XƏBƏRLƏR Arxiv 2196 Çap et
22.09.2020 / Mühüm hadisələr AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı şəhidimizin övladına 18 yaşınadək maliyyə yardımı göstərəcək
Dinimizdə də, xalqımızın etnik yaddaşında da şəhidlik Ulu Tanrının hüzurunda ən yüksək mərtəbəyə ucalmaq kimi qiymətləndirilib.
Azərbaycan adlı məmləkətin tarixini vərəqləsək, orada minlərlə, on minlərlə şəhidlik nümunəsi görərik. Elə həmin şəhidlərin xidmətidir ki, xalqımız, dövlətimiz olub və olacaq.
Belə bir müqəddəs zirvəyə yüksələnlər sırasında baş leytenant Tural Haşımlının da mübarək yeri var. 1988-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonunun Dırnıs kəndində dünyaya göz açan Tural öz hünəri və qanı ilə adını əbədi olaraq Azərbaycanın tarixinə yazdı. 2017-ci ildə düşmənlə üz-üzə döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid oldu.
T.Haşımlı cəmi 7 ay idi ki, ailə həyatı qurmuşdu. Tale ona övlad qismət edəcəkdi. İlk övladını həsrətlə gözləyirdi. Amma... bu qismətin ləzzətini dada bilmədi. Turalın ölümündən sonra doğulan oğul övladının adını Tural qoydular.
İndi körpə Tural, həm də ata Turalın ömrünü yaşayacaq.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Azad Həmkarlar İttifaqı 18 yaşınadək balaca Turala maliyyə köməkliyi göstərməyi qərara alıb. 18 yaşınadək ona hər ay 150 manat pul veriləcək. İttifaq həmin məbləği Ordubadda yaşayan Şəbnəm xanımın (balaca Turalın anasının) “Kapital Bank”da açılmış hesabına köçürəcək. Pandemiya dövrü bitəndən sonra bu ailə ilə vaxtaşırı görüşlər nəzərdə tutulub.

НОВОСТИ Архив 2197 Çap et
22.09.2020 / Важные события Объединенный профсоюзный комитет НАНА будет оказывать материальную помощь ребенку нашего шехида
В нашей религии и в этнической памяти нашего народа шехидство ценится как достижение высшей ступени перед Всевышним Богом.
Если мы взглянем на нашу историю, то увидим там тысячи, десятки тысяч примеров шехидства. Существование нашего государства, народа и дальнейшее его процветание является заслугой наших шехидов.
Старший лейтенант Турал Гашимли занимает благословенное место среди поднявшихся на столь святую вершину. Родившийся в 1988 году в селе Дирнис Ордубадского района Нахчыванской Автономной Республики, Турал навсегда вошел в историю Азербайджана своим мужеством и кровью. В 2017 году он героически погиб в боях с врагом.
Т.Гашимли был женат всего 7 месяцев. Сына, родившегося после его смерти, назвали в его же честь Туралом.
Объединенный профсоюзный комитет Национальной академии наук Азербайджана принял решение оказать финансовую помощь Туралу до совершеннолетия. До 18 лет он ежемесячно будет получать финансовую помощь в размере 150 манат. Профсоюз перечислит данную сумму на открытый в «Капитал Банке» счет Шабнам ханум (матери маленького Турала), проживающей в Ордубаде. После окончания периода пандемии запланированы регулярные встречи с семьей.