XƏBƏRLƏR Arxiv 2740 Çap et
18.04.2020 / Maraqlı məlumatlar Fiziologiya institutunun əməkdaşı Harvard universitetinin sertifikatina layiq görülüb
AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun “İnteqrativ fəaliyyətin molekulyar əsasları” laboratoriyasının böyük elmi işçisi Şövqü Hüseynov dünyanın ən məhşur universitetlərindən biri olan Amerikanın Harvard Universitetində distant olaraq 2 kursu başa vurub və sertifikata layiq görülüb. Neyroelmin əsasları, I hissə: Neyronun elektrik xüsusiyyətləri və Neyroelmin əsasları, II hissə: Neyronlar və şəbəkələr mərhələləri üzrə onlayn təlimi uğurla başa vuran gənc alim bildirib ki, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar dünyanın bəzi məhşur universitetləri müxtəlif elmi istiqamətlərdə pulsuz distant təhsil kursları təşkil ediblər. Belə ki, bu kurslarda online videomühazirələr, dünyanın məhşur universitetlərinin elmi nəşrləri, öyrənilən elm sahəsinə uyğun olaraq interaktiv diaqramlar, 3D videolar, kursun materiallarına əsasən aparılmış eksperimental, praktiki, kliniki və tətbiqi işlərin videogörüntüləri, təcrübi məşğələlərin video görüntüləri mövcuddur. Ş.Hüseynov onu da bildirib ki, elmin bu istiqamətində tədqiqatlara dair Nobel mükafatı almış dünyada məhşur olan alimlərin müsahibələri, sınaq testlərinin yer aldığı kurslarda distant təhsil almaq üçün ingilis dili səviyyəsi çox yüksək, Academic IELTS (Beynəlxalq elmi ingilis dili imtahanı) 7 bal səviyyəsində olmalıdır.
Ş.Hüseynov sonda onu da qeyd edib ki, verilmə tarixi və online etibarlılıq şifrəsi də mövcud olan beynəlxalq sertifikatlar dünyanın hər yerində tanınır və qəbul edilir.
Neyroelm üzrə təlim kursunu vaxtından tez bitirib, imtahanlardan yüksək nəticə toplayan Ş.Hüseynov bildirir ki, bu uğurlara görə Azərbaycan Tibb Universitetində oxuduğu zaman aldığı biliklərə, AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda fəlsəfə doktoru hazırlığı keçdiyi və hazırda çalışdığı dövrdə onu əhatə edən yüksək intelektual potensiala malik elmi mühitə borcludur.

NEWS Archive 2776 Çap et
18.04.2020 / Interesting information Researcher of the Institute of Physiology was awarded a certificate from Harvard University
Senior Researcher of the Laboratory "Molecular Basis of Integrative Activity" at the Institute of Physiology - Shovgu Huseynov took 2 courses of distance learning at Harvard University - at one of the most famous universities in the world, and was awarded the certificate of this university on the topics: Fundamentals of neuroscience, part I: electrical properties of neurons and Fundamentals of neuroscience, part II: neurons and network of neurons. A young scientist who successfully completed online training said that in connection with the coronavirus pandemic, some of the leading universities in the world organized free distance learning courses in various scientific fields. These courses presented online video lectures, scientific publications of world famous universities, interactive diagrams in accordance with the studied scientific field, 3D videos, videos of experimental, practical, clinical and applied works based on the course materials, as well as videos of experiments. S. Huseynov added that interviews with world-famous scientists who received the Nobel Prize for research in this field of science were also presented here.
Huseynov noted that in order to take these courses, the level of English for the academic IELTS should be very high at the level of 7 points.
In conclusion, S. Huseynov noted that international certificates with a date of issue and a special identification number are recognized and accepted all over the world. S. Huseynov completed the course of neuroscience in a short time and successfully passed the exams. He said that he owed this success to the knowledge gained both during his studies at the Azerbaijan Medical University and during the preparation for his doctoral dissertation in philosophy at the Institute of Physiology and is grateful to the surrounding scientific environment with high intellectual potential.