XƏBƏRLƏR Arxiv 2247 Çap et
01.10.2020 / Konfranslar, iclaslar Akademik Ramiz Mehdiyev Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının həqiqi üzvü seçilib
Belarus Milli Elmlər Akademiyasının (BMEA) sədrliyi ilə Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyası (BEAA) Şurasının 33-cü iclası videokonfrans formatında keçirilib. Tədbirə MDB ölkələri, Çin Xalq Respublikası, Monteneqro, Monqolustan, Vyetnamdan BEAA-nın tamhüquqlu və assosiativ üzvü olan elmlər akademiyaları, aparıcı universitetlər, tədqiqat institutları və elm fondlarının rəhbərləri qatılıblar.
İclasda BEAA-nın tamhüquqlu üzvü olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev və AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev iştirak ediblər.
BMEA-nın sədri, BEAA-nın rəhbəri akademik Vladimir Qusakov 2019-2020-ci illər ərzində Assosiasiyanın fəaliyyət nəticələri və 2021-ci il üçün qarşıya qoyulan vəzifələri haqqında məlumat verib. BEAA-nın elmi şuraları, onların tərkibi, Gənc Alimlər Şurasının əsasnaməsi müzakirəyə çıxarılıb. Tədbir zamanı M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universiteti, Kurçatov İnstitutu Milli Tədqiqat Mərkəzi, Moskva Fizika və Texnika İnstitutu, Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu və Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu BEAA-nın tamhüquqlu üzvü kimi təsdiq edilib.
Assosiasiyanın əsasnaməsində bəzi dəyişikliklərin edilməsi müzakirə edilib və ilk dəfə olaraq BEAA-nın həqiqi üzvlərinin seçilməsi üzrə müddəa əlavə edilib. Həqiqi üzvlüyə ilk olaraq BEAA-nın fəaliyyətində və elmdə böyük töhfələri olmuş alimlərin seçilməsi təklif edilib.
Assosiasiya üzvləri Azərbaycan tərəfindən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin namizədliyini irəli sürüb. Builki namizədlərin siyahısına, həmçinin BMEA aparatının rəhbəri, BEAA-nın sədr müavini Pyotr Vityaz, Kurçatov İnstitutu Milli Tədqiqat Mərkəzinin prezidenti Mixail Kovalçuk, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin rektoru Viktor Sadovniçiy, Moskva Fizika və Texnika İnstitutunun rektoru Nikolay Kudryavtsev, Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun direktoru Viktor Matveyev, Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu Şurasının sədri Vladislav Pançenko, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Sibir Bölməsinin sədri Valentin Parmon, REA-nın vitse-prezidenti Vladimir Çexonin, Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti Anton Naumovetsin adları daxil edilib. Seçimlər açıq səsvermə yolu ilə keçirilib və namizədlər BEAA-nın həqiqi üzvlüyünə yekdilliklə qəbul edilib.
AMEA kollektivi adından akademik Ramiz Mehdiyevi BEAA-nın həqiqi üzvü seçilməsi münasibətilə ürəkdən təbrik edirik.

НОВОСТИ Архив 2246 Çap et
01.10.2020 / Конференции, заседания Академик Рамиз Мехтиев избран действительным членом Международной ассоциации академий наук
33-е заседание Совета Международной ассоциации академий наук (МААН) под председательством Национальной академии наук Беларуси (НАНБ) прошло в формате видеоконференции. В мероприятии приняли участие руководители академий наук, ведущих университетов, научно-исследовательских институтов и научных фондов из стран СНГ, Китайской Народной Республики, Черногории, Монголии и Вьетнама, которые являются полноправными и ассоциированными членами МААН.
Во встрече приняли участие президент НАНА академик Рамиз Мехтиев и первый вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев от Национальной академии наук Азербайджана, которая является полноправным членом МААН.
Председатель НАНБ, глава МААН Владимир Гусаков проинформировал об итогах деятельности Ассоциации в 2019-2020 годах и задачах на 2021 год. Были вынесены на обсуждение научные советы МААН, их состав, положение о Совете молодых ученых. В рамках мероприятия Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова, Национальный исследовательский центр Курчатовского института, Московский физико-технический институт, Объединенный институт ядерных исследований и Российский фонд фундаментальных исследований были утверждены в качестве полноправных членов МААН.
Были обсуждены некоторые изменения в уставе ассоциации и впервые было добавлено положение о выборах полноправных членов МААН. В действительные члены в первую очередь было предложено избрать ученых, внесших значительный вклад в науку и деятельность МААН.
Члены ассоциации из Азербайджана выдвинули кандидатуру президента НАНА академика Рамиза Мехтиева. В этом году в список также вошли глава аппарата НАНБ, заместитель председателя МААН Петр Витязь, президент Национального исследовательского центра Курчатовского института Михаил Ковальчук, ректор МГУ имени М.В.Ломоносова Виктор Садовничий, ректор Московского физико-технического института Николай Кудрявцев, директор Объединенного института ядерных исследований Виктор Матвеев, председатель правления Российского фонда фундаментальных исследований Владислав Панченко, председатель Сибирского отделения Российской академии наук (РЭА) Валентин Пармон, вице-президент РАН Владимир Чехонин, вице-президент Национальной академии наук Украины Антон Наумовец. Выборы были проведены открытым голосованием и кандидаты были единогласно приняты в качестве полноправных членов МААН.
От имени коллектива НАНА искренне поздравляем академика Рамиза Мехтиева с избранием действительным членом МААН.