XƏBƏRLƏR Arxiv 2520 Çap et
Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən 1977-ci ildə xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədi ilə təsis olunmuş bu bayram hər il müxtəlif deviz altında keçirilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik” mövzusuna həsr olunub.
Bu bayram ölkəmizdə də geniş miqyasda qeyd edilir.
Azərbaycanda muzey işinin inkişafı ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Xalqımızın milli tarixi və mədəni irsinin qorunmasında muzeylərin dəyərini dərindən və həssaslıqla duyan ulu öndər respublikada muzeylər şəbəkəsinin genişləndirilməsini, onun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsini daim diqqətdə saxlayıb. Azərbaycan mədəniyyətinin Üzeyir Hacıbəyli, Hüseyn Cavid, Cəlil Məmmədquluzadə, Məmməd Səid Ordubadi, Cəfər Cabbarlı, Bülbül, Səməd Vurğun, Niyazi və digər nəhəng simalarının memorial-xatirə, mənzil, bölgələrdə tarix-diyarşünaslıq muzeyləri məhz ulu öndər Heydər Əliyevin şəxsi təşəbbüsü sayəsində yaradılıb.
Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən muzey işinin inkişafı üzrə müəyyən edilmiş prioritetlər bu gün Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev, eləcə də ölkəmizin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Fondu tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Hazırda ölkəmizdə 200-dən çox muzey fəaliyyət göstərir və onların ekspozisiyaları azərbaycançılıq məfkurəsini uğurla təbliğ edirlər. Bu muzeylərdən üçü – Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi AMEA-nın nəzdində fəaliyyət göstərir.
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi Azərbaycan ədəbiyyatına və mədəniyyətinə aid materialların toplanması, tədqiqi, elmi fondlarda qorunması, ekspozisiya və sərgilərdə nümayiş etdirilməsi ilə bağlı çoxşaxəli fəaliyyəti ilə seçilir. Muzey milli ədəbiyyat tariximizin mükəmməl tədqiqi əsasında ən qədim dövrlərdən XXI əsrədək olan Azərbaycan ədəbi-mədəni fikrinin elmi ekspoziyasının yaradılması istiqamətində mühüm işlər görür.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Azə­baycanın qədim dövrdən bu günədək tarixinə, maddi və mənəvi mədəniyyətinə aid materialların toplan­ması, mühafizəsi, elmi təd­qiqi, təbliği və nümayişi işlərini həyata keçirir. Muzey, həmçinin böyük xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən yeni stasionar ekspozisiyanın qurulması və daim təkmilləşdirilməsi, eləcə də muzey fondlarının yeni eksponatlarla zənginləşməsi, fond materiallarının bərpası, pasportlaşdırılması və digər istiqamətlərdə fəaliyyət göstərir.
1995-ci ildə yaradılan Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi isə şairin 1920-ci ildən 4 iyul 1937-ci ilə qədər yaşadığı, əsərlərinin əksəriyyətini yaratdığı mənzildə yerləşdirilib. Muzey Hüseyn Cavid və Cavidlər irsinə aid materialların toplanması, qorunması, tədqiqi və təbliği ilə məşğul olur.

NEWS Archive 2572 Çap et
This holiday, established in 1977 by the International Council of Museums (ICOM) to promote the development of cultural exchange and cooperation between peoples, is held every year under different mottos. This year, the motto of International Museum Day is “Museums for Equality: Diversity and Inclusion”.
This significant day is widely celebrated in our country.
The development of museum business in Azerbaijan is connected with the name of the national leader Heydar Aliyev. Noting the role of museums in safeguarding the historical and cultural heritage of our people, the great leader always focused on expanding the museum network in the republic and strengthening its material and technical base. It was precisely on the personal initiative of the national leader Heydar Aliyev that the house-museums and memorial museums of the brilliant representatives of Azerbaijani culture — Samad Vurgun, Uzeyir Hajibeyli, Jalil Mammadguluzadeh, Jafar Jabbarli, Huseyn Javid, Mammad Said Ordubadi, Bulbul, Niyazi and others, were created also local history museums in the regions.
The priorities set by the great leader Heydar Aliyev in the development of museum business are being successfully implemented by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the Heydar Aliyev Foundation under the leadership of the First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
Currently, there are more than 200 museums in the country, the expositions of which successfully promote the ideology of Azerbaijanism. A number of museums also operate under the authority of ANAS, the largest of which are the Nizami Ganjavi National Museum of Azerbaijani Literature, the National Museum of the History of Azerbaijan and the Huseyn Javid House Museum. These museums also annually celebrate International Museum Day with various events, exhibitions, scientific seminars, etc.
The National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS carries out versatile activities aimed at collecting, researching and storing materials on Azerbaijani literature and culture in scientific funds, as well as their demonstration at the exposition and at exhibitions. The museum has been working to create a scientific exposition of literary and cultural thought in Azerbaijan from ancient times to this day, based on a thorough study of the history of national literature.
The National Museum of Azerbaijan History of ANAS carries out work on the collection, storage, scientific research, propaganda and demonstration of materials on the history, material and spiritual culture of Azerbaijan from the ancient period to the present day. The museum also operates in areas such as the creation and continuous improvement of a new stationary exhibition reflecting the life and work of the great philanthropist Haji Zeynalabdin Tagiyev, the constant enrichment of funds with new exhibits, the restoration and certification of stock materials, etc.
Created in 1995, Huseyn Javid House Museum of ANAS is located in the apartment where the poet lived from 1920 to July 4, 1937 and created most of his works. The museum collects, stores, studies and promotes materials related to Huseyn Javid and the legacy of the Javid family.