XƏBƏRLƏR Arxiv 2272 Çap et
Bakı və Abşeron yarımadası ərazisində aparılan müşahidələr göstərib ki, son zamanlar bəzi ərazilərdə yaşı 40-dan yuxarı olan iynəyarpaqlı ağaclar quruyur.
AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağının (MNB) direktoru, biologiya elmləri doktoru Vahid Fərzəliyev bildirib ki, ağacların quruma səbəbinin müəyyənləşdirilməsi, fitosanitar vəziyyətin qiymətləndirilməsi məqsədilə Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı nazirlikləri, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Bakı şəhər İcra Hakimiyyətinin Yaşıllaşdırma Təsərrüfat Birliyi və MNB-nin əməkdaşlarından ibarət İşçi Qrup yaradılıb.
“İşçi Qrup tərəfindən Bakı və Abşeron yarımadası ərazisində monitorinqlər həyata keçirilib. Monitorinqlər zamanı Bayıl yamacının şimal və cənub hissəsində, Mərdəkan qəsəbəsindəki Sergey Yesenin küçəsində, Buzovna qəsəbəsinin müxtəlif ərazilərində, Nərimanov rayonundakı Aşıq Molla Cümə küçəsində, Nizami rayonu ərazisindəki park və yaşıllıqlarda çoxlu sayda Eldar şamı, Leyland sərvi və Həmişəyaşıl sərv kimi iynəyarpaqlı ağacların quruduğu, bəzilərinin isə yarıqurumuş vəziyyətdə olduğu müəyyən edilib”, - deyə Vahid Fərzəliyev vurğulayıb.
Alimin sözlərinə görə, ağacların quruma səbəbinin müəyyən olunması məqsədilə onların gövdəsindən, yarpağından və torpaq örtüyündən nümunələr götürülərək analiz olunması üçün laboratoriyaya göndərilib.

НОВОСТИ Архив 2274 Çap et
Наблюдения, проводимые в Баку и на Апшеронском полуострове, показали, что хвойные деревья старше 40 лет на некоторых участках засыхают.
Как сообщил директор Центрального ботанического сада НАНА доктор биологических наук Вахид Фарзалиев, с целью выяснения причин засыхания деревьев и проведения оценки фитосанитарного состояния создана Рабочая группа из специалистов Министерства экологии и природных ресурсов, Министерства сельского хозяйства, Агентства по безопасности пищевых продуктов, Хозяйственного объединения по озеленению Исполнительной власти города Баку и Центрального ботанического сада НАНА.
Рабочая группа провела мониторинг на территории Баку и Апшеронского полуострова. В ходе мониторинга в северной и южной частях Баиловского склона, на улице Сергея Есенина в поселке Мардакан, на различных территориях поселка Бузовна, на улице Ашиг Молла Джума в Наримановском районе, в парках и садах в Низаминском районе обнаружено усыхание или почти полное усыхание большого количества хвойных деревьев, в частности Эльдарской сосны, кипарисовика Лейланди и вечнозеленых кипарисов.
По словам В.Фарзалиева, для выяснения причины засыхания деревьев взяты пробы с их стволов, листьев и почвенного покрова и отправлены в лабораторию для проведения соответствующих анализов.