XƏBƏRLƏR Arxiv 2400 Çap et
08.06.2020 / Mühüm hadisələr Azərbaycan dünyada uzunömürlülüyün populyasiya səviyyəsində təmsil olunan nadir ölkələrdəndir
Bu fikir Mədəniyyət Diplomatiyası Cəmiyyətinin rəhbəri, ABŞ-da yerləşən “Qarabağ” Qeyri-Kommersiya Fondunun keçmiş icraçı direktoru Diana Kohen Altmanın İsrailin ən çox oxunan ingilisdilli “The Jerusalem Post” qəzetində dərc olunmuş məqaləsində yer alıb.
D.Altman məqaləsində uzunömürlülüyün sirlərinin öyrənilməsi sahəsində İsrail və Azərbaycan alimlərinin tədqiqatlarına diqqət yetirib. Azərbaycanda yaşı 90 və daha çox olan insanların çox olduğunu bildirən jurnalist müxtəlif sahə mütəxəssisləri ilə uzunömürlülük haqqında mühasibələrindən məlumatları bölüşüb.
Məqalədə dünyada bu sahədə aparılan tədqiqatlar sırasında AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda prioritet istiqamətlərdən biri kimi uzunömürlülüyün multidissiplinar yanaşmalarla öyrənilməsinin yer aldığı bildirilib, institutun direktoru, professor Ulduz Həşimovaya istinadən respublikada beynəlxalq praktikaya uyğun herontoloji tədqiqatların inkişaf pespektivlərinə toxunulub.
Qeyd edək ki,  D.Altman əvvəllər dəfələrlə Azərbaycanda olub, müxtəlif dövlət və ictimai təşkilatlarda görüşlər keçirib, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında aktiv fəaliyyət göstərib.

НОВОСТИ Архив 2398 Çap et
08.06.2020 / Важные события Азербайджан является одной из немногих стран в мире, где долголетие представлено на уровне популяции
Данные мысли высказаны главой Общества культурной дипломатии и бывшим исполнительным директором некоммерческого фонда "Карабах" в США Дианой Коэн Альтман в статье, опубликованной в самой читаемой англоязычной газете Израиля “The Jerusalem Post”.
В своей статье Д.Альтман ссылается на исследования израильских и азербайджанских ученых в области изучения секретов долголетия. Отметив, что в Азербайджане много людей в возрасте 90 лет и старше, журналист поделилась информацией о своих интервью о долголетии со специалистами различных областей.
В статье говорится, что изучение долголетия с помощью междисциплинарных подходов является одним из приоритетных направлений в Институте физиологии имени академика Абдуллы Гараева НАНА.
Отметим, что Д.Альтман уже много раз была в Азербайджане, проводила встречи в различными государственными и общественными организациями и активно распространяла правду об Азербайджане в мире.