XƏBƏRLƏR Arxiv 2469 Çap et
01.06.2020 / Konfranslar, iclaslar Akademik İradə Hüseynova “İnsan genetikası və genetik xəstəliklər: problemlər və inkişaf perspektivləri” mövzusunda onlayn konfransda çıxış edib
AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) rəhbəri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) direktoru, akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Tibb Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “İnsan genetikası və genetik xəstəliklər: problemlər və inkişaf perspektivləri” mövzusunda I beynəlxalq onlayn konfransın açılış mərasimində çıxış edib.
Akademik İ.Hüseynova bildirib ki, insan genomu, insan genetikası və müxtəlif patoloji proseslərin nəticəsində yaranan genetik xəstəliklər müasir dövrün aktual problemləri olaraq qalmaqdadır. Son əsrdə sürətlə yayılaraq böyük insan tələfatına səbəb olmuş İspan qripi, Sibir xorası, sarılıq, malyariyalar, taun, vəba, quş qripi (H1N1b) Ebola, HİV (QİÇS), MERS, SARS COV-1 yoluxucu mikrobial xəstəlikləri, o cümlədən COVID-19 tibb, səhiyyə və insan sağlamlığı sahəsində ciddi problemlərin olduğunu göstərib. Alim bu problemlərin öhdəsindən gəlmək üçün molekulyar biologiya və genetika elmlərinin üzərinə böyük vəzifələrin düşdüyünü qeyd edib.
“Bütün bunları nəzərə alaraq, biologiya və tibb elmləri sahəsində BTEB tərəfindən müəyyənləşdirilmiş və AMEA-nın Rəyasət Heyətinin təsdiq etdiyi əsas tədqiqat istiqamətləri sırasında genetik tədqiqatlar da mühüm yer tutur”, – deyə bildirən İ.Hüseynova MBBİ-də, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda və Fiziologiya İnstitutunda bu istiqamətlərdə aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verib.
O, əlavə edib ki, AMEA-da akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi ilə postpandemiya dövrü üçün hazırlanmış elmi fəaliyyət proqramında koronaviruslar və  digər yoluxdurucular, eləcə də Azərbaycan populyasiyası və insan sağlamlığı ilə bağlı, o cümlədən genetik tədqiqatların aparılması əksini tapıb.
Azərbaycanın tibbi-genetika elminin nailiyyətlərinin təbliği baxımından konfransın aktual olduğunu vurğulayan akademik İ.Hüseynova tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.

НОВОСТИ Архив 2467 Çap et
01.06.2020 / Конференции, заседания Академик Ирада Гусейнова выступила на онлайн-конференции «Генетика человека и генетические заболевания: проблемы и перспективы развития»
Вице-президент НАНА, руководитель Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН), директор Института молекулярной биологии и биотехнологий (ИМББ) академик Ирада Гусейнова выступила на церемонии открытия первой международной онлайн-конференции по теме «Генетика человека и генетические заболевания: проблемы и перспективы развития», организованной Азербайджанским медицинским университетом.
Академик И.Гусейнова отметила, что генетические заболевания, вызванные геномом человека, генетикой человека и различными патологическими процессами, остаются актуальными проблемами современности. Инфекционные микробные заболевания Испанский грипп, Сибирская язва, желтуха, малярия, чума, птичий грипп (H1N1b), лихорадка Эбола, ВИЧ (СПИД), MERS, SARS COV-1, в том числе COVID-19, которые быстро распространялись в последнем столетии и привели к большим человеческим жертвам, показали, что имеются серьезные проблемы в области медицины и здравоохранения. Ученый отметила, что науки молекулярной биологии и генетики несут большую ответственность за преодоление этих проблем.
«Учитывая все это, генетические исследования являются одной из приоритетных областей исследований, определённых ОБМН и утвержденных Президиумом НАНА», - сказала И. Гусейнова и предоставила информацию о научно-исследовательской работе, проводимой в этих областях в ИМББ, Институте генетических ресурсов и Институте физиологии.
Она добавила, что в программу научных мероприятий, подготовленных на постпандемический период в НАНА под руководством академика Рамиза Мехтиева, входят генетические исследования в связи с коронавирусом и другими инфекционными заболеваниями, а также популяцией Азербайджана и здоровьем человека.
Подчеркнув актуальность конференции с точки зрения популяризации достижений медицинской и генетической науки в Азербайджане, академик И. Гусейнова пожелала успехов работе мероприятия.