XƏBƏRLƏR Arxiv 2197 Çap et
20.08.2020 / Konfranslar, iclaslar AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
Avqustun 20-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açaraq iclasın gündəliyində nəzərdə tutulan məsələlər barədə ətraflı məlumat verib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova çıxış edərək akademiyanın təşkilatçılığı ilə 4-6 avqust tarixlərində keçirilən "Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda beynəlxalq elmi onlayn konfrans barədə hesabat verib. Bildirib ki, yerli və xarici mütəxəssislərin iştirak etdiyi konfransın 9 plenar iclasına ümumilikdə 102 məruzə təqdim olunub. Akademik tədbirdə SARS-Cov-2 virusuna qarşı klinik və pre-klinik tədqiqatlar mərhələsində olan vaksin və dərman preparatları, COVID-19 infeksiyasının klinik özəllikləri və özünü doğrultmuş müalicələr, koronavirusların genomları və digər mövzularda Azərbaycan, rus və ingilis dillərində məruzələrin dinlənildiyini, müzakirələrin aparıldığını söyləyib. İ.Hüseynova tədbirə dair geniş məqalənin "Azərbaycan" qəzetində dərc edildiyini, həmçinin konfrans materialları şəklində işıq üzü gördüyünü vurğulayıb. O, eləcə də AMEA, Səhiyyə Nazirliyi və Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən koronavirus infeksiyasının genetik kodunun oxunması istiqamətində tədqiqatların aparılacağını bildirib.
Akademik İradə Hüseynova daha sonra Azərbaycan Respublikasının "Qırmızı Kitabı"nın III cildinin nəşrinin hazırlıq işləri barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırıb ki, ölkə Prezidentinin Sərəncamına əsasən, kitabın 2023-cü ildə çapı nəzərdə tutulur və bununla əlaqədar olaraq AMEA-da alimlərdən ibarət Redaksiya Heyəti yaradılıb. O, həmçinin "Qırmızı Kitabı"n birgə nəşrinə dair AMEA ilə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi arasında müqavilənin hazırlandığını söyləyib.
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müəssisələri ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin müştərək tədqiqat proqramları barədə də məlumat verilib. Quraqlığa dözümlü buğda sortlarının yetişdirilməsi, xaricdən toxumların gətirilərək yerli iqlimə uyğunlaşdırılması, şoranlaşmış torpaqların əkinə yararlı vəziyyətə salınması, biçənək və otlaqların tədqiqi istiqamətində birgə layihələrin nəzərdə tutulduğu bildirilib.
Bundan əlavə, iclasda AMEA ilə bir sıra beynəlxalq və ölkəmizin dövlət qurumları arasında birgə tədqiqatların aparılması məqsədilə əməkdaşlıq müqavilələrinin hazırlanmasına qərar verilib.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi, akademiyanın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək kadr və təşkilati məsələlər barədə məlumat verib. Müzakirələr nəticəsində mövcud ştat sayı saxlanılmaqla AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturu təsdiq edilib.
Fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Məlikov AMEA prezidentinin köməkçisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Ağasiyev Rəyasət Heyəti aparatının yeni yaradılmış Hüquq və kadrlar idarəsinin rəisi vəzifələrinə təyin olunublar. Həmçinin texnika üzrə fəlsəfə doktoru İlqar Quliyev AMEA-nın İnnovasiya Fondunun vakant olan rəhbəri vəzifəsinə ictimai əsaslarla təsdiqlənib.
Sonda bir sıra cari məsələlər müzakirə olunub.
Müzakirələrdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev və müxbir üzv Əminağa Sadıqov iştirak ediblər.

НОВОСТИ Архив 2175 Çap et
Открывая мероприятие, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев подробно проинформировал о вопросах повестки дня заседания.
Затем вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова представила отчет о международной научной онлайн-конференции «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего», организованной академией 4-6 августа. По ее словам, на 9 пленарных заседаниях конференции с участием местных и зарубежных экспертов было представлено 102 доклада. Академик сказала, что в рамках конференции на азербайджанском, русском и английском языках были заслушаны доклады и проведены обсуждения касательно вакцин и препаратов, находящихся в клинических и доклинических исследованиях против вируса SARS-Cov-2, клинических особенностей инфекции COVID-19 и оправданных методов лечения, геномов коронавирусов и т.д. И.Гусейнова довела до внимания, что обширная статья о мероприятии была опубликована в газете «Азербайджан», а также в материалах конференции. Она также сообщила, что специалистами НАНА, Министерства здравоохранения и Агентства по безопасности пищевых продуктов будут начаты исследования по считыванию генетического кода коронавирусной инфекции.
Затем академик Ирада Гусейнова проинформировала о подготовке к изданию третьего тома «Красной книги» Азербайджанской Республики. Она отметила, что согласно Распоряжению Президента страны, книгу планируется выпустить в 2023 году, и в связи с этим в НАНА создана Редакционная коллегия из ученых. Она также сообщила, что между НАНА и Министерством экологии и природных ресурсов подготовлено соглашение о совместном издании Красной книги.
Также была предоставлена информация о совместных исследовательских программах Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Министерства сельского хозяйства. Было отмечено, что совместные проекты планируются по выращиванию засухоустойчивых сортов пшеницы, привозу семян из-за границы и адаптации их к местному климату, улучшению засоленных почв для из возделывания, а также по изучению сенокосов и пастбищ.
Кроме того, на встрече было решено подготовить соглашения о сотрудничестве между НАНА и рядом международных и государственных структур нашей страны для проведения совместных исследований.
Затем академик-секретарь НАНА, член-корреспондент академии Аминага Садыгов рассказал о кадровых и организационных вопросах. В результате обсуждений была утверждена новая структура Президиума НАНА с сохранением существующего штата.
Доктор философии по философии Аладдин Маликов назначен помощником президента НАНА, доктор философии по праву Расим Агасиев назначен руководителем вновь созданного Управления права и кадров аппарата Президиума. Также на добровольной основе на должность главы Инновационного фонда НАНА утвержден доктор философии по технике Ильгар Гулиев.
В заключение был обсужден ряд актуальных вопросов.
В обсуждениях приняли участие первый вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, вице-президенты НАНА, академики Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, Расим Алгулиев и член-корреспондент Аминага Садыгов.