XƏBƏRLƏR Arxiv 2196 Çap et
22.09.2020 / Mühüm hadisələr AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı şəhidimizin övladına 18 yaşınadək maliyyə yardımı göstərəcək
Dinimizdə də, xalqımızın etnik yaddaşında da şəhidlik Ulu Tanrının hüzurunda ən yüksək mərtəbəyə ucalmaq kimi qiymətləndirilib.
Azərbaycan adlı məmləkətin tarixini vərəqləsək, orada minlərlə, on minlərlə şəhidlik nümunəsi görərik. Elə həmin şəhidlərin xidmətidir ki, xalqımız, dövlətimiz olub və olacaq.
Belə bir müqəddəs zirvəyə yüksələnlər sırasında baş leytenant Tural Haşımlının da mübarək yeri var. 1988-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonunun Dırnıs kəndində dünyaya göz açan Tural öz hünəri və qanı ilə adını əbədi olaraq Azərbaycanın tarixinə yazdı. 2017-ci ildə düşmənlə üz-üzə döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid oldu.
T.Haşımlı cəmi 7 ay idi ki, ailə həyatı qurmuşdu. Tale ona övlad qismət edəcəkdi. İlk övladını həsrətlə gözləyirdi. Amma... bu qismətin ləzzətini dada bilmədi. Turalın ölümündən sonra doğulan oğul övladının adını Tural qoydular.
İndi körpə Tural, həm də ata Turalın ömrünü yaşayacaq.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Azad Həmkarlar İttifaqı 18 yaşınadək balaca Turala maliyyə köməkliyi göstərməyi qərara alıb. 18 yaşınadək ona hər ay 150 manat pul veriləcək. İttifaq həmin məbləği Ordubadda yaşayan Şəbnəm xanımın (balaca Turalın anasının) “Kapital Bank”da açılmış hesabına köçürəcək. Pandemiya dövrü bitəndən sonra bu ailə ilə vaxtaşırı görüşlər nəzərdə tutulub.

22.09.2020 / Important events Joint Trade Union Committee of ANAS will provide material assistance to the child of our martyr
In our religion and in the ethnic memory of our people, martyrdom is valued as reaching the highest level before the Almighty God.
If we look at our history, we will see thousands, tens of thousands of examples of martyrdom. The existence of our state, people and its further prosperity is the merit of our martyrs.
Senior Lieutenant Tural Hashimli takes a blessed place among those who have climbed such a holy peak. Born in 1988 in the village of Dirnis in the Ordubad region of the Nakhchivan Autonomous Republic, Tural forever entered the history of Azerbaijan with his courage and blood. In 2017, he died heroically in battles with the enemy.
T. Hashimli was married for only 7 months. The son, born after his death, was named in his honor Tural.
The Joint Trade Union Committee of the Azerbaijan National Academy of Sciences has decided to provide financial assistance to Tural until he comes of age. Until the age of 18, he will receive monthly financial assistance in the amount of 150 manats. The trade union will transfer this amount to the account of Shabnam khanum (mother of little Tural), who lives in Ordubad, opened in the “Capital Bank”. After the end of the pandemic period, regular family meetings are scheduled.