XƏBƏRLƏR Arxiv 2327 Çap et
12.05.2020 / Mühüm hadisələr AMEA prezidenti postpandemiya dövründə Azərbaycan elminin qarşısında duran vəzifələrlə bağlı açıqlama verib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında postpandemiya dövründə elmin vəzifələri elmi ictimaiyyətin müzakirə mövzusudur. AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bu gün postpandemiya dövründə Azərbaycan elminin qarşısında duran vəzifələrlə bağlı rəhbərlik etdiyi qurumda həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər barədə açıqlama verib.
Akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrinin fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu istiqamətdə apardığı siyasətə uyğun olaraq yenidən qurulmalıdır.
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə tapşırılıb ki, koronavirusla bağlı araşdırmalara, xüsusən insanların immun sisteminin möhkəmləndirilməsi üçün bu ixtisas üzrə alim və mütəxəssislərin tədqiqat aparmasına əlavə imkanlar yaradılmalıdır.
Fəlsəfə və İqtisadiyyat institutlarında pandemiyanın yaratdığı sosial-psixoloji və iqtisadi problemlər dərindən öyrənilməli, postpandemiya dövrü ilə əlaqədar elmi cəhətdən əsaslandırılmış təkliflər hazırlanıb AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim olunmalıdır.
Coğrafiya, Fiziologiya, Botanika, Genetik Ehtiyatlar, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Mikrobiologiya və Dendrologiya institutlarına tapşırılıb ki, bir ay müddətində dünyada iqlim dəyişikliklərinin yaratdığı fəsadların öyrənilməsi, təsir dairəsi və qabaqlayıcı tədbirlərin proqnozlaşdırılması ilə bağlı elmi fəaliyyət planı hazırlanaraq Rəyasət Heyətinə təqdim olunsun.
Qeyd edək ki, postpandemiya dövründə Azərbaycan elminin vəzifələri ilə əlaqədar Tədbirlər Planı AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında müzakirəyə çıxarılacaq.

НОВОСТИ Архив 2328 Çap et
12.05.2020 / Важные события Президент НАНА рассказал о задачах, стоящих перед азербайджанской наукой в период пост-пандемии
В последнее время в Национальной академии наук Азербайджана обсуждаются задачи, которые стоят перед отечественной наукой в период пост-пандемии. Сегодня президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев сделал заявление о мероприятиях, которые планируется претворить в жизнь в руководимой им организации в связи с задачами, стоящими перед азербайджанской наукой в период пост-пандемии.
Академик Рамиз Мехтиев сообщил, что деятельность соответствующих научных учреждений НАНА должна строиться в соответствии с политикой, проводимой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в данной сфере.
Отделению биологических и медицинских наук было поручено создать дополнительные условия для проведения учеными и специалистами исследований в связи с коронавирусом, особенно в сфере укрепления иммунной системы населения.
В институтах Философии и Экономики должны быть глубоко изучены созданные пандемией социально-психологические и экономические проблемы, подготовлены и представлены Президиуму НАНА научно обоснованные предложения, связанные с периодом пост-пандемии.
Институтам Географии, Физиологии, Ботаники, Генетических ресурсов, Почвоведения и агрохимии, Микробиологии и Дендрологии было поручено в течение одного месяца изучить осложнения, вызванные в мире изменениями климата, подготовить план действий по прогнозированию ареала влияния этих изменений и осуществлению упреждающих мероприятий и представить его Президиуму НАНА.
Отметим, что План мероприятий в связи с задачами азербайджанской науки в период пост-пандемии будет вынесен на обсуждение на очередном заседании Президиума НАНА.