XƏBƏRLƏR Arxiv 2375 Çap et
27.05.2020 / Konfranslar, iclaslar COST və Maria Sklodovskaya-Küri təqaüd proqramlarına dair növbəti vebinarlar keçirilib
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin rəhbərliyi altında AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə Avropa Komissiyasının “Horizon 2020” Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı çərçivəsində Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsinin (MƏŞŞ) üzvləri tərəfindən məlumatlandırıcı vebinarlar davam etdirilir.
COST (Elm və Texnologiyada Avropa Əməkdaşlığı) və Maria Sklodovskaya-Küri təqaüd proqramlarına həsr edilmiş növbəti vebinarlar COST və Avropa Tədqiqat Mərkəzi üzrə milli əlaqələndirici şəxs, Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin Elm şöbəsinin müdiri İlham Hümbətov və Sənətkarlıq, təlim və karyeranın inkişafı üzrə Maria Sklodovskaya-Küri təqaüd proqramı üzrə milli əlaqələndirici şəxs, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, t.ü.f.d. Zaur Həsənov tərəfindən keçirilib.
Vebinarlara Azərbaycanın müxtəlif elm və təhsil müəssisələrinin, eləcə də dövlət qurumlarının əməkdaşları qatılıb. Məruzəçilər bu proqramlar haqqında ətraflı məlumat verib, tərəfdaş axtarışı və qlobal çağırışlara cavab verən layihələrə qoşulmaq imkanlarını təqdim ediblər.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d. Esmira Əlirzayeva “Horizon 2020” çərçivəsində həyata keçirilən əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətindən danışıb, Azərbaycan alimləri tərəfindən əldə olunan nailiyyətləri diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, son illərdə Azərbaycan alimləri “Horizon 2020” çərçivəsində COST və Maria Sklodovskaya-Küri təqaüd proqramları üzrə uğurlu nəticələr nümayiş etdirirlər.

НОВОСТИ Архив 2373 Çap et
27.05.2020 / Конференции, заседания Прошли очередные вебинары по программе COST и стипендиальной программе Марии Склодовской-Кюри
Под руководством первого вице-президента НАНА, академика Ибрагима Гулиева при организационной поддержке Управления внешних связей аппарата Президиума НАНА в рамках программы Европейской комиссии по исследованиям и инновациям «Горизонт 2020» члены Сети национальных координаторов проводят информационные вебинары.
Очередные вебинары, посвященные программе COST (Европейское сотрудничество в области науки и технологий) и стипендиальной программе Марии Склодовской-Кюри, провели национальный координатор по программе COST и Европейскому исследовательскому центру, заведующий Отделом науки Национального антидопингового агентства Азербайджана Ильхам Гумбатов и национальный координатор по стипендиальной программе Марии Склодовской-Кюри по развитию мастерства, карьеры и обучению, заведующий отделом Института археологии и этнографии НАНА, доктор философии по истории Заур Гасанов.
На вебинарах приняли участие сотрудники различных научных и образовательных учреждений республики, а также государственных структур. Докладчики подробно рассказали о вышеназванных программах и про то, как можно присоединиться к проектам, отвечающим на глобальные вызовы.
Начальник Управления внешних связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева рассказала о значении сотрудничества, которое расширяется в рамках программы «Горизонт 2020», и о достижениях отечественных ученых.
Отметим, что в течение последних лет, принимая участие в проектах программы COST и стипендиальной программы Марии Склодовской-Кюри, азербайджанские ученые достигли значительных успехов.