XƏBƏRLƏR Arxiv 2367 Çap et
26.02.2020 / Konfranslar, iclaslar Fiziologiya İnstitutunda Xocalı faciəsinin 28-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda Azərbaycan tarixinin ən faciəvi səhifələrindən biri olan Xocalı faciəsinin 28-ci il dönümünə həsr olunan tədbir keçirlib.
Əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Əhməd Hacıyev 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda erməni quldurlarının törətdikləri ağlasığmaz vəhşiliklərdən danışıb.
Daha sonra Mühit amilləri və analiozatorlarının formalaşması laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Afiq Qazıyev tarixin müxtəlif dönəmlərində xalqımızın üzləşdiyi soyqırımlardan, Xocalıda törədilən faciənin acılarından söz açıb.
Mərasimdə Uzunömürlülüyün fiziologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Hüseynova, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zenfira Qədimova çıxış edərək ermənilərin Azərbaycanda törətdikləri bu soyqırımının dünyada ən qanlı cinayətlərdən biri olduğunu bildirib, erməni yalanlarını ifşa etməyin vacibliyini vurğulayıblar.

НОВОСТИ Архив 2365 Çap et
26.02.2020 / Конференции, заседания В Институте физиологии состоялось памятное мероприятие, посвященное 28-й годовщине Ходжалинской трагедии
В Институте физиологии имени академика Абдуллы Гараева НАНА состоялось мероприятие, посвященное 28-й годовщине Ходжалинской трагедии, одной из самых трагических страниц в истории Азербайджана.
Вначале  минутой молчания была почтена память жертв трагедии.
На мероприятии заместитель директора института по научной работе профессор Ахмед Гаджиев рассказал о жестоких зверствах, совершенных армянскими бандитами в Ходжалы в ночь с 25 на 26 февраля.
Затем заведующий лабораторией формирования факторов окружающей среды и аналитики доктор философии по биологии Афиг Газиев рассказал о геноцидах, с которыми сталкивался наш народ в разные периоды истории, а также о трагедии в Ходжалы.
Выступая на церемонии, ведущий научный сотрудник лаборатории физиологии  долголетия института доктор философии по биологии Севиндж Гусейнова, председатель Совета молодых ученых и специалистов доктор философии по биологии Зенфира Гадимова отметили, что геноцид, совершенный армянами в Азербайджане, является одним из самых кровавых преступлений в мире и подчеркнули важность разоблачения армянской лжи.