XƏBƏRLƏR Arxiv 2026 Çap et
Dekabrın 8-də Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər, Təbiət, Energetika, İqtisadi İnkişaf nazirlikləri, Rossotrudniçestvo agentliyi, Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) və Ticarət-Sənaye Palatasının təşkilatçılığı və fəal iştirakı ilə baş tutan “Xəzər dialoqu” Beynəlxalq İqtisadi Forum çərçivəsində “Xəzər energetikasının inkişafı – innovativ əməkdaşlığın istiqamətləri” adlı Xəzər enerji forumu keçirilib.
Forum REA-nın müvafiq institutları və “Xəzər – elm və innovasiyalar” Şurasının təşkilatçılığı ilə baş tutub.
“Xəzər enerji forumu-2020”-nin əsas məqsədi 2018-ci ilin avqustunda Avazada imzalanan Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiya və Xəzəryanı ölkələr arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq haqqında Saziş əsasında Xəzər regionu ölkələrinin enerji sahəsində səmərəli əməkdaşlığının inkişafına təkan verməkdən ibarət idi.
Forumda geologiya və geofizika, habelə karbohidrogen ehtiyatlarının hasilatı və nəqlində texnologiya innovasiyalarının tətbiqi, enerji infrastrukturunun rəqəmsal transformasiyası sahəsində müştərək layihələrin işlənilməsi və həyata keçirilməsi, Xəzər dənizinin ekoloji təhlükəsizliyini təmin etməklə Xəzəryanı ölkələrin enerji komplekslərində hidrogen texnologiyalarının tətbiqi kimi məsələlər geniş müzakirə edilib.
Müxtəlif ölkələrdən olan nümayəndələrin iştirak etdiyi forumda AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademiyanın Yer Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İbrahim Quliyev də iştirak edib. Alim V.Kərimov, R.Mustafayev və A.Hüseynova ilə həmmüəllif olduğu “Xəzər-Qara dəniz regionunun karbohidrogen potensialı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.

НОВОСТИ Архив 2013 Çap et
8 декабря в рамках Международного экономического форума «Каспийский диалог», который проходит при организационной поддержке и активном участии министерств Иностранных дел, Природы, Энергетики, Экономического развития Российской Федерации, агентства Россотрудничество, Российской академии наук (РАН) и Торгово-промышленной палаты, состоялся Каспийский энергетический форум под названием «Развитие энергетики Каспия – направления инновационного сотрудничества».
Форум прошел при организационной поддержке соответствующих институтов РАН и Совета «Наука и инновации Каспия».
Основной целью «Каспийского энергетического форума-2020» было содействие развитию взаимовыгодного энергетического сотрудничества стран Каспийского региона на основе подписанной руководителями стран Каспийского региона в августе 2018 года в Авазе Конвенции о правовом статусе Каспийского моря и Соглашения между правительствами прикаспийских государств о торгово-экономическом сотрудничестве.
На форуме были обсуждены такие вопросы, как продвижение технологических инноваций в геологию и геофизику, а также добычу и транспортировку углеводородных ресурсов, разработка и реализация совместных проектов в сфере цифровой трансформации энергетической инфраструктуры, внедрение водородных технологий в энергетические комплексы стран Каспия при условии обеспечения экологической безопасности Каспийского моря и т.д.
На мероприятии приняли участие представители различных стран, в том числе и Азербайджана. На форуме первый вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения наук о Земле НАНА, академик Ибрагим Гулиев выступил с докладом на тему «Углеводородный потенциал Каспийско-Черноморского региона», соавторами которого являются также В.Керимов, Р.Мустафаев и А.Гусейнова.