XƏBƏRLƏR Arxiv 2439 Çap et
29.05.2020 / Konfranslar, iclaslar Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Respublika Günü münasibətilə onlayn tədbir keçirilib
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) əməkdaşlarının iştirakı ilə 28 May - Respublika Gününə həsr olunan onlayn tədbir keçirilib.
“Zoom” platforması üzərindən baş tutan tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, MBBİ-nin direktoru, akademik İradə Hüseynova açaraq xalqımızın azadlıq və müstəqillik mübarizəsi tarixinə qızıl hərflərlə həkk olunmuş bu əlamətdar gün münasibətilə institut əməkdaşlarını təbrik edib. Akademik qeyd edib ki, 1918-ci il mayın 28-i hər bir Azərbaycan vətəndaşının milli qürur hissi duyduğu bir gündür. Həmin gün Şərqdə ilk dəfə azad, demokratik, dünyəvi dəyərlərə söykənən müstəqil respublikanın yaranması dünyaya bəyan edilib.
İ.Hüseynova bildirib ki, əldə edilmiş bu azadlıq xalqımızın mübarizəsinin, onun böyük oğlu Məhəmməd Əmin Rəsulzadə başda olmaqla görkəmli ziyalılarımızın təfəkkürünün bəhrəsi idi. Alim vurğulayıb ki, xalqımız yeni tarixi şəraitdə öz dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında Xalq Cümhuriyyətinin ənənələrini əsas tutaraq müstəqil Azərbaycan dövlətini yaradıb. Lakin Azərbaycan Respublikası Xalq Cümhuriyyətindən fərqli olaraq, mürəkkəb vəziyyətdə öz müstəqilliyini və suverenliyini qorumağı və möhkəmləndirməyi bacarıb, dövlətçiliyin qorunması üçün qətiyyətli tədbirlər görülüb, ölkədə davamlı ictimai-siyasi sabitlik bərpa edilib.
“Bu gün ölkə Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanda demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət, vətəndaş cəmiyyəti quruculuğu prosesi uğurla davam etdirilir”, – deyə bildirən akademik İ.Hüseynova bu sahədə qazanılmış nailiyyətlərin qürur doğurduğunu vurğulayıb. O, respublikamızda siyasi, iqtisadi və sosial islahatların uğurla həyata keçirildiyini, ölkə iqtisadiyyatının inkişaf etdirildiyini, əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi üçün əhəmiyyətli tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Daha sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov, YAP AMEA ərazi təşkilatının və institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, b.ü.f.d. Ulduza Qurbanova, Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, institutun ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev, Beynəlxalq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin baş mütəxəssisi Nigar Hacıyeva çıxış edərək Şərqdə ilk demokratik respublikanın yaranması tarixindən bəhs ediblər, bu günün Azərbaycan xalqının dövlətçilik ənənələrinın bərpasında mühüm hadisə olduğunu qeyd ediblər.
Tədbirin sonunda demokratik respublikanın yaranması tarixini əks etdirən qısametrajlı film nümayiş olunub.

NEWS Archive 2438 Çap et
29.05.2020 / Conferences, sessions Institute of Molecular Biology and Biotechnology held an online event on the occasion of Republic Day
With the participation of employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology (IMBB) of ANAS, an online event dedicated to May 28 - Republic Day was held.
Opening the event, organized on the Zoom platform, ANAS vice-president, director of the IMBB academician Irada Huseynova congratulated the institute staff on this significant day, inscribed in golden letters in the history of the struggle of our people for freedom and independence. The academician noted that May 28, 1918 is the day when every citizen of Azerbaijan experiences a sense of national pride. On this day, for the first time in the East, the world announced the creation of a free, democratic, independent republic based on secular values.
I. Huseynova said that this freedom has become the fruit of the struggle of our people, the thinking of our outstanding intellectuals, led by Muhammed Amin Rasulzadeh. The scientist emphasized that after the restoration of independence in the new historical conditions, our people, under the leadership of national leader Heydar Aliyev, created an independent Azerbaijan state based on the traditions of the People Republic. However, unlike the Azerbaijan People Republic, he managed to maintain and strengthen his independence and sovereignty in a difficult situation, decisive measures were taken to protect statehood, and strong social and political stability was restored in the country.
“Today, under the leadership of President Ilham Aliyev, the process of building a democratic, legal, secular state and civil society in Azerbaijan is successfully continuing,” I. Huseynova said. She noted that the country has successfully carried out political, economic and social reforms, the country's economy has been developed, and important measures have been taken to strengthen social protection of the population.