XƏBƏRLƏR Arxiv 2254 Çap et
18.08.2020 / Mühüm hadisələr Akademik Rasim Əliquliyev: “Beynəlxalq elmi bazalarla əməkdaşlıq gücləndirilməlidir”
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının növbəti onlayn iclasında müzakirə edilən məsələlərdən biri də “Web of science”, “Scopus” və digər elmi bazalarda çap imkanları haqqında olub.
Bu barədə institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev çıxış edərək qeyd edib ki, müəssisə əməkdaşlarının dünya elminə inteqrasiyasının təmin olunması baxımından onların müəllifi olduğu məqalələrin dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli jurnallarda nəşri vacib məsələlərdəndir.
Alim innovativ elmi nəticələrin əldə olunması baxımından dünya səviyyəsində səmərəli elmi axtarışların aparılmasının vacibliyini qeyd edib. Bu məqsədlə əməkdaşlara elmi sosial şəbəkələrdə fəal olmağı, nüfuzlu elmi bazalarda qeydiyyatdan keçməyi tövsiyyə edib.
R.Alıquliyev, həmçinin “Web of science”in hazırda pandemiya şəraiti ilə əlaqədar olaraq, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu da daxil olmaqla, öz tərəfdaşlarına bu platformaya giriş imkanı verdiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək “Web of science”, “Scopus” “İnspec” kimi beynəlxalq platformalarla əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb: “Məsul şəxslər bu istiqamətdə məqsədyönlü fəaliyyət göstərməli, institutun beynəlxalq bazalarda fəaliyyəti dərindən araşdırılmalıdır”.
Sonda institutun beynəlxalq bazalarda təmsil olunması ilə bağlı geniş müzakirələr aparılıb, təklif və tövsiyələr irəli sürülüb.

НОВОСТИ Архив 2256 Çap et
18.08.2020 / Важные события Академик Расим Алгулиев: «Следует укреплять сотрудничество с международными научными базами»
Одним из вопросов, обсуждаемых на очередном онлайн-заседании Ученого совета Института информационных технологий НАНА, была возможность печати в «Web of science», «Scopus» и других научных базах данных.
В этой связи заведующий отделом института, член-корреспондент НАНА Рамиз Алыгулиев сообщил, что публикация статей сотрудников института в авторитетных мировых журналах с высоким индексом цытирования является одним из важных вопросов с точки зрения обеспечения интеграции сотрудников в мировую науку.
Ученый отметил важность проведения эффективных научных исследований мирового уровня с точки зрения получения инновационных научных результатов. Для этого он посоветовал сотрудникам быть активными в научных социальных сетях, зарегистрироваться в престижных научных базах данных.
Р.Алыгулиев также отметил, что Web of Science предоставила своим партнерам доступ к платформе, в том числе Институту информационных технологий, в связи с нынешней ситуацией в связи с пандемией.
Вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алгулиев подчеркнул важность укрепления сотрудничества с такими международными плтформами, как «Web of science», «Scopus» и «İnspec».
В конце были проведены обширные дискуссии о представлении института в международных базах, высказаны предложения и рекомендации.