XƏBƏRLƏR Arxiv 2341 Çap et
17.06.2020 / Yeni nəşrlər "İrəvan şəhəri-necə varsa" monoqrafiyasının nəşrə hazırlanmasına dair müzakirələr aparılıb
İyunun 17-də Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Tibbi maskadan istifadə və sosial məsafə gözlənilməklə baş tutan tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Elmi şuranın sədri, akademik İsa Həbibbəyli, şura üzvləri, elmi-tədqiqat müəssisələrinin rəhbərləri və aidiyyəti üzrə şəxslər iştirak ediblər.
İclası akademik İsa Həbibbəyli açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib. Yığıncaqda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Prezident İlham Əliyevin çağırışına cavab olaraq "İrəvan şəhəri-necə varsa" monoqrafiyasının hazırlanması haqqında olub.
Mövzu ilə bağlı danışan akademik İ.Həbibbəyli ölkə başçısının Tərtər rayonuna səfəri zamanı Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən qəbul edilmiş qərarlar, İrəvanın Ermənistana verilməsi, eləcə də buradakı türk mənşəli toponimlərin saxtalaşdırılması məsələsinə toxunduğunu xatırladıb. Prezident İlham Əliyevin çıxışından irəli gələn məsələlərin icrasını təmin etmək məqsədilə artıq AMEA-da bir sıra tədqiqatların həyata keçirilməsinə başlanıldığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli tədqiqatların nəticəsinin "İrəvan şəhəri-necə varsa", "Qərbi Azərbaycan-necə varsa" və "Dağlıq Qarabağ-necə varsa" kitablarında əksini tapacağını qeyd edib. İ.Həbibbəyli sözügedən nəşrlərin rus, ingilis dillərinə tərcümə edilərək beynəlxalq müstəvidə təbliğatının aparılacağını söyləyib.
Kitabın layihəsini təqdim edən alim qeyd edib ki, ilkin mərhələdə "İrəvan sözünün mənşəyi və İrəvan şəhərinin yaradılması tarixi", "İrəvan şəhəri qədim dövr və orta əsrlərdə", "İrəvan xanlığının baş kəndi", "İrəvan şəhəri Çar Rusiyası idarəçiliyində", "İrəvan şəhəri XX-XXI əsrlərdə" və "İrəvanda Azərbaycan mədəniyyəti və təhsili" fəsillərindən ibarət "İrəvan şəhəri-necə varsa" monoqrafiyasının nəşrə hazırlanması nəzərdə tutulur.
Bu günə qədər AMEA-nın müxtəlif institutları tərəfindən İrəvanın tarixi, arxeologiyası, əhalisi, toponimləri, maddi mədəniyyət nümunələri, xəritəsi, coğrafiyası, iqtisadiyyatı və s. istiqamətlərdə əsərlərin ərsəyə gətirildiyini xatırladan akademik yeni monoqrafiyanın əhatəliyi və sistematikliyi ilə digərlərindən fərqlənəcəyini vurğulayıb.
Sonra fikir və təkliflər səsləndirilib, nəşrin hazırlanmasında iştirak edəcək Tarix, Qafqazşünaslıq, Ədəbiyyat, Dilçilik, Folklor, Memarlıq və İncəsənət, Arxeologiya və Etnoqrafiya, Coğrafiya, İqtisadiyyat institutları, eləcə də Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dillər Universitetinin vəzifələri müəyyənləşdirilib.

NEWS Archive 2339 Çap et
17.06.2020 / New publications Discussions were held on the publishing preparation of the monograph "Irevan- as it is"
The next meeting of the Scientific Council of the Division of Humanities and Social Sciences of ANAS was held on June 17 in the Electronic Assembly Hall of the Institute of Literature.
The event was attended by the first vice-president of ANAS, chairman of the Scientific Council, academician Isa Habibbayli, members of the council, heads of research institutions and relevant persons.
Academician Isa Habibbayli opened the meeting and informed the participants about the agenda of the event. The first issue discussed at the meeting was the preparation of the monograph "Irevan - as it is" in response to the call of President Ilham Aliyev.
Speaking on the subject, academician I.Habibbayli recalled that during the President's visit to Tartar region, he touched upon the decisions taken by the Azerbaijan People Republic, the transfer of Irevan to Armenia, as well as the falsification of toponyms of Turkish origin. Academician Isa Habibbayli noted that a number of researches have already been carried out at ANAS in order to ensure the implementation of the issues arising from the speech of President Ilham Aliyev, all of these researches have been reflected in the books; “Irevan city - as it is”, “Western Azerbaijan as it is”, “Mountanious Karabakh – as it is.
Presenting the draft book, the scientist noted that at the initial stage, it is intended to prepare monograph “Irevan city – as it is” containing from following chapters; "The origin of the word Iravan and the history of the city of Iravan", "Iravan city in ancient and medieval times", "The main village of Iravan khanate", "Iravan city under Tsarist Russia", "Iravan city In the XX-XXI centuries” and “Azerbaijani culture and education in Irevan”.
Then, opinions and suggestions were voiced, and the tasks of the institutes of History, Caucasus Studies, Literature, Linguistics, Folklore, Architecture and Art, Archeology and Ethnography, Geography, Economics, as well as the National Museum of History of Azerbaijan, Nakhchivan Division of ANAS, Nakhchivan State University, Azerbaijan University of Languages, which will join in publication, have been defined.