XƏBƏRLƏR Arxiv 2577 Çap et
AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda dünya ölkələrində aşkarlanan koronavirus epidemiyasına qarşı (COVID-19) tibbi-profilaktik, dezinfeksiyaedici tədbirlər həyata keçirilib.
“Azərbaycanda yeni koronavirus xəstəliyinin yayılmasının qarşısının alınmasına dair fəaliyyət planı”nın icrasını təmin etmək məqsədilə elmi müəssisənin laboratoriya otaqları, konfrans zalı, kitabxana və dəhlizlərində dezinfeksiya işləri aparılıb.
Qeyd edək ki, Fiziologiya İnstitutunda koronavirus infeksiyasının yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə davamlı olaraq işlər görülür. Eyni zamanda, Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin nümayəndələri tərəfindən koronavirusun yaratdığı fəsadlar və ondan qorunma yolları haqqında institut əməkdaşlarına maarifləndirici məlumatlar verilir. Əməkdaşların baş ağrısı, hərarət, öskürmək, asqırmaq, iştahasızlıq, mədə-bağırsaq sisteminin pozulması kimi hallara rast gəldikdə dərhal həkimə müraciət etmələri tövsiyə olunur. Bildirilir ki, profilaktik tədbirlər olaraq əlləri yumaq, spirtlə təmizləmək, ət məhsullarını tam bişirmək, immuniteti gücləndirmək, C vitamini qəbul edilməsi önəmlidir.

НОВОСТИ Архив 2575 Çap et
В Институте физиологии имени академика Абдуллы Гараева НАНА проведены профилактические и дезинфекционные мероприятия против эпидемии коронавируса (COVID-19).
Была проведена дезинфекция лабораторных помещений, конференц-залов, библиотек и коридоров научного учреждения для обеспечения реализации «Плана действий по пересечению распространения нового коронавируса в Азербайджане».
Институтом физиологии проводятся последовательные мероприятия в целях предотвращения риска коронавирусной инфекции и усиления соответствующих профилактических мер. В то же время при участии представителей Центра гигиены и эпидемиологии персоналу Института была предоставлена информация об осложнениях и способах защиты от коронавируса. Сообщалось, что если вы испытываете головные боли, лихорадку, кашель, чихание, потерю аппетита и желудочно-кишечные расстройства, вам следует немедленно обратиться к врачу. В качестве профилактических мер необходимы: частое мытье рук, дезинфекция рук спиртовым раствором, тщательное кипячение мясных продуктов, повышение иммунитета и прием витамина С.