XƏBƏRLƏR Arxiv 2307 Çap et
25.09.2020 / Mühüm hadisələr Azərbaycan və Qazaxıstan tibbi turizm sahəsində elmi-praktiki əməkdaşlığı gücləndirir
Qazaxıstanın Milli Kurort Assosiasiyası Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin dəstəyi ilə müalicəvi turizm və sanator-kurort sahələrində ikitərəfli elmi-praktiki əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı "Duzdağ" Fizioloji Mərkəzi ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında memorandumlar imzalayıb.
Memorandumların məqsədi tibbi turizm, sanator-kurort müalicəsi sahəsində əməkdaşlığın inkişafı, yeni tibbi-bioloji texnologiyalar və biotibb tədqiqatları üzrə təcrübə mübadiləsi, sağlamlaşdırma sahəsində birgə layihə və treninq proqramlarının həyata keçirilməsidir. Bundan əlavə, imzalanmış sənədlər Qazaxıstanla Azərbaycan arasında iki ölkənin sanatoriyalarına müalicə-sağlamlıq məqsədləri üçün yönələn qaşılıqlı turist axınının artmasına təkan verəcək.

НОВОСТИ Архив 2309 Çap et
25.09.2020 / Важные события Азербайджан и Казахстан усиливают научно-практическое сотрудничество в области медицинского туризма
Национальная курортная ассоциация Казахстана при содействии Посольства Республики Казахстан в Азербайджане подписала меморандумы о сотрудничестве и взаимодействии с Институтом физиологии имени академика А. Караева и Институтом Молекулярной Биологии Биотехнологий Национальной Академии Наук Азербайджана, а также с Физиологическим центром «Дуздаг» в Нахичеванской автономной республике для дальнейшего развития двусторонних связей в области медицинского туризма.
Целью меморандумов являются развитие сотрудничества в области медицинского туризма, санаторно-курортного лечения, обмен опытом в области новых медико-биологических технологий и биомедицинских исследований, проведение совместных проектов и тренинговых программ в сфере оздоровления. Кроме того, подписанные документы будут способствовать увеличению взаимного потока туристов между Казахстаном и Азербайджаном, направляющихся на лечебно-оздоровительные процедуры в санатории двух стран.