology, PhD in Philology Aynel Mashadiyeva to the Institute of Linguistics, and PhD in Physics Musa Nuriyev to the Institute of Radiation Problems.