XƏBƏRLƏR Arxiv 2048 Çap et
07.12.2020 / Konfranslar, iclaslar Naxçıvan Bölməsində payız-qış mövsümünə hazırlıqla bağlı tədbir keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunda Naxçıvan Muxtar Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin payız-qış mövsümünə hazırlıqla bağlı maarifləndirici tədbir keçirilib.
Yığıncağı institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, kimya elmləri doktoru Bayram Rzayev açaraq bildirib ki, bu cür tədbirlərin keçirilməsi mütəmadi xarakter almalı, xüsusilə soyuq qış aylarında qaz və elektrik cihazlarından səmərəli istifadə edilməli, nəzarətsiz qoyulmamalıdır.
Daha sonra Naxçıvan MR Fövqəladə Hallar Nazirliyi Aparatının Mülki Müdafiə işinin təşkili şöbəsinin Mülki Müdafiə işinin təşkili və planlaşdırılması bölməsinin rəisi, kapitan Rəcəb Səfərov “Mülki müdafiə işinin təşkili və aparılmasına qoyulan müasir tələblər” mövzusunda iştirakçıları məlumatlandırıb. Qeyd edib ki, təhlükə əsasən standartlara uyğun olmayan qızdırıcılardadır və qaz xətlərinin düzgün çəkilməməsi, qaz üçün rezin boruların 80 sm-dən uzun olması təhlükəlidir: “Qaz üçün rezin boruların keyfiyyətsiz olması vəziyyəti daha da çətinləşdirir. Qazdan zəhərlənmələrin çoxu sobanın tüstü borularının təmizlənməməsindən irəli gəlir”.
Tədbirin digər çıxışçısı Naxçıvan Muxtar Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Mülki müdafiə işinin təşkili şöbəsinin Əhalinin mülki müdafiə və fövqəladə hallara hazırlıq bölməsinin Mülki Müdafiə qüvvələrinin hazırlığı üzrə baş məsləhətçisi, dövlət qulluqçusu Afaq Alməmmədova qeyd edib ki, fövqəladə hal yarandıqda dərhal həkim ambulatoriyalarına, təcili tibbi yardıma müraciət edilməlidir. Onun sözlərinə görə, həkim gələnə qədər zəhərlənən şəxs açıq havaya çıxarılmalı, yatmağa qoyulmamalı, ətir, spirt və s. maddələr iylədilərək ayıq saxlanılmalıdır. Bu cür hallar gələcəkdə onurğa beynində müəyyən fəsadlar törədir. İnsan bədənində müəyyən hüceyrələrin ölməsinə gətirib çıxarır. Təəssüflər olsun ki, statistik məlumatlara əsaslansaq, son zamanlar genetik xəstəliklərin, xüsusilə ağ ciyər və s. digər xroniki xəstəliklərin bir çoxunun bu yolla əmələ gəldiyi öz təsdiqini tapıb.
Mütəxəssislər tədbirin sonunda mövzu ətrafında iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
Sonda B.Rzayev Naxçıvan MR Fövqəladə Hallar Nazirliyinin əməkdaşlarına Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun kollektivi adından təşəkkürünü bildirib.

NEWS Archive 2014 Çap et
07.12.2020 / Conferences, sessions An event was held in Nakhchivan Division in preparation for the autumn-winter season
An educational event on preparation for the autumn-winter season of the Ministry of Emergency Situations of the Nakhchivan Autonomous Republic was held at the Institute of Natural Resources of the Nakhchivan Division of ANAS.
Opening the meeting, Deputy Director for Scientific Affairs, Doctor of Chemical Sciences Bayram Rzayev said that such events should be held regularly, especially in the cold winter months, gas and electrical appliances should be used efficiently and not left unattended.
Then, Captain Rajab Safarov, Chief of the Civil Defense Organization and Planning Department of the Civil Defense Organization Department of the Nakhchivan Autonomous Republic Ministry of Emergency Situations, briefed the participants on "Modern requirements for the organization and conduct of civil defense work."
Another speaker of the event was Afag Almammedova, Chief Adviser on Civil Defense Forces Training of the Civil Defense and Emergency Preparedness Department of the Civil Defense Department of the Ministry of Emergency Situations of the Nakhchivan Autonomous Republic.Afag Almammedova noted that in case of emergency, it is necessary to immediately go to outpatient clinics and emergency medical care. According to her, the poisoned person should be taken outdoors, not allowed to sleep, given perfume, alcohol, etc. until the doctor arrives  should be sniffed and kept awake.Such cases cause certain complications in the spinal cord in the future. It causes the death of certain cells in the human body.
At the end of the event, experts answered questions from participants on the topic.
At the end, B.Rzayev thanked the employees of the Ministry of Emergency Situations of Nakhchivan AR on behalf of the staff of the Institute of Natural Resources.