XƏBƏRLƏR Arxiv 2306 Çap et
Sentyabrın 29-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin üzvləri - AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli və İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər Tofiq Nağıyev, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, akademiyanın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Rəyasət Heyətinin üzvü vəzifəsini icra edənlər - akademiklər Cəmil Əliyev və Gövhər Baxşəliyeva iştirak ediblər.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açaraq sentyabrın 27-də səhər saatlarından etibarən Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribata əl ataraq cəbhəboyu ərazidə yerləşən Azərbaycan kəndlərini, həmçinin ordumuzun mövqelərini intensiv atəşə tutduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, bu təxribata cavab olaraq Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandan İlham Əliyevin əmrilə işğalçı Ermənistana qarşı bütün cəbhə boyu genişmiqyaslı əks-hücum əməliyyatına başlayıb, endirilən sarsıdıcı zərbələr nəticəsində düşmən çox sayda canlı qüvvə və texnika itirərək geri çəkilmək məcburiyyətində qalıb, 7 kəndimiz, həmçinin strateji əhəmiyyətə malik yüksəkliklər erməni qəsbkarlarından təmizlənib.
Akademik Ramiz Mehdiyev sentyabrın 27-də Təhlükəsizlik Şurasının iclasında Prezident İlham Əliyevin ordumuzun qazandığı uğurları haqlı olaraq ciddi hərbi qələbə kimi səciyyələndirərək, xalqımızı təbrik etdiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, bu parlaq qələbə heç şübhəsiz ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin yürütdüyü qətiyyətli siyasətin və nail olduğu yüksək ordu quruculuğunun nəticəsidir. Həmçinin bildirib ki, Prezident İlham Əliyev BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasında çıxışı zamanı, eləcə də dünyanın bir çox aparıcı dövlətlərinin rəhbərləri ilə görüşündə Ermənistanın işğalçı siyasətindən, regional sülhə və təhlükəsizliyə böyük təhdid təşkil etməsindən, o cümlədən Azərbaycanın haqlı mübarizəsindən danışıb.
Akademik Ramiz Mehdiyev bu gün Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin bölgənin ən qüdrətli ordusu olduğunu və hərbçilərimizin qısa zamanda ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bərpa etməyə, işğalçılara tutarlı cavab verməyə qadir olduğunu bildirib, xalqımızın Prezidentimizin, dövlətimizin və ordumuzun apardığı haqlı mübarizəni ürəkdən dəstəklədiyini söyləyib.
AMEA prezidenti, həmçinin “Azərbaycan Respublikasının ərazisində elan edilmiş hərbi vəziyyətlə əlaqədar” Nazirlər Kabineti tərəfindən dövlət müəssisələrində növbətçiliyin təşkili ilə bağlı müvafiq qərarın qəbul edildiyini və bu istiqamətdə akademiyada da tədbirlərin görüləcəyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra akademik Ramiz Mehdiyev iclasın gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
AMEA-nın akademik-katibi, akademiyanın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov müzakirəyə çıxarılan ilk məsələnin AMEA-nın “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-də audit yoxlamasının nəticələri haqqında olduğunu deyib.
Mövzu ilə əlaqədar çıxış edən AMEA Rəyasət Heyətinin Daxili nəzarət və audit şöbəsinin müdiri Vidadi Baxşəliyev bildirib ki, “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının mövcud vəziyyəti və problemlər haqqında” AMEA Rəyasət Heyətinin 15 may 2020-ci il tarixli Qərarında nəzərdə tutulan bəndlər üzrə tapşırıqların icra vəziyyəti ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyətinin bir qrup vəzifəli şəxsləri tərəfindən AMEA YT Parkda yoxlama həyata keçirilib, lakin bəzi səbəblərdən Qərarın müvafiq bəndlərinin icrasının təmin edilmədiyi aşkarlanıb. Diqqətə çatdırılıb ki, bunun başlıca səbəbi 19 sentyabr 2017-ci il tarixdən AMEA YT Parkın rezidenti olan “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin və digər rezidentlərin (“Azeltech” MMC, “DN Technologies” MMC) üzərinə düşən öhdəliklərini lazımınca icra etməməsidir. Vidadi Baxşəliyev sözügedən Qərarın 3-cü bəndinə əsasən, o cümlədən 17 may 2017-ci il tarixli üçtərəfli Girov müqaviləsi əsasında “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-yə, həmçinin AMEA YTP-də fəaliyyətin həyata keçirilməsinə dair bağlanmış rezidentlik müqaviləsinə əsasən “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-yə müəyyən tapşırıqların verildiyini, lakin MMC tərəfindən bu tapşırığın qismən icra olunduğunu söyləyib.
Şöbə müdiri, həmçinin AMEA YT Parkın 6 noyabr 2017-ci il tarixdən rezidenti statusunu əldə etmiş “DN Technologies” MMC-nin layihəsini həyata keçirməsi üçün AMEA İşlər İdarəsinin sabiq müdiri tərəfindən verilən göstərişə əsasən, “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC ilə “DN Technologies” MMC arasında  19 aprel  2018-ci il tarixli Tərəfdaşlıq Müqaviləsinin bağlandığını bildirib.
Yoxlamalar zamanı, həmçinin müəyyənləşdirilib ki, AMEA YT Parkın digər rezidenti “Azeltech” MMC və “DN Technologies” MMC indiyə qədər bütün layihələrini “Elm və Texnologiya Parkı” MMC adı ilə həyata keçirib, bağlanmış müqavilələrin hamısı “Elm və Texnologiya Parkı” MMC adı ilə rəsmiləşdirilib. Bu isə bir daha sübut edir ki, “Elm və Texnologiya Parkı” MMC öz “məqsədyönlü” fəaliyyətini bu kimi adları sadalanan rezident hüquqi şəxslər vasitəsilə reallaşdırmağa davam etdirib.
Vidadi Baxşəliyev bildirib ki, “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-də AMEA prezidentinin 29 iyul 2020-ci il tarixli sərəncamı əsasında AMEA Rəyasət Heyəti Aparatının Daxili nəzarət və audit şöbəsi tərəfindən aparılmış audit yoxlaması zamanı hüquq pozuntuları aşkarlanıb. Belə ki, audit yoxlaması zamanı məlum olub ki, “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin fəaliyyəti dövründə bağlanmış bir sıra müqavilələrdə və onların icrasında ciddi pozuntulara yol verilib.
Bununla yanaşı, “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin kadr məsələlərinin idarə edilməsində nöqsanların olduğu müəyyən edilib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin Daxili nəzarət və audit şöbəsinin müdir müavini Mehparə Kəlbəliyeva “Elm və Texnologiya Parkı” MMC tərəfindən alınan avadanlıqlar barədə məlumat verib və mövcud çatışmazlıqlardan danışıb.
Hesabat ətrafında AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA İşlər idarəsinin müdiri, professor Elton Məmmədov, Hüquq və kadrlar idarəsinin rəisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Ağasiyev, “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin direktoru Vasif Abbasov, “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin direktoru Cavid Şahmuradov, “DN Technologies” MMC-nin direktoru Ceyhun Nabadov və  Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş mühəndisi Samir Süleymanov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
AMEA Rəyasət Heyəti yuxarıda qeyd olunan problemləri nəzərə alaraq “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin fəaliyyətinə dair bir sıra qərarlar qəbul edib.
Daha sonra akademik Ramiz Mehdiyev çıxış edərək bu gün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında bir sıra ciddi uğurlu tədqiqatların aparıldığını və mühüm elmi nəticələrin əldə edildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu elmi nəticələrin cəmiyyətimizdə və beynəlxalq müstəvidə təbliği istiqamətində ardıcıl işlər aparılmalıdır. Bundan əlavə, akademik bu gün alimlərimizin sağlam, məsuliyyətli və işgüzar prinsiplər əsasında çalışmasının və AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarının həyata keçirilməsinə öz töhfələrini verməsinin zəruriliyini vurğulayıb.

НОВОСТИ Архив 2333 Çap et
29 сентября состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
В мероприятии приняли участие президент НАНА академик Рамиз Мехтиев, члены Президиума - первые вице-президенты НАНА академики Иса Габиббейли и Ибрагим Гулиев, вице-президенты НАНА академики Тофик Нагиев, Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, Расим Алгулиев, академик-секретарь, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, и.о. членов Президиума - академики Джамиль Алиев и Говхар Бахшалиева.
Открывая мероприятие, президент НАНА академик Рамиз Мехтиев сказал, что с утра 27 сентября в результате провокации вооруженных сил Армении ведется интенсивный огонь по азербайджанским селам вдоль линии фронта, а также по позициям нашей армии. Он отметил, что в ответ на эту провокацию Вооруженные силы Азербайджана по приказу Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева перешли в широкомасштабное контрнаступление против Армении. В результате сокрушительных ударов противник потерял большое количество войск и техники, 7 наших сел, а также стратегически важные высоты очищены от армянских захватчиков.
Академик Рамиз Мехтиев сказал, что на заседании Совета безопасности 27 сентября Президент Ильхам Алиев справедливо назвал достижения нашей армии серьезной военной победой и поздравил наш народ. Он подчеркнул, что эта блестящая победа, несомненно, является результатом решительной политики, проводимой Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым. Он также сообщил, что в ходе своего выступления на 75-й сессии Генассамблеи ООН, а также во время встречи с лидерами многих ведущих стран президент Ильхам Алиев говорил об агрессивной политике Армении, являющейся серьезной угрозой региональному миру и безопасности, в том числе справедливой борьбе Азербайджана.
Академик Рамиз Мехтиев сказал, что сегодня Вооруженные силы Азербайджана являются самой мощной армией в регионе и наши военнослужащие способны в короткие сроки восстановить территориальную целостность нашей страны, дать ответ агрессорам, добавив, что наш народ всемерно поддерживает справедливую борьбу нашего Президента, государства и армии.
Президент НАНА также отметил, что Кабинет Министров принял соответствующее решение об организации сменного режима работы в государственных учреждениях «В связи с объявленным военным положением на территории Азербайджанской Республики» и в академии будут приняты меры в этом направлении.
Затем академик Рамиз Мехтиев проинформировал участников о повестке дня заседания.
Академик-секретарь НАНА, член-корреспондент академии Аминага Садыгов сообщил, что первым обсуждаемым вопросом являются результаты аудита ООО «Парк науки и технологии» НАНА.
Выступая по этому поводу, руководитель Отдела внутреннего контроля и аудита Президиума НАНА Видади Бахшалиев сказал, что в связи с выполнением задач по пунктам, предусмотренным Постановлением Президиума НАНА «О текущем состоянии и проблемах Парка высоких технологий НАНА» от 15 мая 2020 г., группа должностных лиц Президиума НАНА провела инспекцию в Парке ВТ НАНА, но выяснилось, что по каким-то причинам соответствующие пункты Постановления не были выполнены. Было доведено до внимания, что основной причиной этого является невыполнение надлежащим образом обязательств ООО «Парк науки и технологии» и других резидентов (ООО “Azeltech”, ООО “DN Technologies”), являющимися резидентами Парка ВТ с 19 сентября 2017 года. Видади Бахшалиев сообщил, что в соответствии с пунктом 3 данного Постановления, в том числе на основании трехстороннего Договора залога от 17 мая 2017 года ООО «Парк высоких технологий НАНА», а также ООО «Парк науки и технологии» согласно заключенному договору резидентства на осуществление деятельности в ПВТ НАНА, были даны определенные поручения, но эти задачи были частично выполнены ООО.
Руководитель отдела также отметил, что по поручению бывшего начальника Управления делами НАНА по реализации проекта ООО «DN Technologies», получившего 6 ноября 2017 года статус резидента Парка ВТ НАНА, между ООО «Парк высоких технологий НАНА» и ООО «DN Technologies» было подписало Партнерское соглашение от 19 апреля 2018 года.
В ходе проверок также было установлено, что другой резидент Парка ВТ НАНА ООО «Azeltech» и ООО «DN Technologies» до настоящего времени реализовали все свои проекты под названием ООО «Парк науки и технологии», а все заключенные контракты оформлены на имя ООО «Парк науки и технологии». Это еще раз доказывает, что ООО «Парк науки и технологии» продолжало осуществлять свою «целенаправленную» деятельность через таких юридических лиц-резидентов.
Видади Бахшалиев сообщил, что нарушения были выявлены в ходе проверки ООО «Парк науки и технологии» Управлением внутреннего контроля и аудита Президиума НАНА на основании распоряжения президента НАНА от 29 июля 2020 года. Так, в ходе проверки было установлено, что в процессе деятельности ООО «Парк науки и технологии» допущены серьезные нарушения при заключении ряда договоров и их исполнении.
Кроме того, установлены недостатки в управлении кадровыми вопросами ООО «Парк науки и технологии».
Затем заместитель начальника Управления внутреннего контроля и аудита Президиума НАНА Мехпара Калбалиева проинформировала об оборудовании, закупленном ООО «Парк науки и технологии», и отметила имеющиеся недостатки.
Вице-президент НАНА академик Расим Алгулиев, начальник Управления делами НАНА профессор Эльтон Мамедов, начальник Управления права и кадров доктор философии по праву Расим Агасиев, директор ООО «Парк высоких технологий НАНА» Васиф Аббасов, директор ООО «Парк науки и технологии» Джавид Шахмурадов, директор ООО «DN Technologies» Джейхун Набадов и главный инженер Института радиационных проблем Самир Сулейманов высказали свои мнения и предложения.
Учитывая вышеупомянутые проблемы, Президиум НАНА принял ряд решений по деятельности ООО «Парк науки и технологии».
Затем академик Рамиз Мехтиев отметил, что в научных учреждениях и организациях НАНА проведен ряд серьезных успешных исследований и получены важные научные результаты. Он отметил, что необходимо вести последовательную работу по признанию этих научных результатов в нашем обществе и на международном уровне. Кроме того, академик подчеркнул важность организации нашими учеными своей научной деятельности на основе здравых, ответственных и деловых принципов и внесения вклада в выполнение решений Президиума НАНА.