XƏBƏRLƏR Arxiv 1497 Çap et
19.09.2022 / Konfranslar, iclaslar İnstitutun baş direktoru, professor Ulduz Həşimova Beynəlxalq Konqresdə çıxış edib
15-18 sentyabr 2022-ci il tarixində Sankt-Peterburqda Ümumdünya Ürək-Damar və Torakal Cərrahiyyə Cəmiyyətinin (WSCTS) 30-cu Konqresi və “Müasir ürək-torakal cərrahiyyədə aktual yanaşmalar” adlı 11-ci Beynəlxalq Konqres keçirilmişdir. Konqresdə dəvət edilmiş məruzəçi qismində akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimova iştirak etmişdir. U.F.Həşimovanın “Melatonin və sirtuinlər qocalmanın və yaşla bağlı ürək-damar patologiyasının potensial biomarkerləri qismində” mövzusunda məruzəsi Konqresin molekulyar tibb və onun ürək-torakal patologiyada yeri və roluna həsr olunmuş xüsusi sessiyasında dinlənilmişdir. Məruzədə qocalma və yaşla bağlı xəstəliklərin etibarlı molekulyar biomarkerlər toplusunu hazırlamaq məqsədilə beynəlxalq tərəfdaşlarla, o cümlədən Rusiya Federasiyası Səhiyyə Nazirliyinin Ftiziopulmonologiya İnstitutunun Sankt-Peterburq Molekulyar Tibb Mərkəzi ilə birgə aparılan Azərbaycanda populyasiya uzunömürlülük fenomeninin tədqiqinə dair Fiziologiya İnstitutunun beynəlxalq akademik layihəsinin nəticələri təqdim edilmişdir. Məruzə Konqres iştirakçılarının böyük marağına səbəb olmuş, Azərbaycan alimlərinin qocalmanın biologiyasının tədqiqinə dair apardığı tədqiqatlar yüksək qiymətləndirilmiş və bu sahədə əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd edilmişdir.

НОВОСТИ Архив 1495 Çap et
19.09.2022 / Конференции, заседания Выступление генерального директора института, профессора Улдуз Гашимовой на Международном Конгрессе
15-18 сентября 2022 года в Санкт-Петербурге проходил 30 ежегодный Конгресс Всемирного общества кардиоваскулярных и торакальных хирургов (WSCTS) и 11 Международный Конгресс «Актуальные направления современной кардио-торакальной хирургии», в котором в качестве приглашенного докладчика приняла участие генеральный директор Института Физиологии им. академика Абдулла Гараева, доктор биологических наук, профессор Улдуз Гашимова. Ее доклад на тему «Мелатонин и сиртуины как потенциальные биомаркеры старения и возраст-ассоциированной кардиоваскулярной патологии», прослушанный на специальной сессии Конгресса, посвящённой  молекулярной медицине и ее месту и роли в кардио-торакальной патологии, представил результаты международного академического проекта Института Физиологии по изучению феномену популяционного долгожительства в Азербайджане, проводимого совместно с международными партнерами, включая Санкт-Петербургский Центр молекулярной медицины Института Фтизиопульманологии Минздрава РФ, с целью разработки надежного набора молекулярных биомаркеров старения и возраст-ассоциированных заболеваний. Доклад вызвал большой интерес со стороны участников Конгресса, которые дали высокую оценку исследованиям азербайджанских ученых по изучению биологии старения. Были высказаны пожелания о продолжении сотрудничества в этой области.