XƏBƏRLƏR Arxiv 2272 Çap et
Bakı və Abşeron yarımadası ərazisində aparılan müşahidələr göstərib ki, son zamanlar bəzi ərazilərdə yaşı 40-dan yuxarı olan iynəyarpaqlı ağaclar quruyur.
AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağının (MNB) direktoru, biologiya elmləri doktoru Vahid Fərzəliyev bildirib ki, ağacların quruma səbəbinin müəyyənləşdirilməsi, fitosanitar vəziyyətin qiymətləndirilməsi məqsədilə Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı nazirlikləri, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Bakı şəhər İcra Hakimiyyətinin Yaşıllaşdırma Təsərrüfat Birliyi və MNB-nin əməkdaşlarından ibarət İşçi Qrup yaradılıb.
“İşçi Qrup tərəfindən Bakı və Abşeron yarımadası ərazisində monitorinqlər həyata keçirilib. Monitorinqlər zamanı Bayıl yamacının şimal və cənub hissəsində, Mərdəkan qəsəbəsindəki Sergey Yesenin küçəsində, Buzovna qəsəbəsinin müxtəlif ərazilərində, Nərimanov rayonundakı Aşıq Molla Cümə küçəsində, Nizami rayonu ərazisindəki park və yaşıllıqlarda çoxlu sayda Eldar şamı, Leyland sərvi və Həmişəyaşıl sərv kimi iynəyarpaqlı ağacların quruduğu, bəzilərinin isə yarıqurumuş vəziyyətdə olduğu müəyyən edilib”, - deyə Vahid Fərzəliyev vurğulayıb.
Alimin sözlərinə görə, ağacların quruma səbəbinin müəyyən olunması məqsədilə onların gövdəsindən, yarpağından və torpaq örtüyündən nümunələr götürülərək analiz olunması üçün laboratoriyaya göndərilib.

NEWS Archive 2273 Çap et
Сoniferous trees over 40 years old in some areas dry up as shown observations carried out in Baku and on the Absheron Peninsula.
Working group was created from specialists from the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Ministry of Agriculture, the Agency for Food Safety, and the Economic Association for Landscaping Executive power of the city of Baku and the Central Botanical Garden of ANAS for to find out the reasons for the drying up of trees and assess the phytosanitary state as said the director of the Central Botanical Garden of ANAS, Doctor of Biological Sciences Vahid Farzaliyev.
"The working group carried out monitoring on the territory of Baku and the Absheron peninsula. Large number of coniferous trees, in particular the Eldar pine, cypress Leylandi and evergreen cypresses were found to dry out or almost completely dry out during monitoring in the northern and southern parts of the Bayil slope, on Sergei Yesenin street in the Mardakan village, in various areas of the Buzovna village, on Ashig Molla Juma street in Narimanov district, in parks and gardens in the Nizami district".
According to V. Farzaliyev, samples from their trunks, leaves and soil cover were taken and sent to the laboratory for appropriate analyzes in order to find out the reason for the drying up of trees.