XƏBƏRLƏR Arxiv 2515 Çap et
22.04.2020 / Konfranslar, iclaslar Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin növbəti onlayn iclası keçirilib
Aprelin 22-də Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin növbəti onlayn iclası keçirilib.
İclasda “Hərbi qulluqçuların statusu haqqında”, “İnzibati icraat haqqında”, “Təhsil haqqında” və “Elm haqqında” qanunlarda, Azərbaycan Respublikasının 1997-ci il 3 oktyabr tarixli 377-IQ nömrəli Qanunu ilə təsdiq edilmiş “Hərbi xidmətkeçmə haqqında” Əsasnamə”də və İnzibati Prosessual Məcəllədə dəyişiklik edilməsi barədə sənəd (ikinci oxunuş) müzakirə edilib.
Komitə sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev adı çəkilən qanunlara təklif olunan dəyişikliklər haqqında məlumat verib. Bildirib ki, ölkəmizdə elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılmasını təkmilləşdirmək, elmi tədqiqatların səviyyəsini yüksəltmək məqsədi ilə Prezident İlham Əliyevin 2019-cu il 11 iyun tarixli Fərmanı ilə “Elmi dərəcələrin verilmə qaydası” və “Elmi adların verilmə qaydası” haqqında əsasnamələr təsdiq edilib. Fərmanda elmi dərəcələr və adların verilmə qaydaları, xarici ölkələrdə verilmiş elmi dərəcə və adların nostrifikasiyası, elmi dərəcədən və elmi addan məhrumetmə, elmi dərəcə və adların bərpası və digər məsələlər öz əksini tapıb. Mövcud layihə yuxarıda qeyd olunan Fərmanla əlaqədar hazırlanıb və müvafiq qanunvericiliyə uyğunlaşdırmaq məqsədi daşıyır.
Komitə üzvləri akademiklər İsa Həbibbəyli, Rafael Hüseynov, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı, professor Anar İsgəndərov və digərləri iclasda çıxış edərək sənədlə bağlı fikirlərini bildiriblər.

NEWS Archive 2514 Çap et
22.04.2020 / Conferences, sessions Regular online meeting of the Milli Majlis Committee on Science and Education took place
On April 22, the regular online meeting of the Milli Majlis Committee on Science and Education was held.
The meeting discussed the document (in the second reading) on amendments to the laws “On the status of military personnel”, “On administrative proceedings”, “On education” and “On science”, the Regulation “On military service”, approved by the Law of the Republic of Azerbaijan No. 377 -IQ of October 3, 1997, as well as the Administrative Procedure Code.
The chairman of the committee, corresponding member of ANAS, Bakhtiyar Aliyev told the meeting about the proposed amendments to the above laws. He noted that in order to improve the certification of scientific and scientific-pedagogical personnel in the country, to increase the level of scientific research, the "Order of awarding academic degrees" and "The order of awarding academic ranks" were approved by decree of President Ilham Aliyev on June 11, 2019. The decree reflects questions about the rules for awarding scientific degrees and scientific degrees, nostrification of scientific degrees and titles obtained in foreign countries, as well as the rules for depriving academic degrees and academic ranks, restoration of academic degrees and ranks, etc. This project has been prepared in connection with the aforementioned decree and is aimed at bringing it into line with current legislation.
Members of the committee - academicians Isa Habibbayli and Rafael Huseynov, corresponding member of ANAS Musa Gasimli, professor Anar Isganderov and others expressed their views on this document.
At the end of the meeting, it was decided to recommend the bill for consideration at the plenary meeting of the Milli Majlis.