XƏBƏRLƏR Arxiv 2837 Çap et
28.02.2020 / Görüşlər Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin təcrübə sahəsinə baxış keçirib
AR Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin direktoru İmran Cümşüdov, Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (ETİ) direktoru İlham Qurbanov və Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Taleh Qaraşov AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) təcrübə bazasına baxış keçiriblər.
LREM-nin direktoru, professor Fərman Quliyev qonaqlara Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq ETİ-nin Lənkəran çay filialı ilə birgə apardıqları tədqiqatlardan, əldə olunan nəticələrdən danışıb. Qeyd edib ki, ötən müddət ərzində dörd yeni məhsuldar çay sortu yaradılaraq rayonlaşdırılıb, həmçinin 2 sitrus sortu Dövlət Sort Sınağına təqdim olunub. O, digər sitrus sortları ilə bağlı elmi-tədqiqat işlərinin davam etdirildiyini, yeni yaradılan sort və növlərin artırılması, onların tezliklə istehsalata tətbiqi məqsədilə əməli tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Nazir İnam Kərimov və qonaqlar mərkəz tərəfindən hazırlanan sadə dumanyaradıcı qurğu, o cümlədən ötən il salınan anaclıq tinglik çay plantasiyası ilə də tanış olublar. Professor Fərman Quliyev yeni yaradılan məhsuldar çay və sitrus sortlarının artırılması istiqamətində təkliflərini diqqətə çatdırıb.
İ.Kərimov verilən təkliflər əsasında burada daha müasir dumanyaradıcı qurğunun inşa ediləcəyini və sitrus bitkiləri genefondunun genişləndirilməsi üçün dəstək veriləcəyini bildirib.
Daha sonra Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin direktoru İmran Cümşüdov və Meyvəçilik və Çayçılıq ETİ-nin direktoru İlham Qurbanov LREM-in əsas binasında olub, burada nümayiş etdirilən sitrus bitkiləri genefondundan ibarət sərgiyə baxış keçiriblər.
Qeyd edək ki, cari il yanvar ayının 30-da AMEA-da Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimovla keçirilən görüşdə akademiya ilə aqrar təşkilatların birgə fəaliyyətinin genişləndirilməsi, əldə olunan nailiyyətlərin istehsalata tətbiqi istiqamətində müzakirələr aparılıb.

NEWS Archive 2814 Çap et
Minister of Agriculture Inam Karimov, director of the Center for Agrarian Science and Innovation Imran Jumshudov, director of the Research Institute for Fruit and Tea Growing Ilham Gurbanov and head of Executive Power of Lankaran Taleh Garashov examined the experimental base of the Lankaran Regional Scientific Center (LRSC).
Director of LRSC Professor Farman Guliyev told the guests about the results of a study conducted jointly with the Lankaranchay Branch of the Research Institute for Fruit and Tea Growing of the Ministry of Agriculture.
He noted that over the past period, four new productive varieties of tea were created and zoned, and two citrus varieties were submitted for state inspection of varieties. He noted that research on other citrus varieties was continued, and practical measures were taken to increase the number of newly created varieties and their introduction into production.
Minister Inam Karimov and the guests were acquainted with a simple fumigation device developed by the center, including a seedling tea plantation planted last year. Professor Farman Guliyev put forward his proposals for the development of new productive varieties of tea and citrus fruits.
Islam Karimov said that more modern fumigation equipment will be installed here, which will assist expand the citrus gene pool.
Then, director of the Center for Agricultural Science and Innovation Imran Jumshudov and director of the Research Institute for Fruit and Tea Growing Ilham Gurbanov visited the main building of the LRSC and were familiar with the exhibition representing the gene pool of citrus plants.
Note that, in a meeting with the Minister of Agriculture Inam Karimov in ANAS on January 30 this year, discussions were held on expanding cooperation between the academy and agricultural organizations, applying the results achieved in production.