XƏBƏRLƏR Arxiv 2155 Çap et
03.12.2020 / Mühüm hadisələr Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
XX əsrin 80-ci illərinin sonları-90-cı illərinin əvvəllərində Ermənistan Azərbaycanın tarixi torpaqlarına açıq formada ərazi iddiaları ilə çıxış etmiş və ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzə başlamışdır. Həmin dövrdə Azərbaycanda hökm sürən hərc-mərclikdən istifadə edən Ermənistan torpaqlarımızın 20%-ni işğal etmiş, Ermənistanın həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində 1 milyondan artıq azərbaycanlı öz doğma yurd-yuvasından didərgin düşmüşdür.
Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzün nəticələrinin aradan qaldırılması və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin həyata keçirilməsi üzrə 30 ilə yaxın davam edən danışıqlar prosesi Ermənistanın destruktiv mövqeyinə görə nəticə verməmişdir.
2019-cu ildən etibarən isə Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin bir-birinin ardınca verdiyi təxribatçı bəyanatlar və atdığı addımlar danışıqlar prosesini məqsədyönlü şəkildə tamamilə pozmuşdur. Bununla Ermənistan bir daha özünün əsl məqsədinin mövcud status-kvonu möhkəmləndirməkdən və Azərbaycan ərazilərini ilhaq etməkdən ibarət olduğunu nümayiş etdirmişdir.
Ermənistanın qəbul etdiyi təcavüzkar və hücum xarakterli milli təhlükəsizlik strategiyası və hərbi doktrina, işğal edilmiş ərazilərdə qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətini genişləndirməsi, “yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə” çağırışı, mülki şəxslərdən ibarət “könüllü dəstələri” yaratmaq qərarı, 2020-ci il iyulun 12-də Ermənistan–Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində təxribat törətməsi, eyni zamanda, bütövlükdə qoşunların təmas xəttində gərginliyi artırması, cəbhə xəttinə yaxın ərazilərdə qoşunlarını cəmləşdirməsi, böyük həcmdə silah-sursat toplaması Ermənistanın genişmiqyaslı hücuma hazırlaşdığını göstərirdi.
Azərbaycan dəfələrlə bəyan etmişdi ki, Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz mövcudluğu regionda sülh və təhlükəsizlik üçün əsas təhdiddir və hər zaman vəziyyətin gərginləşməsinə səbəb ola bilər.
Ermənistanın təxribatına və növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan xalqı torpaqlarımızın işğaldan qurtarılması, Ermənistanın sülhə məcbur edilməsi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsi, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması və ədalətin bərpası üçün Vətən müharibəsinə başladı. Bu müqəddəs amal uğrunda bütün Azərbaycan xalqı səfərbər və həmrəy oldu.
44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində müzəffər Azərbaycan Ordusu Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı şəhərlərini, Azərbaycan xalqının tarixində, mədəniyyətində və qəlbində xüsusi yeri olan, Qarabağın tacı sayılan Şuşa şəhərini, Zəngilan rayonunun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələrini, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsini və bir çox kəndlərini, Tərtər rayonunun Suqovuşan kəndi, Xocalı və Laçın rayonlarının bir neçə kəndləri daxil olmaqla, ümumilikdə, 300-dən çox yaşayış məntəqəsini, həmçinin Ağdərə, Murovdağ və Zəngilan istiqamətlərində mühüm strateji yüksəklikləri işğaldan azad etdi.
Rəşadətli Azərbaycan əsgər və zabitləri addım-addım irəliləyərək, Ermənistanın uzun illər ərzində qurduğu mühəndis-istehkam sistemlərini yarıb keçdilər, torpaqlarımız qəhrəman əsgər və zabitlərimizin, şəhidlərimizin qanı və canı bahasına azad edildi.
Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşmən əsarətindən qurtarılması müharibənin taleyində həlledici rol oynadı, Ermənistanın öz məğlubiyyətini etiraf etməsi və kapitulyasiyası ilə nəticələndi, Ermənistanı Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonlarını Azərbaycana qaytarmağa məcbur etdi.
Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi ölkəmizin qələbəsini təmin edən mühüm amillər oldu. Ulu əcdadlarımızın zəngin dövlətçilik və hərb tarixindən ilhamlanan Azərbaycan xalqı daha bir şanlı qəhrəmanlıq salnaməsi yazaraq, özünün qalib xalq olduğunu bütün dünyaya sübut etdi və düşmən üzərində tarixi zəfər çaldı.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə qərara alıram:

НОВОСТИ Архив 2157 Çap et
03.12.2020 / Важные события Распоряжение Президента Азербайджанской Республики Об учреждении Дня Победы в Азербайджанской Республике
В конце 80-х – начале 90-х годов ХХ века Армения открыто выступила с территориальными притязаниями на исторические земли Азербайджана и развязала военную агрессию против нашей страны. Воспользовавшись господствовавшим в тот период в Азербайджане хаосом, Армения оккупировала 20% наших земель, в результате проведенной Арменией этнической чистки более 1 миллиона азербайджанцев были изгнаны из родных очагов.
Продолжавшийся около 30 лет переговорный процесс по устранению последствий военной агрессии против Азербайджана и выполнению резолюций Совета Безопасности ООН номер 822, 853, 874 и 884 оказался безрезультатным из-за деструктивной позиции Армении.
А провокационные заявления, с которыми военно-политическое руководство Армении последовательно выступало с 2019 года, и предпринятые им действия целенаправленно и полностью нарушили переговорный процесс. Тем самым Армения еще раз продемонстрировала, что ее настоящая цель заключается в укреплении существующего статус-кво и аннексии территорий Азербайджана.
Принятые Арменией стратегия национальной безопасности и военная доктрина, носившие агрессивный и наступательный характер, расширение политики незаконного заселения на оккупированных территориях, призыв к «новой войне за новые территории», решение о создании «добровольческих отрядов», состоящих из гражданских лиц, совершение 12 июля 2020 года провокации в товузском направлении армяно-азербайджанской государственной границы, а также эскалация напряженности на линии соприкосновения войск в целом, концентрация войск на территориях, прилегающих к линии фронта, накопление большого количества оружия и боеприпасов свидетельствовали о подготовке Армении к широкомасштабному наступлению.
Азербайджан неоднократно заявлял, что незаконное присутствие армянских войск на оккупированных территориях является главной угрозой миру и безопасности в регионе и в любой момент может привести к обострению ситуации.
В ответ на провокацию и очередную военную агрессию Армении азербайджанский народ начал Отечественную войну для освобождения наших земель от оккупации, принуждения Армении к миру, выполнения требований известных резолюций Совета Безопасности ООН, возвращения вынужденных переселенцев к родным очагам и восстановления справедливости. Весь азербайджанский народ мобилизовался и проявил солидарность во имя этой священной идеи.
В результате продолжавшихся 44 дня военных операций победоносная азербайджанская армия освободила от оккупации в целом более 300 населенных пунктов, включая города Джебраил, Физули, Зангилан, Губадлы, занимающую особое место в истории, культуре и душе азербайджанского народа, считающуюся венцом Карабаха Шушу, поселки Миндживан, Агбенд, Бартаз Зангиланского района, поселок Гадрут и многие села Ходжавендского района, село Суговушан Тертерского района, несколько сел Ходжалинского и Лачинского районов, а также важные стратегические высоты в Агдеринском, Муровдагском и Зангиланском направлениях.
Доблестные азербайджанские солдаты и офицеры, продвигаясь шаг за шагом, преодолели инженерно-укрепительные системы, построенные Арменией на протяжении многих лет, наши земли были освобождены ценой жизни и крови отважных солдат и офицеров, шехидов.
Победы, одержанные Азербайджаном в военной сфере, в особенности, освобождение Шуши от вражеской оккупации, сыграли решающую роль в судьбе войны, привели к признанию Арменией своего поражения и капитуляции, вынудили Армению вернуть Азербайджану Кяльбаджарский, Агдамский и Лачинский районы.
Решительность и воля, экономическая мощь азербайджанского народа, строительство современной армии, единство народа и власти явились важными факторами, обеспечившими победу нашей страны. Азербайджанский народ, воодушевленный богатой историей государственности и военной историей наших предков, написав еще одну славную героическую летопись, доказал всему миру, что является народом-победителем, и одержал историческую победу над врагом.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях увековечивания этой неоценимой победы, превратившейся в торжество могущества нашего народа и нашей национальной гордости, представляющей исключительное значение с точки зрения авторитета и дальнейшего развития нашего государства, постановляю:
1.Ежегодно торжественно отмечать 8 ноября в Азербайджанской Республике как День Победы.
2.Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.