XƏBƏRLƏR Arxiv 3256 Çap et
28.04.2020 / Yubileylər Bu gün məşhur oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın doğum günüdür
Zərifə Əziz qızı Əliyeva 28 aprel 1923-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasında anadan olub.
1947-ci ildə N.Nərimanov adına Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunu bitirib. Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Oftalmologiya İnstitutunda elmi işçi, 1969-cu ildən isə Ə.Əliyev adına Azərbaycan Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda göz xəstəlikləri kafedrasının dosenti, professor, oftalmologiya kafedrasının müdiri (1982-1985) vəzifələrində çalışıb.
Akademik Zərifə Əliyevanın Azərbaycanda oftalmologiya elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olub. Azərbaycanda geniş yayılmış traxomanın profilaktikası və müalicəsi üzrə hələ gənc mütəxəssis kimi əldə etdiyi nailiyyətlər Azərbaycanda oftalmologiyanın bu sahəsinə mühüm nəzəri və praktiki töhfələr verib. Görmə orqanının peşə patologiyaları ilə bağlı apardığı tədqiqatlar isə alimi artıq keçmiş Sovet məkanında tanıdır.
Zərifə Əliyeva zəngin elmi-tədqiqat fəaliyyətində zərərli iş şəraiti ilə bağlı göz xəstəliklərinin öyrənilməsi üzrə tədqiqatlarını Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda aparıb. 1979-cu ildə Azərbaycan EA Rəyasət Heyətinin və Səhiyyə Nazirliyinin birgə qərarı əsasında İnstitutun tərkibində Əməkdar Elm Xadimi, tibb elmləri doktoru, akademik Zərifə Əliyevanın rəhbərliyi altında “Görmənin fiziologiyası” laboratoriyası yaradılıb. Beləliklə, təkcə İnstitutun elmi fəaliyyətində deyil, eləcə də milli oftalmologiya məktəbinin inkişafında yeni bir səhifə açılır. Sahələrarası elmi-tədqiqat qurumu kimi Bakı məişət kondisionerləri zavodunda, kimya sənayesinin bir sıra istehsalat müəssisələrində aşağı toksikliyə malik məhsulların fəhlə və qulluqçuların görmə orqanlarına təsirinin fizioloji və kliniki aspektlərinin öyrənilməsi üzrə tədqiqatlara başlandı və az bir müddətdə oftalmologiyanın bu yeni sahəsində mühüm nəticələr əldə edildi.
Elmi araşdırmaların nəticələri əsasında «Şin istehsalında gözün peşə patologiyası», «Xroniki yod intoksikasiyası ilə bağlı oftalmologiya», «Yod sənayesində gözün peşə xəstəliyinin profilaktikası» monoqrafiyaları çap edilir və dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. "Terapevtik oftalmologiya”, "İridodiaqnostikanın əsasları” kimi nadir elmi əsərləri onun novator tədqiqatçı kimi tanınmasında xüsusi rol oynayıb.
1981-ci ildə akademik Zərifə Əliyeva
oftalmologiyanın inkişafına verdiyi böyük töhfələrə, görmə orqanının peşə patologiyası sahəsində apardığı elmi tədqiqatlara görə SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının M.İ.Averbax adına mükafatına layiq görülür.
Akademik Zərifə Əliyeva Ümumittifaq Oftalmoloqlar Cəmiyyəti Rəyasət Heyətinin, Sovet Sülhü Müdafiə Komitəsinin, Azərbaycan Oftalmologiya Cəmiyyəti İdarə Heyətinin, "Vestnik oftalmologiya” (Moskva) jurnalı redaksiya heyətinin üzvü idi.
Fziologiya İnstitutunun kollektivi bu gün də böyük alim, gözəl insan Zərifə Əliyevanın əbədi xatirəsini yad etməyi unutmur.

NEWS Archive 3297 Çap et
28.04.2020 / Anniversaries Today is birthday of the outstanding scientist and ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva
Zarifa Aziz kizy Aliyeva was born on April 28, 1923 in the Nakhichevan Autonomous Republic. In 1947 she graduated from the Azerbaijan State Medical Institute named after N. Narimanov. At first she worked as a researcher at the Azerbaijan Scientific Research Institute of Ophthalmology, and since 1969 at the Azerbaijan Institute of Advanced Medical Studies named after A. Aliyev she was an assistant professor of the Eye Diseases department, professor, and then head of the Department of Ophthalmology (1982-1985)
Academician Zarifa Aliyeva made an exceptional contribution to the development of ophthalmology in Azerbaijan. While still a young specialist, her achievements in the prevention and treatment of trachoma, which at that time was widespread in Azerbaijan, made an invaluable theoretical and practical contribution to this field of ophthalmology in Azerbaijan. In the post-Soviet era, she became known for her studies of professional pathologies of the visual organ.
Studies of eye diseases associated with harmful working conditions in the rich research activities of Zarifa Aliyeva were associated with the Institute of Physiology named after academician Abdulla Garaev of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. In 1979, on the basis of a joint decision of the Presidium of the Academy of Sciences of Azerbaijan and the Ministry of Health, the Laboratory of Vision Physiology was established at the institute under the guidance of Honored Scientist, Doctor of Medical Sciences, academician Zarifa Aliyeva. With the creation of this laboratory, a new page has opened not only in the scientific activities of the institute, but also in the development of the national school of ophthalmology. The research institute began to study the physiological and clinical aspects of the effects of low-toxic products on the organs of vision of workers and employees of the Baku factory of household air conditioners and a number of chemical plants, and important results were obtained for the new field of ophthalmology.
According to the results of scientific research, several monographs were published, including “Professional eye pathology in the manufacture of tires”, “Ophthalmology associated with chronic iodine intoxication”, “Prevention of occupational eye diseases in the iodine industry”, which were highly appreciated by the world scientific community. Rare scientific works, such as “Therapeutic ophthalmology”, “Fundamentals of iridology”, played a special role in recognizing her as an innovative researcher.
In 1981, academician Zarifa Aliyev was awarded the highest award in the field of ophthalmology - the prize named after M.I. Averbakh of the USSR Academy of Medical Sciences for her great contribution to the development of ophthalmology and for scientific research in the field of professional pathology of the organ of vision.
Academician Zarifa Aliyeva was a member of the Presidium of the All-Union Society of Ophthalmologists, the Soviet Committee for Peace, the Board of the Azerbaijan Society of Ophthalmologists and the editors of the journal Vestnik of Ophthalmology (Moscow).
Employees of the Institute of Physiology do not forget to honor the memory of the great scientist Zarifa Aliyeva.