XƏBƏRLƏR Arxiv 2376 Çap et
09.04.2020 / Mühüm hadisələr İlin sonuna qədər koronavirus əleyhinə ilk vaksinin satışa çıxarılması planlaşdırılır
Bütün dünyanı bürümüş koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı dünyanın 50-dən çox ölkəsində pandemiya əleyhinə peyvənd və preparatların hazırlığı üzrə işlərin getdiyini bəyan edib.
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun böyük elmi işçisi Aytən Ağayeva RealTv-yə müsahibəsində koronavirusun öyrənilməsi, ona qarşı mübarizə tədbirləri və peyvəndlərin hazırlanmasından danışıb. Bildirib ki, bu virus əleyhinə preparatların hazırlanma prosesinin nə vaxt başa çatacağı hələlik, bəlli deyil.
Vaksinlərin müəyyən bir xəstəliyə qarşı aktiv qazanılmış immuniteti təmin edən bioloji hazırlıq olduğunu deyən müsahib, onların xəstəlik törədən patogenlərə bənzəyən agentdən – zəiflədilmiş və ya öldürülmüş patogenlərdən hazırlandığını deyib. Bildirib ki, hazırda dünyada koronavirusla mübarizə üzrə tədqiqatlar iki istiqamətdə aparılır: birincisi, yeni vaksin preparatlarının, ikinci isə müxtəlif antiviral maddələrin hazırlanması. Koronavirusla müalicə məqsədilə müxtəlif antiviral, antiparazit, antibakterial agentlərdən kompleks şəklində istifadə edilir.
A.Ağayeva vurğulayıb ki, hətta adi qrip virusu hər il mutasiyaya uğrayır, onun səthi proteinlərində dəyişikliklər gedir. Elmi tədqiqatlar göstərir ki, koronavirus da illər ərzində mutasiyaya uğradığından hazırda insanın immun sistemi bu virusla çətinliklə mübarizə aparır.
O, virusu məhv edən, eyni zamanda hüceyrəyə ziyan yetirməyən effektiv bir dərmanın hazırlanmasının olduqca mürəkkəb olduğunu deyib.  Bildirib ki, dərman preparatlarının hazırlanması müəyyən mərhələlərdən keçir. Buraya ilkin tədqiqat və skrininq mərhələsi, preklinik tədqiqatlar, klinik tədqiqatlar və sonuncu – dərman preparatının təsdiq edilməsi və satışa buraxılması mərhələsi aiddir.
ABŞ Milli Sağlamlıq İnstitutunun verdiyi məlumata əsasən, artıq ilk vaksinin insan üzərində sınağına başlanıldığını deyən A.Ağayeva ilin sonuna qədər bu vaksinin satışa buraxılmasının planlaşdırıldığını nəzərə çatdırıb.
Müsahib avstraliyalı alimlərin koronavirus əleyhinə preparatın hazırlanması məqsədilə laboratoriya şəraitində 48 saat ərzində apardıqları tədqiqat barədə də məlumat verib: “Tədqiqatın nəticələrinə görə, mikroskopik analizlər yeni dərmanın koronavirusu məhv etdiyini göstərib. İnsan orqanizmi canlı hüceyrələrdən ibarətdir. Bu səbəbdən eksperimentlərin genişləndirilərək əvvəl heyvanlar, sonra isə insanlar üzərində aparılması lazımdır”.

НОВОСТИ Архив 2374 Çap et
09.04.2020 / Важные события Ожидается, что первая вакцина против коронавируса поступит в продажу к концу года
В связи с глобальной пандемией коронавируса Всемирная организация здравоохранения объявила о разработке вакцин и лекарств против пандемии в более чем 50 странах.
Старший научный сотрудник Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА Айтен Агаева рассказала RealTV об исследовании коронавируса, мерах по борьбе с ним и разработке вакцин. Она сказала, что точное время завершения процесса разработки этих противовирусных препаратов пока неизвестно.
Было отмечено, что вакцины - это биологические препараты, которые обеспечивают активный приобретенный иммунитет против определенного заболевания, добавив, что они сделаны из агента, подобного возбудителю, вызывающему заболевание - ослабленным или убитыми возбудителями. По ее словам, в настоящее время исследования коронавируса в мире ведутся в двух направлениях: во-первых, разработка новых вакцин, а во-вторых, разработка различных противовирусных препаратов. Различные противовирусные, противопаразитарные, антибактериальные средства используются в комбинации для лечения коронавируса.
А.Агаева подчеркнула, что даже обычный вирус гриппа мутирует каждый год, его поверхностные белки меняются. Исследования показывают, что поскольку коронавирус мутировал на протяжении многих лет, иммунная система человека с трудом борется с ним.
Она отметила, что очень трудно разработать эффективный препарат, который убил бы вирус, но не повредил бы клетку. По ее словам, подготовка лекарств проходит определенные этапы. Это включает в себя начальную фазу исследований и скрининга, доклинические исследования, клинические испытания и, наконец, фазу одобрения лекарств и маркетинга.
По данным Национального института здравоохранения США, первая вакцина уже была испытана на людях, сказала А.Агаева, добавив, что вакцина поступит в продажу к концу года.
Собеседник также отметила, что австралийские ученые провели 48-часовое лабораторное исследование для разработки антикоронавирусного препарата: «Согласно результатам исследования, микроскопический анализ показал, что новый препарат уничтожил коронавирус. Тело человека состоит из живых клеток. По этой причине эксперименты следует расширять и проводить сначала на животных, а затем на людях».