XƏBƏRLƏR Arxiv 3222 Çap et
15.04.2020 / Yubileylər Aprelin 15-i görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın anım günüdür
Dünya şöhrətli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın vəfatından 35 il ötür.
Zərifə Əziz qızı Əliyeva 28 aprel 1923-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasında anadan olub.
1947-ci ildə N.Nərimanov adına Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunu bitirib. Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Oftalmologiya İnstitutunda elmi işçi, 1969-cu ildən isə Ə.Əliyev adına Azərbaycan Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda göz xəstəlikləri kafedrasının dosenti, professor, oftalmologiya kafedrasının müdiri (1982-1985) vəzifələrində çalışıb.
Akademik Zərifə Əliyevanın Azərbaycanda oftalmologiya elminin inkişafında müstəsna xidmətləri var. Onun vaxtilə Azərbaycanda geniş yayılmış traxomanın  profilaktikası və müalicəsi üzrə hələ gənc mütəxəssis kimi əldə etdiyi nailiyyətlər Azərbaycanda oftalmologiyanın bu sahəsinə mühüm nəzəri və praktiki töhfələr vermişdir. Görmə orqanının peşə patologiyaları ilə bağlı apardığı tədqiqatlar isə alimi artıq keçmiş Sovet məkanında tanıtdırdı.
Zərifə Əliyevanın zəngin elmi-tədqiqat fəaliyyətində zərərli iş şəraiti ilə bağlı göz xəstəliklərinin öyrənilməsi üzrə tədqiqatlar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu ilə bağlı olub. 1979-cu ildə Azərbaycan EA Rəyasət Heyətinin və Səhiyyə Nazirliyinin birgə qərarı əsasında İnstitutun tərkibində Əməkdar Elm Xadimi, tibb elmləri doktoru, akademik Zərifə Əliyevanın rəhbərliyi altında “Görmənin fiziologiyası” laboratoriyası yaradıldı. Bu labotatoriyanın yaradılması ilə nəinki İnstitutun elmi fəaliyyətində, eləcə də milli oftalmologiya məktəbinin inkişafında yeni bir səhifə açıldı. Sahələrarası elmi-tədqiqat qurumu kimi Bakı məişət kondisionerləri zavodunda, kimya sənayesinin bir sıra istehsalat müəssisələrində aşağı toksikliyə malik məhsulların fəhlə və qulluqçuların görmə orqanlarına təsirinin fizioloji və kliniki aspektlərinin öyrənilməsi üzrə tədqiqatlara başlandı və az bir müddətdə   oftalmologiyanın bu yeni sahəsində mühüm nəticələr əldə edildi.
Elmi araşdırmaların nəticələri əsasında bir neçə monoqrafiya, o cümlədən «Şin istehsalında gözün peşə patologiyası», «Xroniki yod intoksikasiyası ilə bağlı oftalmologiya», «Yod sənayesində gözün peşə xəstəliyinin profilaktikası» monoqrafiyaları çap edilmiş və dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. "Terapevtik oftalmologiya”, "İridodiaqnostikanın əsasları” kimi nadir elmi əsərləri onun onun novator tədqiqatçı kimi tanınmasında  xüsusi rol oynamışdır.
1981-ci ildə oftalmologiyanın inkişafına verdiyi böyük töhfələrə, görmə orqanının peşə patologiyası sahəsində apardığı elmi tədqiqatlara görə akademik Zərifə Əliyeva oftalmologiya elmində ən yüksək mükafata – SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının M.İ.Averbax adına mükafatına layiq görülmüşdür.
Akademik Zərifə Əliyeva Ümumittifaq Oftalmoloqlar Cəmiyyəti Rəyasət Heyətinin, Sovet Sülhü Müdafiə Komitəsinin, Azərbaycan Oftalmologiya Cəmiyyəti İdarə Heyətinin, "Vestnik oftalmologiya” (Moskva) jurnalı redaksiya heyətinin üzvü idi.
Fziologiya İnstitutunun əməkdaşları böyük alim, gözəl insan Zərifə Əliyevanın əbədi xatirəsini yad etməyi unutmur. Allah rəhmət eləsin!

НОВОСТИ Архив 3217 Çap et
15.04.2020 / Юбилеи 15 апреля - день памяти выдающегося офтальмолога-ученого академика Зарифы Алиевой
35 лет прошло со дня смерти всемирно известного ученого-офтальмолога академика Зарифы Алиевой.
Зарифа Азиз кызы Алиева родилась 28 апреля 1923 года в Нахичеванской Автономной Республике. В 1947 году окончила Азербайджанский Государственный Медицинский институт имени Н.Нариманова. Сначала работала научным сотрудником в Азербайджанском научно-исследовательском институте офтальмологии, а с 1969 года в Азербайджанском институте усовершенствования врачей имени А.Алиева была доцентом кафедры «Глазные болезни», профессором, а затем заведующим кафедрой офтальмологии (1982-1985)
Академик Зарифа Алиева внесла исключительный вклад в развитие офтальмологии в Азербайджане. Еще будучи молодым специалистом её достижения в профилактике и лечении трахомы, которая в то время была широко распространена в Азербайджане, внесли неоценимый теоретический и практический вклад в эту область офтальмологии в Азербайджане. В постсоветское время она стала известна исследованиями профессиональных патологий зрительного органа.
Исследования болезней глаз, связанных с вредными условиями труда в богатой научно-исследовательской деятельности Зарифы Алиевой были связаны с Институтом физиологии имени академика Абдуллы Караева Национальной академии наук Азербайджана. В 1979 году на основании совместного решения Президиума Академии наук Азербайджана и Министерства здравоохранения при институте была создана лаборатория «Физиология зрения» под руководством заслуженного деятеля науки, доктора медицинских наук, академика Зарифы Алиевой. С созданием этой лаборатории открылась новая страница не только в научной деятельности института, но и в развитии национальной школы офтальмологии. В научно-исследовательском институте начали изучать физиологические и клинические аспекты воздействия низкотоксичных продуктов на органы зрения рабочих и служащих Бакинского завода бытовых кондиционеров и ряда химических заводов, и были получены важные результаты для новой области офтальмологии.
По результатам научных исследований было опубликовано несколько монографий, в том числе «Профессиональная патология глаза при производстве шин», «Офтальмология, связанная с хронической йодной интоксикацией», «Профилактика профессиональных заболеваний глаз в йодной промышленности», которые были высоко оценены мировым научным сообществом. Редкие научные труды, такие как «Терапевтическая офтальмология», «Основы иридодиагностики», сыграли особую роль в признании её как инновационного исследователя.
В 1981 году академик Зарифа Алиева была удостоена высшей награды в области офтальмологии - премии имени М. И. Авербаха АМН СССР за большой вклад в развитии офтальмологии и за научные исследования в области профессиональной патологии органа зрения.
Академик Зарифа Алиева была членом Президиума Всесоюзного общества офтальмологов, Советского комитета защиты мира, правления Азербайджанского общества офтальмологов и редакции журнала "Вестник офтальмологии" (Москва).
Сотрудники института физиологии не забывают почтить память великого ученого, прекрасного человека Зарифы Алиевой. Благослови вас Господь!