XƏBƏRLƏR Arxiv 2362 Çap et
15.05.2020 / Konfranslar, iclaslar Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının onlayn iclası keçirilib
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının “Zoom” platforması üzərindən onlayn iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, BTEB-in Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
O, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” sərəncamı ilə bölməyə xüsusi tapşırıqların verildiyini söyləyib, akademiya rəhbərinin son 2 ayda verdiyi digər mühüm sərəncamların icrası məqsədilə görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Akademik İ.Hüseynova virusun yayıldığı ilk günlərdə BTEB tərəfindən maarifləndirici tədbir və seminarların keçirildiyini, karantin rejimi dövründə mətbuatda, xəbər agentliklərində, eləcə də radio və televiziya kanallarında epidemiya ilə bağlı çıxışların edildiyini bildirib. Alim, həmçinin bölmənin mütəxəssisləri tərəfindən müəyyən tədqiqatların aparıldığını və magistraturada distant təhsilin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edib.
Vitse-prezident ölkəmizdə koronavirus pandemiyasının geniş yayılmasının qarşısının alınması, əhalinin sağlamlığının qorunması ilə bağlı dövlət başçısı tərəfindən kompleks şəkildə profilaktik tədbirlərin görüldüyünü bildirib. O, koronavirusla mübarizədə Azərbaycan təcrübəsinin bütün dünyada yüksək dəyərləndirilməsinin qürurverici hal olduğunu vurğulayıb.
Bölmə sədri yaxın bir ay ərzində keçirilməsi planlaşdırdırılan “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda onlayn elmi konfransdan da bəhs edərək, BTEB alimlərini konfransın işində fəal iştirak etməyə səsləyib. Bildirib ki, hazırda onlayn tədbir üçün materialların qəbulu və ekspertizası davam edir.
"Postpandemiya dövründə tədqiqatların prioritet istiqamətlərinə yenidən baxılmasına ehtiyac yaranıb. Onlar arasında viruslar və yoluxucu xəstəliklər, ərzaq təhlükəsizliyi, biotəbabət, iqlim dəyişikliklərinin öyrənilməsi kimi məsələlər xüsusi yer tutur", - deyə bildirən alim AMEA-nın postpandemiya dövründəki fəaliyyəti ilə bağlı təkliflər paketinin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. O, biotəhlükəsizlik üzrə tədqiqatların aparılması üçün imkanların yaradılmasının vacibliyi məsələsinin də təkliflər planında yer aldığını söyləyib.
Akademik İ.Hüseynova cari il üçün BTEB-in magistraturasına ayrılmış yerlər barədə məlumat verib, eləcə də bu il bölmə üzrə 2 magistrantın Avropanın tanınmış universitetlərinin doktoranturasına qəbul olunduğunu bildirib.
Bölmə institutlarında rəhbər kadrların təsdiqi ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyətinin son qərarlarını xatırladan vitse-prezident kadr siyasətinin gücləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. O, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və AMEA-nın elmi müəssisələrinin ortaq tədqiqat layihələri ilə bağlı BTEB tərəfindən təqdim edilmiş təkliflərin nazirlik tərəfindən bəyənildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nın III nəşri ilə bağlı görülən işlər və müvafiq ekspedisiyaların təşkilinin vacibliyindən danışıb. Alim AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə birgə fəaliyyətin genişləndirilməsinin önəmini qeyd edilib.
Onlayn iclasda AMEA-nın müşaviri, akademik Qərib Məmmədov, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov və Zoologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru Elşad Əhmədov çıxış edərək respublikanın regionlarında ekspedisiyaların təşkili, çöl tədqiqatlarının, elmi təcrübə bazaları və dayaq məntəqələrində təcrübələrin aparılması məsələlələri ilə bağlı fikir və mühazirələrini bildiriblər.
Daha sonra Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Cəfərov rəhbərlik etdiyi ali müəssisədə distant təhsilin təşkili, universitetdə bu məqsədlə İnternet TV-nin yaradılması və 320 mühazirənin müxtəlif kanallarla yayımlanması barədə məlumat verib.
Tədbirdə bir sıra vacib dövlət proqramları və milli strategiyaların, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarının, AMEA-nın prezidentinin sərəncamlarının icrası, eləcə də bölmə institutlarında tədqiqat prosesinin və kadr hazırlığının gələcək inkişafı ilə bağlı müzakirələr aparılıb, müvafiq təkliflər səsləndirilib.
İclasda akademik Seyfəddin Əliyev, b.e.d. Elman İsgəndər, prof. Amin Babayev və b.ü.f.d. Esmira Əlirzayevaya yubileyləri ilə əlaqədar onlara bölmənin Fəxri fərmanının verilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Sonda BTEB üzrə bir sıra elmi-təşkilati və kadr məsələlərinə baxılıb, müvafiq qərarlar qəbul olunub.

NEWS Archive 2360 Çap et
15.05.2020 / Conferences, sessions Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences held an online meeting
An online meeting of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS was held via "Zoom" platform.
Opening the event, vice-president of ANAS, chairwoman of the Scientific Council of DBMS, academician Irada Huseynova acquainted the participants with the current issues.
Special instructions were given to the division by the order of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev "On preventive measures in connection with coronavirus in ANAS", she said and noted the work done to implement other important orders issued by the head of the academy in the last 2 months.
Academician I.Huseynova said that in the first days of the spread of the virus, DBMS held educational events and seminars, made speeches on the epidemic in the press, news agencies, as well as radio and television channels during the quarantine regime. The scientist also noted that some research has been conducted by the specialists of the division and the distance education in the master's degree is organized at a high level.
Head of state had taken comprehensive preventive measures to prevent the spread of the coronavirus pandemic in the country and protect the health of the population, noted vice-president.
Speaking about the online scientific conference "Coronavirus pandemic: from scientific research to a healthy future", which is scheduled for the next month, the chairwoman of the division challenged on DBMS scientists to take an active part in the conference.
Academician I. Huseynova informed about the places allocated for the master's degree of DBMS for the current year, as well as said that this year 2 masters in the division were admitted to the doctoral program of well-known European universities.
Recalling the recent decisions of the Presidium of ANAS on the approval of senior staff in the departments of the department, the vice-president stressed the need to strengthen personnel policy. He also noted that the ministry approved the proposals submitted by DBSM on joint research projects of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan and scientific institutions of ANAS.
Then,  director of the Institute of Botany of ANAS academician Valida Alizadeh spoke about the work done in connection with the third edition of the "Red Book" of the Republic of Azerbaijan and the importance of organizing relevant expeditions. The scientist noted the importance of expanding joint activities with the Ministry of Ecology and Natural Resources.
Adviser of ANAS, academician Garib Mammadov, director of the Institute of Genetic Resources, corresponding member of ANAS Zeynal Akparov, director of the Institute of Dendrology, corresponding member of ANAS Tofig Mammadov and director of the Institute of Zoology, Doctor of biological sciences Elshad Ahmadov spoke at the online meeting and shared opinions.
Then the rector of the Azerbaijan State Agrarian University, corresponding member of ANAS Ibrahim Jafarov informed about the organization of distance education at the university, the establishment of Internet TV at the university in this regard and the broadcasting of 320 lectures on various channels.
It was decided to award academician Seyfaddin Aliyev, Doctor of Biological sciences Elman Isgandar, prof. Amin Babayev and PhD Esmira Alirzayeva with the Honorary Decree of the division in connection with their anniversaries.