XƏBƏRLƏR Arxiv 2400 Çap et
08.06.2020 / Mühüm hadisələr Azərbaycan dünyada uzunömürlülüyün populyasiya səviyyəsində təmsil olunan nadir ölkələrdəndir
Bu fikir Mədəniyyət Diplomatiyası Cəmiyyətinin rəhbəri, ABŞ-da yerləşən “Qarabağ” Qeyri-Kommersiya Fondunun keçmiş icraçı direktoru Diana Kohen Altmanın İsrailin ən çox oxunan ingilisdilli “The Jerusalem Post” qəzetində dərc olunmuş məqaləsində yer alıb.
D.Altman məqaləsində uzunömürlülüyün sirlərinin öyrənilməsi sahəsində İsrail və Azərbaycan alimlərinin tədqiqatlarına diqqət yetirib. Azərbaycanda yaşı 90 və daha çox olan insanların çox olduğunu bildirən jurnalist müxtəlif sahə mütəxəssisləri ilə uzunömürlülük haqqında mühasibələrindən məlumatları bölüşüb.
Məqalədə dünyada bu sahədə aparılan tədqiqatlar sırasında AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda prioritet istiqamətlərdən biri kimi uzunömürlülüyün multidissiplinar yanaşmalarla öyrənilməsinin yer aldığı bildirilib, institutun direktoru, professor Ulduz Həşimovaya istinadən respublikada beynəlxalq praktikaya uyğun herontoloji tədqiqatların inkişaf pespektivlərinə toxunulub.
Qeyd edək ki,  D.Altman əvvəllər dəfələrlə Azərbaycanda olub, müxtəlif dövlət və ictimai təşkilatlarda görüşlər keçirib, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında aktiv fəaliyyət göstərib.

NEWS Archive 2399 Çap et
08.06.2020 / Important events Azerbaijan is one of the few countries in the world, where longevity is represented at the population level
These thoughts were expressed by the head of the Society for Cultural Diplomacy and the former executive director of the non-profit Karabakh Foundation in the United States, Diana Cohen Altman, in an article published in the most read English newspaper in Israel, “The Jerusalem Post”.
In his article, D. Altman refers to the research of Israeli and Azerbaijani scientists in the study of the secrets of longevity. Noting that in Azerbaijan there are many people aged 90 years and older, the journalist shared information about her interviews on longevity with specialists in various fields.
The article says that the study of longevity using interdisciplinary approaches is one of the priority areas at the Institute of Physiology named after academician Abdulla Garayev of ANAS.
It should be noted that D. Altman has already been to Azerbaijan many times, held meetings in various state and public organizations and actively spread the truth about Azerbaijan in the world.