XƏBƏRLƏR Arxiv 1925 Çap et
COVID-19 xəstəliyi yeni kəşf olunan SARS-CoV-2 virusu tərəfindən törədilən yoluxucu xəstəlikdir. Digər koronavirus mənşəli (SARS və MERS) xəstəliklərdən fərqli olaraq yüksək yoluxuculuq qabiliyyətinə malik olan və atipik pnevmoniya ilə müşahidə edilən bu xəstəlik 2019-cu ilin sonundan etibarən sürətlə yayılmağa başlayıb və bütün dünyanı əhatə edib. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) 2020-ci il 23 yanvar tarixində COVID-19 xəstəliyi ilə bağlı fövqəladə vəziyyət elan edib, 2020-ci il 28 fevral tarixində yaranmış təhlükənin qiymətləndirilməsinin qlobal miqyasda çox yüksək dərəcədə olduğunu açıqlayıb və 2020-ci il 11 mart tarixində bu xəstəliklə bağlı vəziyyətin pandemiya səviyyəsinə çatdığını bildirib.
Bu virusdan Azərbaycan da kənarda qala bilməyib. 2020-ci ilin əvvəllərindən Azərbaycanda bu virusa qarşı qabaqlayıcı tədbirlər görülməsinə baxmayaraq, tez bir zamanda vətənimizdə də bu virusa yoluxan, ondan əziyyət çəkən minlərlə insan oldu. Belə bir dönəmdə dünya ölkələrinin də qarşısında duran əsas vəzifə virusa qarşı peyvəndi aşkar etmək idi. Bir sıra ölkələrdə yeni hazırlanmış vaksinlərin müxtəlif kliniki sınaq mərhələləri istiqamətində müşahidələr aparılıb və öz müsbət nəticəsini verib. Azərbaycana da artıq bir neçə aydır ki, bu peyvənd gətirilib və artıq əhalinin vaksinasiyasına başlanılıb. Vaksinin Azərbaycana gətirilməsində əsas məqsəd hazırda geniş yayılmış COVID-19 xəstəliyinin vaksinasiya ilə qarşısının alınmasına, bununla xəstələnmə və ölüm səviyyəsinin aşağı enməsinə nail olmaqdır.
Bu tədbirlərdən irəli gələrək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası da əməkdaşlarının vaksinasiya edilməsində fəal iştirak edir. Belə ki, 23 fevral 2021-ci il tarixində TƏBİB-in modul tipli xəstəxanasında yaşı 65-dən yuxarı olan akademiya əməkdaşlarının vaksinasiyası həyata keçirilib. 400-dən artıq əməkdaşımız peyvənd olunub və heç bir əks-göstərişlə rastlaşmayıblar. Tibbi personalın peşəkarlığını və pasiyentlərə qarşı diqqətliliyini xüsusilə qeyd etmək olar. Peyvəndləmə iki mərhələdən ibarət olduğu üçün əməkdaşlar bir neçə müddətdən sonra yenidən virus əleyhinə peyvənd olunacaqlar.

NEWS Archive 1928 Çap et
COVID-19 is an infectious disease caused by the newly discovered SARS-CoV-2 virus. Unlike other diseases of coronavirus origin (SARS and MERS), this highly contagious disease with atypical pneumonia began to spread rapidly in late 2019 and span around the world. The World Health Organization (WHO) declared a state of emergency for COVID-19 on January 23, 2020, declaring that the threat assessment on February 28, 2020, was too high globally, and on March 11, 2020, stated that the situation with the disease has reached the level of a pandemic.
Azerbaijan could not stay out of this virus. Despite the preventive measures taken against this virus in Azerbaijan since the beginning of 2020, thousands of people soon became infected and suffered from this virus in our country. At that time, the main task of the world was to find a vaccine against the virus. Observations have been made in various clinical trials of newly developed vaccines in a number of countries and have yielded positive results. This vaccine has been delivered to Azerbaijan for several months and vaccination of the population has already commenced. The main purpose of bringing the vaccine to Azerbaijan is to prevent the spread of COVID-19, which is currently widespread, by vaccination, thereby reducing morbidity and mortality.
Based on these measures, the Azerbaijan National Academy of Sciences is also actively involved in vaccinating its employees. Thus, on February 23, 2021, employees of the academy over the age of 65 were vaccinated at the modular hospital of TABIB. More than 400 of our employees have been vaccinated and have not encountered any contraindications. The professionalism of the medical staff and attentiveness to patients are especially noteworthy. As the vaccination consists of two stages, employees will be re-vaccinated after some time.