XƏBƏRLƏR Arxiv 2267 Çap et
06.07.2020 / Konfranslar, iclaslar Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasının 18-ci ildönümünə həsr olunan videokonfrans keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasının 18-ci ildönümünə həsr edilmiş onlayn beynəlxalq videokonfrans keçirilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun və Milli Məclisin deputatı, AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun moderatorluğu ilə təşkil edilən tədbirdə xaricdə və ölkəmizdə yaşayan tanınmış elm, mədəniyyət xadimləri, dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir dünyada yaşayan azərbaycanlılara həsr olunmuş musiqinin (sözləri Rafael Hüseynovun, musiqisi Faiq Sücəddinovundur) - Diaspor himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Onlayn konfransda çıxış edən akademik Rafael Hüseynov Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasını ölkənin ictimai-siyasi həyatında əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib. O, Azərbaycan diasporunun birliyinin və mütəşəkkilliyinin vacib amil olduğunu vurğulayıb.
Rafael Hüseynov diasporun tanınmış üzvlərini Azərbaycanla xarici ölkələr arasında körpü və təmasların yaranmasında xüsusi rolu olan şəxslər adlandırıb, ölkəmizdə onların fəaliyyətinə yüksək qiymət verildiyini deyib: “Bu gün sizin gördüyünüz işlər göz qabağındadır, amma bu fəaliyyət gələcəyin yüksəkliyindən daha aydın görünəcək”.
Daha sonra Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov əlamətdar hadisə münasibətilə tədbir iştirakçılarını və diaspor hərəkatına töhfə verən hər bir azərbaycanlını təbrik edib. Bu qurumun görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradıldığını xatırladan komitə sədri bildirib ki, ulu öndərin dünya azərbaycanlılarının eyni amal və məqsəd ətrafında birləşdirilməsi naminə əsasını qoyduğu diaspor siyasəti hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Fuad Muradov qeyd edib ki, yarandığı gündən Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti xüsusi əhəmiyyət kəsb edib, diasporun birləşməsi və təşkilatlanması istiqamətində mühüm işlər və müxtəlif layihələr həyata keçirilib. Onun sözlərinə görə, ötən illər ərzində xaricdə yaşayan soydaşlarımızın birləşməsi, təşkilatlanması, dövlətimizin maraqlarını qorumağa qadir böyük qüvvəyə çevrilməsi üçün Koordinasiya şuraları yaradılıb, Azərbaycan evləri istifadəyə verilib.
Konfransda diaspor təşkilatlarının və nümayəndələrinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyət, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar yaranmış mövcud şəraitdə görülən işlər yüksək qiymətləndirilib.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətini əks etdirən hesabat xarakterli videoçarx nümayiş etdirilib. Həmçinin COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə xarici ölkələrdə xüsusi fəaliyyətləri ilə fərqlənən 7 soydaşımızın təşəkkürnaməyə layiq görülməsi barədə məlumat verilib.
ABŞ, Niderland Krallığı, Türkiyə, Ukrayna, Rusiya, Kanada, Avstriya, Çili, Dubay, Polşa, Estoniya, Fransa, İtaliya, Tailand, Gürcüstan, İspaniya və bir sıra başqa ölkələrdən videokonfransa qatılan azərbaycanlılar çıxış edərək müstəqil Azərbaycan dövlətinin yürütdüyü diaspor siyasətindən, yeni növ koronavirus pandemiyası dönəmində dövlətimizin həmvətənlərimizə həssas münasibətindən, mənəvi və maddi dəstək nümayiş etdirməsindən danışıblar.
Beynəlxalq videokonfrans bədii hissə ilə yekunlaşıb. Tədbirin bədii hissəsində Türkiyədə yaşayan dirijor, bəstəkar, pianoçu, Əməkdar artist Turan Manafzadə çıxış edib.

НОВОСТИ Архив 2265 Çap et
06.07.2020 / Конференции, заседания Состоялась видеоконференция, посвященная 18-й годовщине со дня создания Государственного комитета по работе с диаспорой
Состоялась международная видеоконференция, посвященная 18-й годовщине со дня создания Государственного комитета по работе с диаспорой.
На мероприятии, организованном при модераторстве председателя Государственного комитета Фуада Мурадова и депутата Милли Меджлиса, директора Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, академика Рафаэля Гусейнова, приняли участие проживающие в нашей стране и за рубежом известные деятели науки и культуры, руководители диаспорских организаций, функционирующих в различных странах мира.
Конференция началась с озвучивания Гимна диаспоры, посвященного проживающим в мире азербайджанцам (слова Рафаэля Гусейнова, музыка Фаига Суджеддинова).
В своем выступлении на онлайн-конференции Рафаэль Гусейнов отметил, что создание Государственного комитета по работе с диаспорой стало знаменательным событием в общественно-политической жизни страны. Он подчеркнул, что единство и организованность азербайджанской диаспоры является очень важным и необходимым фактором.
Рафаэль Гусейнов назвал известных представителей диаспоры лицами, играющими особую роль в создании мостов и контактов между Азербайджаном и зарубежными странами, и отметил, что в нашей стране их деятельность очень высоко ценится.
Затем председатель Государственного комитета Фуад Мурадов поздравил с этим знаменательным событием участников мероприятия и всех наших соотечественников, вносящих вклад в диаспорское движение. Напомнив о том, что эта структура была создана по инициативе выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева, Ф.Мурадов подчеркнул, что диаспорская политика, основа которой была заложена великим лидером во имя объединения азербайджанцев мира вокруг единой идеи и цели, сегодня успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
Фуад Мурадов отметил, что со дня создания Государственного комитета его деятельность представляла собой особую значимость, комитетом были осуществлены важные мероприятия и реализованы различные проекты, направленные на объединение и организационное становление диаспоры. По его словам, для консолидации и организационного становления наших соотечественников, проживающих за рубежом, превращения их в большую силу, способную защитить интересы нашего государства, были созданы координационные советы, сданы в эксплуатацию дома Азербайджана.
На конференции выла высоко оценена деятельность диаспорских организаций и представителей диаспоры, направленная на доведение до мировой общественности правды об армяно-азербайджанском нагорно-карабахском конфликте, и работы, проделанные в условиях пандемии коронавируса.
На мероприятии был показан отчетный видеоролик, отражающий деятельность Государственного комитета по работе с диаспорой. Также было отмечено, что 7 наших соотечественников, отличившихся особой деятельностью в зарубежных странах в борьбе с пандемией COVID-19, были удостоены благодарности.
В своих выступлениях азербайджанцы, подключившиеся к видеоконференции из США, Королевства Нидерландов, Турции, Украины, России, Канады, Австрии, Чили, ОАЭ, Польши, Эстонии, Франции, Италии, Таиланда, Грузии, Испании и ряда других стран, говорили о проводимой независимым Азербайджанским государством диаспорской политике, чутком отношении государства к нашим соотечественникам в период пандемии коронавируса нового типа, оказании гражданам материальной и моральной поддержки.
Международная видеоконференция завершилась художественной частью, в которой выступила проживающая в Турции дирижер, композитор, пианистка, заслуженная артистка Туран Манафзаде.