XƏBƏRLƏR Arxiv 2740 Çap et
18.04.2020 / Maraqlı məlumatlar Fiziologiya institutunun əməkdaşı Harvard universitetinin sertifikatina layiq görülüb
AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun “İnteqrativ fəaliyyətin molekulyar əsasları” laboratoriyasının böyük elmi işçisi Şövqü Hüseynov dünyanın ən məhşur universitetlərindən biri olan Amerikanın Harvard Universitetində distant olaraq 2 kursu başa vurub və sertifikata layiq görülüb. Neyroelmin əsasları, I hissə: Neyronun elektrik xüsusiyyətləri və Neyroelmin əsasları, II hissə: Neyronlar və şəbəkələr mərhələləri üzrə onlayn təlimi uğurla başa vuran gənc alim bildirib ki, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar dünyanın bəzi məhşur universitetləri müxtəlif elmi istiqamətlərdə pulsuz distant təhsil kursları təşkil ediblər. Belə ki, bu kurslarda online videomühazirələr, dünyanın məhşur universitetlərinin elmi nəşrləri, öyrənilən elm sahəsinə uyğun olaraq interaktiv diaqramlar, 3D videolar, kursun materiallarına əsasən aparılmış eksperimental, praktiki, kliniki və tətbiqi işlərin videogörüntüləri, təcrübi məşğələlərin video görüntüləri mövcuddur. Ş.Hüseynov onu da bildirib ki, elmin bu istiqamətində tədqiqatlara dair Nobel mükafatı almış dünyada məhşur olan alimlərin müsahibələri, sınaq testlərinin yer aldığı kurslarda distant təhsil almaq üçün ingilis dili səviyyəsi çox yüksək, Academic IELTS (Beynəlxalq elmi ingilis dili imtahanı) 7 bal səviyyəsində olmalıdır.
Ş.Hüseynov sonda onu da qeyd edib ki, verilmə tarixi və online etibarlılıq şifrəsi də mövcud olan beynəlxalq sertifikatlar dünyanın hər yerində tanınır və qəbul edilir.
Neyroelm üzrə təlim kursunu vaxtından tez bitirib, imtahanlardan yüksək nəticə toplayan Ş.Hüseynov bildirir ki, bu uğurlara görə Azərbaycan Tibb Universitetində oxuduğu zaman aldığı biliklərə, AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda fəlsəfə doktoru hazırlığı keçdiyi və hazırda çalışdığı dövrdə onu əhatə edən yüksək intelektual potensiala malik elmi mühitə borcludur.

НОВОСТИ Архив 2741 Çap et
18.04.2020 / Интересная информация Сотрудник Института физиологии был удостоен сертификата Гарвардского университета
Старший научный сотрудник лаборатории "Молекулярные основы интегративной деятельности" Института физиологии им. академика Абдуллы Караева НАНА Шовгу Гусейнов  прошёл 2 курса дистанционного обучения в Гарвардском университете – в одном из самых известных университетов мира, и был удостоен сертификата этого университета по темам: Основы нейронауки, часть I: электрические свойства нейронов и Основы нейронауки, часть II: нейроны и сети нейронов. Молодой ученый, успешно завершивший онлайн обучение, заявил, что в связи с пандемией коронавируса некоторыми ведущими университетами мира были организованы бесплатные дистанционные обучающие курсы в различных научных направлениях. На этих курсах были представлены онлайн видео лекции, научные публикации известных университетов мира, интерактивные диаграммы в соответствии с изучаемой научной областью, 3D видео, видеозаписи экспериментальных, практических, клинических и прикладных работ на основе материалов курса, а также видеозаписи экспериментов. Ш. Гусейнов добавил, что здесь также были представлены интервью со всемирно известными учеными, получившими Нобелевскую премию за исследования в данной области науки.
Ш. Гусейнов отметил, что для прохождения данных курсов уровень английского для академического IELTS (международный научный английский языковой экзамен) должен быть очень высоким на уровне 7 баллов.
В заключении Ш. Гусейнов отметил, что международные сертификаты с датой выдачи и специальным идентификационным номером признаются и принимаются во всем мире. Ш. Гусейнов завершил курс нейронауки в короткие сроки и успешно сдал экзамены. Он сказал, что этим успехом  он обязан знаниям, полученным как  во время учёбы в  Азербайджанском Медицинском Университете, так  и во время подготовки к докторской диссертации по философии в Институте физиологии им. академика Абдуллы Караева НАНА и благодарен окружающему его научной среде с высоким интеллектуальным потенциалом.