XƏBƏRLƏR Arxiv 2307 Çap et
25.09.2020 / Mühüm hadisələr Azərbaycan və Qazaxıstan tibbi turizm sahəsində elmi-praktiki əməkdaşlığı gücləndirir
Qazaxıstanın Milli Kurort Assosiasiyası Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin dəstəyi ilə müalicəvi turizm və sanator-kurort sahələrində ikitərəfli elmi-praktiki əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı "Duzdağ" Fizioloji Mərkəzi ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında memorandumlar imzalayıb.
Memorandumların məqsədi tibbi turizm, sanator-kurort müalicəsi sahəsində əməkdaşlığın inkişafı, yeni tibbi-bioloji texnologiyalar və biotibb tədqiqatları üzrə təcrübə mübadiləsi, sağlamlaşdırma sahəsində birgə layihə və treninq proqramlarının həyata keçirilməsidir. Bundan əlavə, imzalanmış sənədlər Qazaxıstanla Azərbaycan arasında iki ölkənin sanatoriyalarına müalicə-sağlamlıq məqsədləri üçün yönələn qaşılıqlı turist axınının artmasına təkan verəcək.

NEWS Archive 2308 Çap et
25.09.2020 / Important events Azerbaijan and Kazakhstan strengthen scientific and practical cooperation in the field of medical tourism
The National Resort Association of Kazakhstan has signed memorandums of cooperation with the Garayev Institute of Physiology and the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Duzdag Physiological Center in the Nakhchivan Autonomous Republic to further develop bilateral relations in the field of medical tourism with the assistance of the Kazakh Embassy in Azerbaijan.
The purpose of the memorandums is to develop collaboration in medical tourism, sanatorium treatment, exchange of experience in the field of new biomedical technologies and biomedical research, joint projects, and training programs in health improvement.
The signed documents will also help increase the mutual flow of tourists between Kazakhstan and Azerbaijan, who undergo medical procedures in sanatoriums of the two countries.