XƏBƏRLƏR Arxiv 2367 Çap et
26.02.2020 / Konfranslar, iclaslar Fiziologiya İnstitutunda Xocalı faciəsinin 28-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda Azərbaycan tarixinin ən faciəvi səhifələrindən biri olan Xocalı faciəsinin 28-ci il dönümünə həsr olunan tədbir keçirlib.
Əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Əhməd Hacıyev 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda erməni quldurlarının törətdikləri ağlasığmaz vəhşiliklərdən danışıb.
Daha sonra Mühit amilləri və analiozatorlarının formalaşması laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Afiq Qazıyev tarixin müxtəlif dönəmlərində xalqımızın üzləşdiyi soyqırımlardan, Xocalıda törədilən faciənin acılarından söz açıb.
Mərasimdə Uzunömürlülüyün fiziologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Hüseynova, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zenfira Qədimova çıxış edərək ermənilərin Azərbaycanda törətdikləri bu soyqırımının dünyada ən qanlı cinayətlərdən biri olduğunu bildirib, erməni yalanlarını ifşa etməyin vacibliyini vurğulayıblar.

NEWS Archive 2366 Çap et
26.02.2020 / Conferences, sessions Institute of Physiology held a memorial event dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly tragedy
An event dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly tragedy, one of the most tragic pages in the history of Azerbaijan, was held at the Institute of Physiology named after academician Abdulla Garayev of ANAS.
In advance, a minute of silence was honored the memory of the victims of the tragedy.
During the event, deputy director of the institute for science, Professor Ahmad Hajiyev, spoke about the brutal atrocities committed by Armenian bandits in Khojaly on the night of February 25-26.
Then the head laboratory of Formation of Environmental Factors and Analytics, PhD in Biology Afig Gaziyev, spoke about the genocides that our people faced in different periods of history, as well as about the tragedy in Khojaly.
Speaking at the ceremony, leading researcher of the Laboratory for Longevity PhD in Biology Sevinj Huseynova, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists, PhD in Biology Zenfira Gadimova noted that the genocide committed by the Armenians in Azerbaijan is one of the bloodiest crimes in the world and emphasized the importance of exposing Armenian lies.