XƏBƏRLƏR Arxiv 2577 Çap et
AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda dünya ölkələrində aşkarlanan koronavirus epidemiyasına qarşı (COVID-19) tibbi-profilaktik, dezinfeksiyaedici tədbirlər həyata keçirilib.
“Azərbaycanda yeni koronavirus xəstəliyinin yayılmasının qarşısının alınmasına dair fəaliyyət planı”nın icrasını təmin etmək məqsədilə elmi müəssisənin laboratoriya otaqları, konfrans zalı, kitabxana və dəhlizlərində dezinfeksiya işləri aparılıb.
Qeyd edək ki, Fiziologiya İnstitutunda koronavirus infeksiyasının yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə davamlı olaraq işlər görülür. Eyni zamanda, Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin nümayəndələri tərəfindən koronavirusun yaratdığı fəsadlar və ondan qorunma yolları haqqında institut əməkdaşlarına maarifləndirici məlumatlar verilir. Əməkdaşların baş ağrısı, hərarət, öskürmək, asqırmaq, iştahasızlıq, mədə-bağırsaq sisteminin pozulması kimi hallara rast gəldikdə dərhal həkimə müraciət etmələri tövsiyə olunur. Bildirilir ki, profilaktik tədbirlər olaraq əlləri yumaq, spirtlə təmizləmək, ət məhsullarını tam bişirmək, immuniteti gücləndirmək, C vitamini qəbul edilməsi önəmlidir.

NEWS Archive 2576 Çap et
Institute of Physiology named after academician Abdulla Garayev of ANAS has carried out preventive and disinfection measures against the epidemic of coronavirus (COVID-19).
A disinfection of laboratory premises, conference rooms, libraries and corridors of the scientific institution was carried out to ensure the implementation of the "Action Plan to intersect the spread of the new coronavirus in Azerbaijan."
Institute of Physiology conducts consistent measures to prevent the risk of coronavirus infection and to strengthen appropriate preventive measures. At the same time, with the participation of representatives of the Center for Hygiene and Epidemiology, the Institute staff was provided with information about complications and methods of protection against coronavirus. It has been reported that if you experience headaches, fever, coughing, sneezing, loss of appetite and gastrointestinal upsets, you should consult a doctor immediately. As preventive measures, frequent washing of hands, disinfection of hands with an alcohol solution, thorough boiling of meat products, increasing immunity and taking vitamin C are necessary.