XƏBƏRLƏR Arxiv 2327 Çap et
12.05.2020 / Mühüm hadisələr AMEA prezidenti postpandemiya dövründə Azərbaycan elminin qarşısında duran vəzifələrlə bağlı açıqlama verib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında postpandemiya dövründə elmin vəzifələri elmi ictimaiyyətin müzakirə mövzusudur. AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bu gün postpandemiya dövründə Azərbaycan elminin qarşısında duran vəzifələrlə bağlı rəhbərlik etdiyi qurumda həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər barədə açıqlama verib.
Akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrinin fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu istiqamətdə apardığı siyasətə uyğun olaraq yenidən qurulmalıdır.
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə tapşırılıb ki, koronavirusla bağlı araşdırmalara, xüsusən insanların immun sisteminin möhkəmləndirilməsi üçün bu ixtisas üzrə alim və mütəxəssislərin tədqiqat aparmasına əlavə imkanlar yaradılmalıdır.
Fəlsəfə və İqtisadiyyat institutlarında pandemiyanın yaratdığı sosial-psixoloji və iqtisadi problemlər dərindən öyrənilməli, postpandemiya dövrü ilə əlaqədar elmi cəhətdən əsaslandırılmış təkliflər hazırlanıb AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim olunmalıdır.
Coğrafiya, Fiziologiya, Botanika, Genetik Ehtiyatlar, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Mikrobiologiya və Dendrologiya institutlarına tapşırılıb ki, bir ay müddətində dünyada iqlim dəyişikliklərinin yaratdığı fəsadların öyrənilməsi, təsir dairəsi və qabaqlayıcı tədbirlərin proqnozlaşdırılması ilə bağlı elmi fəaliyyət planı hazırlanaraq Rəyasət Heyətinə təqdim olunsun.
Qeyd edək ki, postpandemiya dövründə Azərbaycan elminin vəzifələri ilə əlaqədar Tədbirlər Planı AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında müzakirəyə çıxarılacaq.

NEWS Archive 2326 Çap et
12.05.2020 / Important events ANAS President spoke about the challenges facing Azerbaijani science in the post-pandemic period
Recently, Azerbaijan National Academy of Sciences  has been discussing the challenges facing domestic science in the post-pandemic period. Today, President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev made a statement on the activities that he plans to implement in his organization in connection with the challenges facing Azerbaijani science in the post-pandemic period.
Academician Ramiz Mehdiyev said that the activities of the relevant scientific institutions of ANAS should be built in accordance with the policies pursued by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in this area.
Division of Biological and Medical Sciences was instructed to create additional conditions for scientists and specialists to conduct research in connection with the coronavirus, especially in the field of strengthening the immune system of the population.
The institutes of Philosophy and Economics should thoroughly study the socio-psychological and economic problems created by the pandemic, prepare and submit to the ANAS Presidium scientifically substantiated proposals related to the post-pandemic period.
The institutes of Geography, Physiology, Botany, Genetic Resources, Soil Science and Agrochemistry, Microbiology and Dendrology were entrusted with a month to study the complications caused by the global climate changes, prepare an action plan to predict the area of influence of these changes and implement proactive measures and submit it to the ANAS Presidium .
Note that the Action Plan in connection with the tasks of Azerbaijani science in the post-pandemic period will be submitted for discussion at the next meeting of the ANAS Presidium.