XƏBƏRLƏR Arxiv 2283 Çap et
07.07.2020 / Mühüm hadisələr Akademik Fikrət Əliyevin koordinatoru olduğu layihə “Horizon 2020” üzrə beynəlxalq qrant müsabiqənin qalibi olub
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Mexanika-riyaziyyat fakültəsi və Tətbiqi-Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutu əməkdaşlarının tərəfdaş olduğu və “Horizon 2020” beynəlxalq qrant proqramına xarici həmkarlarla birgə təqdim edilmiş “Spektral Optimallaşdırma: riyaziyyatdan fizika və yüksək texnologiyaya” (SOMPATY – Spectral Optimization: From Mathematics to Physics and Advanced Technology) adlı layihə qalib elan olunub.
Almaniyanın İlmenau Texniki Universitetinin koordinatorluğu ilə yerinə yetiriləcək layihə Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilir. Proqramda Almaniya, Çex Respublikası və Ukraynanın müvafiq qurumları iştirakçı, Azərbaycan, Belarus, Qazaxıstan və Özbəkistan qurumları isə tərəfdaş qismində iştirak edirlər.
Məqsəd iştirakçı və tərəfdaş ölkələrin ali məktəbləri, elmi tədqiqat mərkəzləri arasında kadr mübadiləsi, müştərək elmi tədqiqatların aparılması və təlimlərin təşkil olunmasıdır.
Qrant layihəsində Azərbaycanı BDU-nun Tətbiqi-Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev (layihənin Azərbaycan üzrə koordinatoru), həmin institutun elmi katibi, dosent Nərgiz Səfərova, aparıcı elmi işçisi, dosent Qəmər Məmmədova, aparıcı elmi işçisi Nazilə Hacıyeva, Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin dekanı, professor Nizaməddin İsgəndərov, Hesablama riyaziyyatı kafedrasının dosenti Elvin Əzizbəyov, İdarəetmə nəzəriyyəsinin riyazi üsulları kafedrasının əməkdaşı Aysel Ramazanova təmsil edirlər.
Aprelin 1-dən reallaşdırılan layihə 2024-cü il martın 31-dək davam edəcək. Layihənin büdcəsi 883 200 avro, maliyyələşmə sxemi isə Mari Skladovskaya Küri Tədqiqat və İnnovasiya üzrə Əməkdaşların Mübadiləsi (Research and Innovation Staff Exchange) əsasındadır.

НОВОСТИ Архив 2285 Çap et
07.07.2020 / Важные события Проект, координатором которого является академик Фикрет Алиев, стал победителем в международном конкурсе грантов по программе «Горизонт 2020»
Представленный на международную грантовую программу «Горизонт 2020» совместно с зарубежными коллегами проект под названием «Спектральная оптимизация: от математики к физике и высоким технологиям» (SOMPATY – Spectral Optimization: From Mathematics to Physics and Advanced Technology), партнерами которого являются сотрудники Механико-математического факультета и Научно-исследовательского института прикладной математики Бакинского Государственного Университета (БГУ), был объявлен победителем конкурса.
Проект, который будет реализовываться при координаторстве Технического университета Ильменау (Германия), финансируется со стороны Европейской Комиссии. Участниками программы являются соответствующие структуры Германии, Чешской Республики и Украины, а партнерами – структуры Азербайджана, Беларуси, Казахстана и Узбекистана.
Целью является обмен кадрами между высшими школами и научно-исследовательскими центрами стран-участниц и стран-партнеров, проведение совместных научных исследований и организация тренингов.
В проекте Азербайджан представляют директор Научно-исследовательского института прикладной математики БГУ, академик Фикрет Алиев (координатор проекта по Азербайджану), ученый секретарь этого института, доцент Наргиз Сафарова, ведущий научный сотрудник, доцент Гамар Мамедова, ведущий научный сотрудник Назиля Гаджиева, декан Механико-математического факультета, профессор Низамеддин Искендеров, доцент кафедры «Вычислительная математика» Эльвин Азизбеков, сотрудник кафедры «Математические методы теории управления» Айсель Рамазанова.
Реализация проекта началась 1 апреля и завершится 31 марта 2024 года. Бюджет проекта составляет 883 200 евро, схема финансирования основывается на программу имени Марии Склодовской-Кюри «Обмен кадрами в области исследований и инноваций» (Research and Innovation Staff Exchange).