XƏBƏRLƏR Arxiv 2302 Çap et
Biz bu gün çox böyük təhlükə - yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyasına yoluxma, onunla müharibə qarşısındayıq. Bu, adi müharibə deyil. Bizi böyük təhlükə qarşısında qoyan virus gözə görünmür, iyi, səsi yoxdur və onun bizi məhv etmək yolları haqqında məlumatımız yoxdur. Hazırda bu virusa qarşı vaksin və müvafiq dərmanlar da yoxdur. Böyük, güclü dövlətlər belə onun qarşısında acizdir. Ən qorxulusu odur ki, koronavirus bizim yaşamağımızı, bədənimizi oksigenlə təmin edən ən həssas üzvünü – ağ ciyərləri zədələyir. İnsan qidasız 8-10, susuz 3-4 gün yaşaya bilər, lakin oksigensiz 5-10 dəqiqədən artıq yaşamır.
Bu sözləri Fiziologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımov bildirib. Alim qeyd edib ki, oksigen çatışmazlığı beyinin, qara ciyərin və başqa orqanların fəaliyyətini dayandırır və nəticədə insan həyatını itirir.
"Ağ ciyərlər sıxılıb–açılma yolu ilə bizi əhatə edən mühitdən havanı qəbul edir, çox incə yollarla qana və qan damarları vasitəsilə bədənin yaşamasını təmin edən üzvlərə daxil edir. Oksigensiz həyat mümkün deyil. Ona görə də bu virusun ağ ciyərlərin fəaliyyətinə təsiri çox qorxuludur. Virusa qarşı mübarizə aparmaq üçün dərmanların olmamasını nəzərə alaraq, özümüzü və ətrafdakılarımızı ondan qorumalıyıq", - deyə alim diqqətə çatdırıb.
R.Qasımov dünyanı bürüyən pandemiyaya qarşı birgə mübarizə aparmaq üçün tibbi maska taxmağı, sosial məsafə saxlamağı, təmizliyə riayət etməyi və qapalı məkanlarda sıxlıq yaratmamağı tövsiyə edib.
“Qeyd olunanlara biganə qalmayaq, özümüzü, ailəmizi, millətimizi qoruyaq. Gecə-gündüz yatmayan, ailələrini aylarla görməyən həkimlərimizin, polis işçilərimizin əməyini itirməyək, onların gərgin və fasiləsiz fəaliyyətlərini dəyərləndirək. Gəlin birlikdə bütün dünyaya göstərək ki, Azərbaycan xalqı öz iradəsi və ağlı ilə koronavirus pandemiyasından xilas ola bilər”, - deyə AMEA-nın müxbir üzvü vurğulayıb.

НОВОСТИ Архив 2266 Çap et
24.06.2020 / Интересная информация Азербайджанский народ может избавиться от коронавируса по собственной воле
Сегодня мы сталкиваемся с большой опасностью - заражением новым типом коронавируса (COVID-19). Вирус, который подвергает нас большой опасности, невидим, не имеет запаха и звука, и мы не знаем, как он может нас уничтожить. В настоящее время не существует вакцины или лекарств от вируса. Даже крупные могущественные государства бессильны против него. Самое страшное, что коронавирус повреждает легкие, самый чувствительный орган, который обеспечивает кислород для нашего тела. Человек может прожить 8-10 дней без еды и 3-4 дня без воды, но не прожить более 5-10 минут без кислорода.
С таким заявлением выступил старший научный сотрудник Института физиологии, член-корреспондент НАНА Рафик Гасымов. Ученый отметил, что недостаток кислорода останавливает деятельность мозга, печени и других органов, что приводит к гибели всего организма.
«Жизнь без кислорода невозможна. Поэтому влияние этого вируса на активность легких очень пугающее. Учитывая отсутствие лекарств для борьбы с вирусом, мы должны защитить себя и окружающих нас людей от него», - сказал он.
Р.Гасымов рекомендовал носить медицинские маски, соблюдать социальную дистанцию, придерживаться правил гигиены и не создавать толпы в помещении, чтобы совместно бороться с глобальной пандемией.
«Давайте не будем равнодушными к вышесказанному, давайте защитим себя, свою семью и нашу нацию. Давайте не будем ценить неустанную деятельность наших врачей и полицейских. Давайте покажем всему миру, что народ Азербайджана может избавиться от пандемии коронавируса своей волей и интеллектом», - сказал член-корреспондент НАНА.