XƏBƏRLƏR Arxiv 2155 Çap et
03.12.2020 / Mühüm hadisələr Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
XX əsrin 80-ci illərinin sonları-90-cı illərinin əvvəllərində Ermənistan Azərbaycanın tarixi torpaqlarına açıq formada ərazi iddiaları ilə çıxış etmiş və ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzə başlamışdır. Həmin dövrdə Azərbaycanda hökm sürən hərc-mərclikdən istifadə edən Ermənistan torpaqlarımızın 20%-ni işğal etmiş, Ermənistanın həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində 1 milyondan artıq azərbaycanlı öz doğma yurd-yuvasından didərgin düşmüşdür.
Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzün nəticələrinin aradan qaldırılması və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin həyata keçirilməsi üzrə 30 ilə yaxın davam edən danışıqlar prosesi Ermənistanın destruktiv mövqeyinə görə nəticə verməmişdir.
2019-cu ildən etibarən isə Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin bir-birinin ardınca verdiyi təxribatçı bəyanatlar və atdığı addımlar danışıqlar prosesini məqsədyönlü şəkildə tamamilə pozmuşdur. Bununla Ermənistan bir daha özünün əsl məqsədinin mövcud status-kvonu möhkəmləndirməkdən və Azərbaycan ərazilərini ilhaq etməkdən ibarət olduğunu nümayiş etdirmişdir.
Ermənistanın qəbul etdiyi təcavüzkar və hücum xarakterli milli təhlükəsizlik strategiyası və hərbi doktrina, işğal edilmiş ərazilərdə qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətini genişləndirməsi, “yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə” çağırışı, mülki şəxslərdən ibarət “könüllü dəstələri” yaratmaq qərarı, 2020-ci il iyulun 12-də Ermənistan–Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində təxribat törətməsi, eyni zamanda, bütövlükdə qoşunların təmas xəttində gərginliyi artırması, cəbhə xəttinə yaxın ərazilərdə qoşunlarını cəmləşdirməsi, böyük həcmdə silah-sursat toplaması Ermənistanın genişmiqyaslı hücuma hazırlaşdığını göstərirdi.
Azərbaycan dəfələrlə bəyan etmişdi ki, Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz mövcudluğu regionda sülh və təhlükəsizlik üçün əsas təhdiddir və hər zaman vəziyyətin gərginləşməsinə səbəb ola bilər.
Ermənistanın təxribatına və növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan xalqı torpaqlarımızın işğaldan qurtarılması, Ermənistanın sülhə məcbur edilməsi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsi, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması və ədalətin bərpası üçün Vətən müharibəsinə başladı. Bu müqəddəs amal uğrunda bütün Azərbaycan xalqı səfərbər və həmrəy oldu.
44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində müzəffər Azərbaycan Ordusu Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı şəhərlərini, Azərbaycan xalqının tarixində, mədəniyyətində və qəlbində xüsusi yeri olan, Qarabağın tacı sayılan Şuşa şəhərini, Zəngilan rayonunun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələrini, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsini və bir çox kəndlərini, Tərtər rayonunun Suqovuşan kəndi, Xocalı və Laçın rayonlarının bir neçə kəndləri daxil olmaqla, ümumilikdə, 300-dən çox yaşayış məntəqəsini, həmçinin Ağdərə, Murovdağ və Zəngilan istiqamətlərində mühüm strateji yüksəklikləri işğaldan azad etdi.
Rəşadətli Azərbaycan əsgər və zabitləri addım-addım irəliləyərək, Ermənistanın uzun illər ərzində qurduğu mühəndis-istehkam sistemlərini yarıb keçdilər, torpaqlarımız qəhrəman əsgər və zabitlərimizin, şəhidlərimizin qanı və canı bahasına azad edildi.
Azərbaycanın hərbi sahədə qazandığı qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşmən əsarətindən qurtarılması müharibənin taleyində həlledici rol oynadı, Ermənistanın öz məğlubiyyətini etiraf etməsi və kapitulyasiyası ilə nəticələndi, Ermənistanı Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonlarını Azərbaycana qaytarmağa məcbur etdi.
Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi ölkəmizin qələbəsini təmin edən mühüm amillər oldu. Ulu əcdadlarımızın zəngin dövlətçilik və hərb tarixindən ilhamlanan Azərbaycan xalqı daha bir şanlı qəhrəmanlıq salnaməsi yazaraq, özünün qalib xalq olduğunu bütün dünyaya sübut etdi və düşmən üzərində tarixi zəfər çaldı.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə qərara alıram:

NEWS Archive 2156 Çap et
03.12.2020 / Important events Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the establishment of Victory Day in the Republic of Azerbaijan
In the late 80s and early 90s of the twentieth century, Armenia openly made territorial claims to the historical lands of Azerbaijan and launched a military aggression against our country. At that time, Armenia, taking advantage of the chaos in Azerbaijan, occupied 20% of our lands, and as a result of the policy of ethnic cleansing pursued by Armenia, more than 1 million Azerbaijanis were expelled from their native lands.
The process of negotiations on the elimination of the consequences of military aggression against Azerbaijan and the implementation of UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884, which lasted about 30 years, did not yield results due to Armenia's destructive position.
Armenia's aggressive and offensive national security strategy and military doctrine, expansion of the illegal settlement policy in the occupied territories, call for a "new war for new territories", the decision to create "volunteer groups" of civilians,  the provocation of the Armenian-Azerbaijani state border in the direction of Tovuz(July 12, 2020), as well as the increase of tension on the line of contact, the concentration of troops near the frontline, the accumulation of large quantities of weapons showed that Armenia was preparing for a large-scale attack.
Azerbaijan has repeatedly stated that the illegal presence of Armenian troops in the occupied territories is a major threat to peace and security in the region and can always aggravate the situation.
In response to Armenia's provocation and further military aggression, the Azerbaijani people launched a patriotic war to end the occupation of our lands, force Armenia to peace, fulfill the requirements of known UN Security Council resolutions, return IDPs to their native lands and restore justice. All the people of Azerbaijan were mobilized and united for this sacred cause.
As a result of 44 days of military operations, the victorious Azerbaijani Army captured the cities of Jabrayil, Fizuli, Zangilan, Gubadli, Shusha, a special place in the history, culture and heart of the Azerbaijani people, the crown of Karabakh, Minjivan, Agband, Bartaz settlements of Zangilan region, Hadrut settlement of Khojavend region and liberated many villages, including Sugovushan village of Tartar region, several villages of Khojaly and Lachin regions, as well as important strategic heights in the direction of Aghdara, Murovdagh and Zangilan.
Courageous Azerbaijani soldiers and officers went step by step, broke through the engineering and fortification systems established by Armenia for many years, and our lands were liberated at the cost of the blood and lives of our heroic soldiers and officers, martyrs.
Azerbaijan's military victories, especially the liberation of Shusha from enemy captivity, played a decisive role in the fate of the war, resulting in Armenia's recognition and capitulation of its defeat, forcing Armenia to return Kalbajar, Agdam and Lachin regions to Azerbaijan.
The determination and will of the Azerbaijani people, their economic strength, the building of a modern army and the unity of the people and power were important factors in ensuring the victory of our country. Inspired by the rich history of statehood and military history of our great ancestors, the people of Azerbaijan wrote another glorious chronicle of heroism, proving to the whole world that they were a victorious people and won a historic victory over the enemy.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to perpetuate this unprecedented victory, which has become a celebration of the strength of our people and our national pride, and is of exceptional importance for the prestige and future development of our state:
1. To solemnly celebrate November 8 as Victory Day in the Republic of Azerbaijan every year.
2. To the Cabinet of Ministers of the Azerbaijani Republic to solve the questions following from this Order.