XƏBƏRLƏR Arxiv 2283 Çap et
07.07.2020 / Mühüm hadisələr Akademik Fikrət Əliyevin koordinatoru olduğu layihə “Horizon 2020” üzrə beynəlxalq qrant müsabiqənin qalibi olub
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Mexanika-riyaziyyat fakültəsi və Tətbiqi-Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutu əməkdaşlarının tərəfdaş olduğu və “Horizon 2020” beynəlxalq qrant proqramına xarici həmkarlarla birgə təqdim edilmiş “Spektral Optimallaşdırma: riyaziyyatdan fizika və yüksək texnologiyaya” (SOMPATY – Spectral Optimization: From Mathematics to Physics and Advanced Technology) adlı layihə qalib elan olunub.
Almaniyanın İlmenau Texniki Universitetinin koordinatorluğu ilə yerinə yetiriləcək layihə Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilir. Proqramda Almaniya, Çex Respublikası və Ukraynanın müvafiq qurumları iştirakçı, Azərbaycan, Belarus, Qazaxıstan və Özbəkistan qurumları isə tərəfdaş qismində iştirak edirlər.
Məqsəd iştirakçı və tərəfdaş ölkələrin ali məktəbləri, elmi tədqiqat mərkəzləri arasında kadr mübadiləsi, müştərək elmi tədqiqatların aparılması və təlimlərin təşkil olunmasıdır.
Qrant layihəsində Azərbaycanı BDU-nun Tətbiqi-Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev (layihənin Azərbaycan üzrə koordinatoru), həmin institutun elmi katibi, dosent Nərgiz Səfərova, aparıcı elmi işçisi, dosent Qəmər Məmmədova, aparıcı elmi işçisi Nazilə Hacıyeva, Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin dekanı, professor Nizaməddin İsgəndərov, Hesablama riyaziyyatı kafedrasının dosenti Elvin Əzizbəyov, İdarəetmə nəzəriyyəsinin riyazi üsulları kafedrasının əməkdaşı Aysel Ramazanova təmsil edirlər.
Aprelin 1-dən reallaşdırılan layihə 2024-cü il martın 31-dək davam edəcək. Layihənin büdcəsi 883 200 avro, maliyyələşmə sxemi isə Mari Skladovskaya Küri Tədqiqat və İnnovasiya üzrə Əməkdaşların Mübadiləsi (Research and Innovation Staff Exchange) əsasındadır.

NEWS Archive 2284 Çap et
07.07.2020 / Important events The project, coordinated by academician Fikret Aliyev, became the winner in the international grant competition for the “Horizon 2020” program
A project entitled “Spectral Optimization: From Mathematics to Physics and High Technology” (SOMPATY - Spectral Optimization: From Mathematics to Physics and Advanced Technology), submitted to the international grant program “Horizon 2020” together with foreign colleagues, partners of which are employees of Mechanics and Mathematics of the faculty and the Research Institute of Applied Mathematics of Baku State University (BSU), was declared the winner of the competition.
The project, which will be implemented under the coordination of the Technical University of Ilmenau (Germany), is funded by the European Commission. The participants in the program are the respective structures of Germany, the Czech Republic and Ukraine, and partners are the structures of Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan and Uzbekistan.
The goal is the exchange of personnel between higher schools and research centers of the participating countries and partner countries, the conduct of joint research and the organization of trainings.
Azerbaijan is represented in the project by the director of the BSU Research Institute of Applied Mathematics, academician Fikret Aliyev (project coordinator for Azerbaijan), academic secretary of this institute, associate professor Nargiz Safarova, senior researcher, associate professor Gamar Mammadova, leading scientific associate Nazil Hajiyev, dean of the Mechanics and Mathematics faculty, professor Nizamaddin Iskenderov, associate professor of the chair “Computational Mathematics” Elvin Azizbeyov, employee of the chair “Mathematical Methods of Control Theory” Aysel Ramazanova.
The project began on April 1 and will end on March 31, 2024. The project budget is 883,200 euros, the funding scheme is based on the program named after Maria Skłodowska-Curie “Research and Innovation Staff Exchange” (Research and Innovation Staff Exchange).