XƏBƏRLƏR Arxiv 1502 Çap et
03.10.2022 / Maraqlı məlumatlar Ulduz Həşimova: Tədqiq etdiyimiz 86% uzunömürlülülərdə ailə fonu əsas rol oynayır – İntervyu
Bu gün bütün dünya 1990-cı ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən təsis edilmiş Beynəlxalq Ahıllar Gününü qeyd edir. Oktyabrın 1-i yaşı 60-dan 90-a qədər və daha çox olan bütün insanların bayramıdır. Tarixin qeyd edilməsində məqsəd yaşlıların problemlərinə, bütövlükdə cəmiyyətin demoqrafik qocalmasına, eləcə də həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması məsələsinə diqqəti cəlb etməkdir.
Beynəlxalq Ahıllar Gününün əsas məqsədi digər dövlətlərin diqqətini ahıl insanlara cəlb edərək, bütün yaş qrupları üçün rahat cəmiyyət yaratmaq, onlara daha firavan, rəngarəng və dolğun, məmnunluq və sevinc gətirəcək həyat təmin etməkdir. Məhz bu məqsədlər BMT-nin 2002-ci ildə qəbul edilmiş Qocalıq üzrə Madrid Beynəlxalq Fəaliyyət Planının yeni variantında öz əksini tapmışdır.
Bu hadisədən təxminən on il sonra ölkəmiz də bu mühüm təşəbbüsə qoşularaq, ahıl insanların həyatında fəal iştirak etməklə, onların həyat keyfiyyətini və maddi vəziyyətini yaxşılaşdırmağı öhdəliyinə götürmüşdür. Azərbaycan nisbətən gənc ölkədir. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına əsasən, burada yaşlı nəsil ümumi əhalinin təxminən 7 faizini, yəni 600 min nəfərə yaxın insan təşkil edir. Elm və Təhsil Nazirliyinin Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimova “Kaspiy” qəzetində müsahibəsində bu və bir çox digər məsələlərdən söhbət açmışdır.
Populyasiya Fenomeni
- Uzun illər ərzində institutunuzun əsas elmi istiqamətlərindən biri  uzunömürlülüyün populyasiya fenomeni kimi öyrənilməsi olub. Bu yenə də bir prioritet olaraq qalırmı?
Əlbəttə ki, bizim təklifimizlə 2015-ci ildən başlayaraq, bu yalnız bizim institutun deyil, bütün Azərbaycan elminin prioriteti olub. Biz AMEA-nın o vaxtkı rəhbərinə təklif etmişdik ki, bu məsələ üç əsas məqama əsaslanaraq  prioritet kimi qəbul olunsun. İlk olaraq, problemin özünün aktuallığı (müasir dünya əhalisi qocalmasına görə demoqrafik transformasiyadan keçir). Buna səbəb iki əsas tendensiyanı göstərmək olar - bir tərəfdən dünyanın aparıcı ölkələrində yaşlı nəslin artımı çoxalır, digər tərəfdən isə doğum nisbəti azalır.
Qeyd olunmalıdır ki, ölkəmiz herontoloji tədqiqatlar üçün unikal resurslara malikdir: bu baxımdan dünyanın nadir regionlarından biri olan Azərbaycan uzunömürlülüyün populyasiya fenomeni olduğu beynəlxalq ekspertlər tərəfindən tanınır. Bu termin daha çox Qərb elmi ədəbiyyatı üçün xarakterikdir.
Uzunömürlülükdə lider olan Qarabağ
- Herontoloqlarınızın nəticələrinə görə, uzun illər ərzində ən çox uzunömürlülər (90+ yaş) yaşadığı ərazi ölkənin cənub bölgəsi olub. Bu göstəriciyə əsasən yenə bu bölgə liderlər arasındadır, yoxsa son onilliklər bu aspektlə bağlı bəzi düzəlişlər var?
- Məsələ bundadır ki, ölkəmizin ərazisində bu tədqiqatlar hələ sovet dövründən başlayaraq bir neçə rayonda aparılıb. Bunlara Qarabağ, Qazax və Lənkəran rayonları aid idi. Sonuncu rayon ənənəvi olaraq uzun müddətdir uzunömürlülük zonası hesab olunurdu, lakin 2016-cı ildə aparılmış tədqiqatların nəticələrinə əsasən uzunömürlülük xəritəsi yaradıldıqda (rəsmi statistikaya əsasən) Qarabağın öndə olduğu ortaya çıxdı.
- Bəs siz Azərbaycanda yaşayan uzunömürlülərlə digərləri arasında nə fərq görürsünüz?
- Əgər uzunömürlülüyü populyasiya fenomeni kimi qəbul etsək (tədqiqatlarımızın əsas fokusu budur), onda fərqlər məhz bu fenomenin formalaşma mexanizmləri ilə bağlıdır. Məsələn, Azərbaycan əhalisi üçün genetik faktorun xüsusi çəkisi var, belə ki, tədqiqatımızın 86%-ni təşkil edən uzunömürlülərdə ailə fonu əsas rol oynayır.
Ukraynalı həmkarlarımızın tədqiqatları göstərmişdir ki, yaşla bağlı patologiyaların formalaşmasında özünəməxsusluq özünü büruzə verir. Belə ki, uzunömürlülük indeksi yüksək olan iki Qafqaz populyasiyasını - azərbaycanlı və abxazı müqayisə etsək, görərik ki, ukraynalı nevropatoloqlarınınn fikrinə əsasən, Azərbaycan əhalisidə uzunömürlülüyü dəstəkləyən əsas funksional sistem ürək-damar sistemi olduğu halda, abxazlarda bu  mərkəzi sinir sistemidir.
Herontologiya - akademik prioritetdir
- Bu günlərdə Sankt-Peterburqda Ümumdünya Ürək-Damar və Torakal Cərrahlar Cəmiyyətinin XXX Konqresi və XI Beynəlxalq “Müasir Ürək-Torakal Cərrahiyyədə Aktual Yanaşmalar” Konqresi keçirildi və Sizdə orada məruzəçi kimi iştirak etdiniz. Bu məruzənin ölkəmizlə bağlı olan aspektlərini qısaca dinləmək olardımı?
- Mənim məruzəm yaşlanma və yaşla bağlı ürək-damar patologiyasının potensial biomarkerləri kimi melatonin və sirtuinlərə həsr edilmişdir və  molekulyar təbabətə, onun kardiotorakal patologiyada yeri və roluna həsr olunmuş Konqresin xüsusi sessiyasında dinlənilmişdi. Çıxış zamanı institutumuzun Azərbaycanda əhalinin uzunömürlülüyü fenomeninin tədqiqinə dair beynəlxalq tərəfdaşlarla, o cümlədən Rusiya Federasiyası Səhiyyə Nazirliyinin Ftiziopulmonologiya İnstitutunun Sankt-Peterburq Molekulyar Tibb Mərkəzi ilə birgə həyata keçirdiyi beynəlxalq akademik layihənin nəticələri təqdim edildi.
Məruzədə ilk dəfə olaraq Lənkəranda həyata keçirilən layihənin nəticələrini təqdim etdim. Birinci dərəcəli qohumluq nümayəndələrinə aid qocalmanın molekulyar markerləri haqqında unikal məlumatlar əldə etdik. Təəssüf ki, regiondakı pandemiya və siyasi qeyri-sabitlik layihənin həyata keçirilməsində problemlər yaradır, belə ki, layihədə xarici əməkdaşlarımız da iştirak edir. Buna baxmayaraq biz, 2020-ci ilin əvvəlində ilk ekspedisiyamızı keçirə bildik, uzunömürlülərin ailələri haqqında məlumat əldə etdik və Sankt-Peterburqdakı Molekulyar Təbabət Mərkəzində onların laborator analizlərini apardıq. Əldə edilən məlumatlar olduqca böyük elmi maraq doğurur.

НОВОСТИ Архив 1500 Çap et
03.10.2022 / Интересная информация Улдуз Гашимова: У 86% обследованных нами долгожителей имеется семейный фон - ИНТЕРВЬЮ
Сегодня весь мир отмечает Международный день пожилых людей, учрежденный в 1990 году Генеральной ассамблеей ООН. 1 октября - праздник всех людей от 60 лет до 90 и старше. Цель даты - привлечь внимание к их проблемам, вопросу демографического старения общества в целом, а также улучшению качества жизни.
Значение Международного дня пожилых в том, чтобы сосредоточить внимание государств на создании комфортного общества для всех возрастов, общими усилиями обеспечить пожилым людям более долгую, качественную, разнообразную и полноценную жизнь, которая приносила бы им удовлетворение и радость. Именно такие цели заложены в новой редакции Мадридского международного плана действий по вопросам старения ООН, принятой в 2002 году.
Примерно лет через десять после этого события к столь важной инициативе присоединилась и наша страна, взяв тем самым на себя обязательства по обеспечению активного участия в жизни пожилых людей, улучшению качества их жизни и материального положения. Азербайджан - страна относительно молодая. По данным Госкомстата, доля наших граждан старшего поколения составляет примерно 7% от общего количества населения, то есть порядка 600 тыс. человек. Обо всем этом и многом другом в интервью газете "Каспий" рассказывает генеральный директор Института физиологии Министерства науки и образования доктор биологических наук, профессор Улдуз Гашимова.
Популяционный феномен
- Одним из главных научных направлений вашего института долгие годы было изучение долгожительства как популяционного феномена. Остается ли это приоритетом в настоящее время?
- Безусловно, причем она была приоритетом не только нашего института, но и всей азербайджанской науки с 2015 года - с нашей подачи, разумеется. Мы предложили тогдашнему руководителю НАНА определить это как приоритет, исходя из трех основных моментов. Во-первых, актуальность самой проблемы (современный мир переживает великую демографическую трансформацию, которая заключается в том, что население планеты стареет). Это предопределяется двумя основными тенденциями - рост доли старших возрастных групп в ведущих странах мира, с одной стороны, и уменьшение рождаемости - с другой.
Но особый момент заключается в том, что в нашей стране имеются уникальные ресурсы для геронтологических исследований: Азербайджан в этом плане признан международными экспертами как один из редких регионов мира, в котором долгожительство является популяционным феноменом. Этот термин в большей степени характерен для западной научной литературы.
Лидер долгожительства - Карабах
- Согласно результатам ваших геронтологов, зоной с наибольшим количеством долгожителей (возраст 90+) долгие годы был южный регион страны. Он по-прежнему остается в лидерах по этому показателю или последние десятилетия внесли коррективы в этот аспект?
- Дело в том, что эти исследования на территории нашей страны проводились в нескольких регионах еще начиная с советского периода. Это - Карабах, Газахский и Лянкяранский районы. Кстати, последний действительно долгое время традиционно считался зоной долголетия, но вот по результатам исследований 2016 года, когда мы создали Карту долгожительства, на которой четко показано (на основании официальной статистики), какие районы являются долгожительскими, оказалось, что в лидерах - Карабах.
- А в чем вы видите отличие азербайджанских долгожителей от других?
- Если мы рассматриваем долгожительство как популяционный феномен, что составляет фокус наших исследований, то различия касаются именно механизмов формирования этого феномена. Например, для азербайджанской популяции генетический фактор имеет особый вес: у 86% обследованных нами долгожителей имеется семейный фон.
Исследования наших украинских коллег показали, что существует особенность в формировании возраст-ассоциированной патологии. Например, если сравнивать две кавказские популяции с высоким индексом долголетия - азербайджанскую и абхазскую, то для азербайджанской, по мнению украинских невропатологов, основной функциональной системой, поддерживающей долголетие, является сердечно-сосудистая. А для абхазов - центральная нервная система.
Геронтология - приоритет академический
- Недавно в Санкт-Петербурге состоялся XXX конгресс Всемирного общества сердечно-сосудистых и торакальных хирургов и XI международный конгресс "Актуальные подходы в современной кардиоторакальной хирургии", в котором вы приняли участие в качестве докладчика.  Можно кратко о сути этого аспекта применительно к нашей стране?
- Мой доклад, посвященный мелатонину и сиртуинам как потенциальным биомаркерам старения и возрастной сердечно-сосудистой патологии, был заслушан на специальной сессии конгресса, посвященной молекулярной медицине, ее месту и роли в кардиоторакальной патологии. В ходе своего выступления я представила результаты международного академического проекта нашего института по изучению феномена популяционного долголетия в Азербайджане, который проводился совместно с международными партнерами, в том числе с Санкт-Петербургским центром молекулярной медицины Института фтизиопульмонологии Минздрава РФ.
В докладе я впервые представила результаты проекта, реализованного в Лянкяране. Мы получили уникальные данные по молекулярным маркерам старения по долгожителям с представителями первой степени родства. К сожалению, пандемия и политическая нестабильность в регионе создают проблемы для реализации проекта, ведь в нем участвуют и наши зарубежные коллеги. Хотя в самом начале 2020 года нам удалось провести первую экспедицию, получить данные по семьям долгожителей и провести их лабораторную обработку в Центре молекулярной медицины в Санкт-Петербурге. Поверьте, полученные данные представляют большой научный интерес.