XƏBƏRLƏR Arxiv 2216 Çap et
26.10.2020 / Yeni nəşrlər Akademik Ramiz Mehdiyevin Qarabağ həqiqətlərilə bağlı məqaləsi dünya erməniliyinin mərkəzlərindən biri olan Livanda tanınmış “Əl-Məyadin” telekanalının rəsmi saytında nəşr edilmişdir
25 oktyabr 2020-ci il tarixində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin «Əcnəbi oxucunun diqqətinə Qarabağ həqiqətləri» adlı məqaləsi Livanın tanınmış “əl-Məyadin” telekanalının rəsmi saytında dərc edilmişdir.
Məqalədə müəllif Qarabağ tarixinin bütün dövrlərini xronoloji qaydada təhlil etmişdir. Qarabağın zəngin arxeologiyası haqqında bəhs edilən giriş hissəsindən sonra akademik bölgənin Qafqaz Albaniyası və Ərəb xilafəti dövründəki tarixinə geniş diqqət ayırmış, tanınmış xarici və azərbaycanlı alimlərin tədqiqatları əsasında uydurma erməni iddialarına münasibət bildirmişdir. Xristianlıq pərdəsi altında qədim alban irsinin mənimsənərək bütün dünyaya yanlış olaraq erməni tarixinin bir parçası kimi təqdim edilməsi məsələsi üzərində xüsusilə dayanan AMEA prezidenti ərəbdilli oxucuları bu təbliğata uymamağa çağırır.
Məqalənin digər bir qismində isə akademik Ramiz Mehdiyev Qarabağın mədəni mərkəzi olan Şuşa şəhərinin Azərbaycan mədəniyyətinin və elminin tarixində oynadığı müstəsna rola toxunmuş, bu şəhərin yetişdirdiyi görkəmli şəxsiyyətlər haqqında məlumat vermişdir.
Yekunda isə müəllif Qarabağın hətta sovet dövründə belə Azərbaycanın tərkibində olduğunu və dünya birliyi tərəfindən yekdilliklə Azərbaycanın ayrılmaz parçası kimi qəbul edildiyini xatırladaraq erməni işğalına və iddialarına son qoyulması üçün çağırış edir.
Məlumat üçün qeyd olunmalıdır ki, “əl-Məyadin”  telekanalı Livanın Beyrut şəhərində yerləşir. “əl-Məyadin” ərəb dünyasında yayımlanan "əl-Cəzirə", "BBC News Arabic", "əl-Ərəbiyyə” və "Sky News Arabia" birlikdə 5 ən böyük televiziya kanalından biri hesab olunur. Kanalın 500-dən çox əməkdaşı və dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən geniş müxbir şəbəkəsi var. “əl-Məyadin” kanalı ərəb ölkələrinin hamısında sərbəst şəkildə yayımlanmaqdadır.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin Qarabağla bağlı məqaləsinin belə bir nüfuzlu informasiya resursunda dərc edilməsi, tarixi həqiqətlərin çoxmilyonluq ərəb dünyasına çatdırılması baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir.

НОВОСТИ Архив 2215 Çap et
26.10.2020 / Новые публикации Статья академика Рамиза Мехтиева о реалиях Карабаха была опубликована на официальном сайте известного телеканала «аль-Маядин» в Ливане, одном из центров мирового армянства
25 октября 2020 года на официальном сайте известного ливанского телеканала «аль-Маядин» была опубликована статья президента НАНА академика Рамиза Мехтиева «Карабахские реалии - вниманию иностранных читателей».
В статье автор анализирует все периоды истории Карабаха в хронологическом порядке. После вступительной части, посвященной богатой археологии Карабаха, академик остановился на истории региона в период Кавказской Албании и Арабского халифата, а также выразил свое отношение к вымышленным армянским претензиям на основе исследований известных зарубежных и азербайджанских ученых. Акцентируя внимание на проблеме незаконного присвоения древнего албанского наследия и представления его всему миру как части армянской истории под видом христианства, президент НАНА призывал арабоязычных читателей не поддаваться этой пропаганде.
В другой части статьи академик Рамиз Мехтиев затронул исключительную роль Шуши, культурного центра Карабаха, в истории азербайджанской культуры и науки, а также дал информацию о выдающихся личностях, выходцах из этого города.
В заключение автор призывает к прекращению армянской оккупации и утверждает, что Карабах был частью Азербайджана еще в советское время и был единодушно признан мировым сообществом как неотъемлемая часть Азербайджана.
Следует отметить, что телеканал «аль-Маядин» находится в городе Бейруте Ливана. аль-Маядин - один из пяти крупнейших телеканалов арабского мира, вместе с аль-Джазира, BBC News Arabic, al-Arabiya и Sky News Arabia. Канал насчитывает более 500 сотрудников и широкую сеть корреспондентов по всему миру. "аль-Маядин" свободно транслируется во всех арабских странах.
Публикация статьи президента НАНА академика Рамиза Мехтиева о Карабахе на столь авторитетном информационном ресурсе имеет большое значение с точки зрения донесения исторических реалий до многомиллионного арабского мира.