XƏBƏRLƏR Arxiv 2267 Çap et
Bu gün akademik Abdulla Qarayevin anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunmuş yubiley çərçivəsində keçirilən “XXI ƏSR FİZİOLOGİYASI” gənc alimlərin elmi-praktik onlayn konfransında çıxış edən məruzəçilər sertifikatla təltif ediliblər.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Əhməd Hacıyev açıb. Akademik Abdulla Qarayevin Azərbaycanda fiziologiya məktəbinin əsasını qoyduğunu söyləyən alim bildirib ki, Respublikada insan və heyvan fiziologiyası sahəsində fundamental tədqiqatlar aparan ilk sərbəst akademik qurum məhz onun təşəbbüsü ilə Az.SSR EA-nın  Zoologiya İnstitutunda yaradılan Fiziologiya şöbəsi olmuşdur. Sonradan Rəyasət Heyəti yanında sektor statusu alan bu qurumun əsasında 1968-ci ildə Fiziologiya İnstitutu təsis olunmuşdur. Qeyd olunmuşdur ki, bugün akademik Abdulla Qarayevin adını daşıyan Fiziologiya İnstitutu onun uzun sürməyən rəhbərliyi dövründə irəli sürdüyü ideyaları inkişaf etdirir, Respublikada aparılan   fizioloji tədqiqatların koordinasiyasını həyata keçirir, gənc kadrların yetişdirilməsinə öz töhfəsini verir.
Konfrans çərçiəsində təşkil edilən müsabiqədə AMEA-nın Fiziologiya İnstitutu, Azərbaycan Tibb Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti və bir sıra digər təşkilatlardan gənc alimlərin hazırladığı məruzələr təqdim edilmişdi.
Müsabiqənin nəticələrinə görə Fiziologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şövqi Hüseynova (I yer), Azərbaycan Tibb Universitetinin Normal fiziologiya kafedrasının assistenti Aygün Cəfərovaya (II yer), Bakı Dövlət Universitetinin İnsan və heyvan fiziologiyası kafedrasının doktorantı Könül Həsənova (III yeri) və Fiziologiya İnstitutunun doktorantı Murad Sultanova (III yer) və digər məruzəçilərə sertifikatlar təqdim edilib, gələcək işlərində uğurlar arzulanıb.

NEWS Archive 2266 Çap et
02.10.2020 / Conferences, sessions The participants of the online conference dedicated to the 110th anniversary of academician Abdulla Garayeva were awarded
Today, the speakers of the scientific and practical online conference of young scientists - "PHYSIOLOGY OF THE XXI CENTURY", dedicated to the 110th anniversary of the birth of academician Abdulla Garayev, were awarded certificates.
The event was opened by Professor Ahmad Hajiyev, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute. Emphasizing the fact that academician Abdulla Garayev was the founder of the school of physiology in Azerbaijan, Professor noted that the first independent academic institution conducting fundamental research in the field of human and animal physiology in the Republic was the Department of Physiology, created on his initiative at the Institute of Zoology of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR. Subsequently, on the basis of this institution, which received the status of a sector under the Presidium, the Institute of Physiology was created in 1968. It was noted that today the Institute of Physiology, which has been named after academician Abdulla Garayev, develops the ideas put forward during academician’s short leadership, coordinates the physiological studies carried out in the Republic, and contributes to the capacity building of young specialists.
The competition, organized within the framework of the conference, was held among the young scientists from the Institute of Physiology of ANAS, Azerbaijan Medical University, Baku State University and a number of other organizations. According to the results of the competition, Shovgi Huseynov (I place), Ph.D. in Biology, Senior Researcher of the Institute of Physiology, Aygun Jafarova (II place), Assistant of the Department of "Normal Physiology" at Azerbaijan Medical University, Konul Hasanova ( III place), doctoral student of the Department of "Human and Animal Physiology" at Baku State University, Murad Sultanov (III place), doctoral student of the Institute of Physiology and other speakers were rewarded with certificates.