XƏBƏRLƏR Arxiv 2552 Çap et
01.07.2020 / Konfranslar, iclaslar Fiziologiya Institutunun əməkdaşları beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya institutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimova 01 iyul 2020-ci il tarixində keçirilən III Beynəlxalq EuropeSpa online konfransda iştirak edib.
“Covid 19 çərçivəsində sanatoriyaların yenidən açılması və kommunikasiya strategiyaları" mövzusunda təşkil edilən konfrans ingilis dilində, ZOOM platforması ilə baş tutub.
Dəvətli məruzəçi qismində Bad-Vörishofen Spa-mərkəzinin keçmiş direktoru və Hotel məktəbinin lektoru Aleksandr fon Hohenegg 2020-ci ilin iyununda ziyarət etdiyi 12 müxtəlif alman kurortunun yenidən açılması strategiyaları üzrə təcrübəsini dinləyicilərlə bölüşüb. Yunanıstan, Lüksemburq, İtaliya və digər ölkələrdən olan konfrans iştirakçıları tərəfindən yenidən açılan sanatoriya daxilində müalicə prinsiplərində edilən dəyişikliklər, yeni qaydaların tətbiqi, sırf müalicə və yaş məhdudiyyəti ilə sosial məsafəni gözləmək kimi təkliflər irəli sürülüb.
Konfransda həmçinin Fiziologiya İnstitutunun “İnteqrativ fəaliyyətin molekulyar əsasları” laboratoriyasının böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Şövqi Hüseynov və “Ekotoksikologiya” laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Fərhad Rüstəmov iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu Almaniyanın Mainz Universiteti ilə 2019-cu ildən etibarən əlaqələr yaradıb. Professor U.F. Həşimova Almaniyanın Visbaden şəhərində keçirilən beynəlxalq konqresdə tibbi bərpa və kurortologiya sahəsində geniş tətbiq edilən naftalanın müalicəvi təsirinin eksperimental tədqiqatları  haqqında digər ölkə nümayəndələrinin ciddi marağına səbəb olan məruzə ilə çıxış edib.

NEWS Archive 2551 Çap et
01.07.2020 / Conferences, sessions Employees of the Institute of Physiology attended an international conference
Director of the Institute of Physiology named after academician Abdulla Garayev of ANAS, Doctor of Biological Sciences Professor Ulduz Hashimova took part in the 3rd International Online Conference “EuropeSpa”.
The conference was held on the Zoom platform and was dedicated to the topic “Opening of sanatoriums within the framework of COVID-19 and communication strategies”.
At a conference attended by representatives from Greece, Luxembourg, Italy and other countries, the former director of the Bad-Vörishofen spa center and the lecturer Hotel shared his experience on the strategies for opening 12 different German resorts, which he visited in June 2020. -schools Alexander von Hogenegg. It was noted that proposals were put forward to amend the treatment principles that apply in the opening sanatoriums, introduce new rules and age restrictions, as well as maintain social distance.
The conference was also attended by Senior Researcher at the Laboratory “Molecular Foundations of Integrative Activities” of the Institute of Physiology, PhD in Biology Shovgi Huseynov and a junior researcher at the Ecotoxicology Laboratory Farhad Rustamov.