XƏBƏRLƏR Arxiv 3068 Çap et
Azərbaycanın görkəmli dövlət xadimi, Azərbaycan elminin parlaq nümayəndəsi, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev 1938-ci il aprel ayının 17-də Bakı şəhərində anadan olub. 1957-ci ildə - 19 yaşında Bakı Dənizçilik məktəbini bitirib. Daha sonra o, Azərbaycan Dövlət Unversitetinin Tarix fakültəsinə daxil olub. Alim əmək fəaliyyətinə 1965-ci ildə başlayıb, 1972-ci ildən Azərbaycan Dövlət Universitetində müəllim, baş müəllim vəzifələrində çalışıb. 1974-cü ildən Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi aparatında məsul vəzifələrdə, o cümlədən Elm və təhsil şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb. Səmərəli fəaliyyəti nəzərə alınmaqla Ramiz Mehdiyev Azərbaycan KP MK-nın katibi kimi yüksək vəzifəyə təyin edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin ona göstərdiyi etimad  nəticəsində Ramiz Mehdiyev 1995-ci ildən başlayaraq Prezident Administrasiyasının rəhbəri vəzifəsini icra etməyə başlayıb. Bu müddətdə görkəmli alim dünya siyasi arenasında ölkəmizin nüfuzunun artırılmasında, dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsində, azərbaycançılıq ideologiyasının möhkəmləndirilməsində fəal iştirak etməklə yanaşı, müstəqil Azərbaycanda dövlət quruculuğu məsələləri, milli dövlətçilik tarixi, cəmiyyətin müasir inkişafı, millətlərarası münasibətlər və s. problemlərə həsr olunmuş 400-dən çox kitab və elmi məqalə nəşr etdirmişdir.
23 oktyabr 2019-cu ildə artıq Respublikada və xaricdə tarixçi-filosof alim kimi tanınan akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-nın Ümumi yığıncağında bu mötəbər elm ocağının prezidenti seçilib. Onun rəhbərliyi ilə Akademiyanın fəaliyyətində yeni bir səhifə açılıb. AMEA-nın strukturunun əsaslı olaraq təkmilləşdirilməsi, idarəetmə sisteminin modernləşdirilməsi, qurumun fəaliyyətinin müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində qərarlar verilib, konkret addımlar atılmağa başlanıbdır. Onun rəhbərliyi altında AMEA Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramının” qısa müddətdə hazırlanıb qəbul edilməsi AMEA-nın yaxın perspektivdəki inkişafının təməlini təşkil edir.
Akademik Ramiz Mehdiyev rəhbərlik etdiyi qurumun əməkdaşlarının, elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması məsələlərini də daim diqqət mərkəzində saxlayır.
Azərbaycanın görkəmli ictimai-ciyasi xadimi, elm tşkilatçısı və alimini doğum günü münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, Azərbaycan elminin inkişafında böyük uğurlar arzu edirik!

НОВОСТИ Архив 3069 Çap et
Выдающийся государственный деятель Азербайджана, блестящий представитель азербайджанской науки, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев родился 17 апреля 1938 года в Баку. В 1957 году в возрасте 19 лет окончил Бакинское военно-морское училище. Затем он поступил на исторический факультет Азербайджанского Государственного Университета. Ученый начал свою карьеру в 1965 году, а с 1972 года работал преподавателем и старшим преподавателем в Азербайджанском Государственном Университете. С 1974 года он занимал руководящие должности в Центральном комитете Коммунистической партии Азербайджана, в том числе возглавлял отдел науки и образования. Учитывая его эффективную деятельность, Рамиз Мехтиев был назначен на высокую должность секретаря ЦК Компартии Азербайджана. Благодаря доверию, оказанному ему президентом Азербайджанской Республики Гейдаром Алиевым, Рамиз Мехтиев с 1995 года исполнял обязанности главы администрации президента. В этот период выдающийся ученый принимал активное участие в повышении престижа страны на мировой политической арене, в успешной реализации государственной политики, в укреплении идеологии азербайджанства, а также он опубликовал более 400 книг и научных статей по проблемам  построения государства в независимом Азербайджане, национальной государственной истории, современного развития общества, международных отношений и многого другого.
23 октября 2019 года академик Рамиз Мехтиев, уже известный как историк и философ в республике и за рубежом, был избран на Генеральной Ассамблее НАНА президентом этого престижного научного центра. Под его руководством открылась новая страница в деятельности Академии. Были приняты решения по кардинальному улучшению структуры НАНА, модернизации системы управления, адаптации деятельности учреждения к требованиям современности, интеграции азербайджанской науки в мировую науку, и были предприняты конкретные шаги. Под его руководством Президиумом НАНА в короткие сроки была разработана и принята «Программа развития НАНА на 2020–2025 годы», которая является основой развития НАНА в ближайшем будущем. В центре внимания академика Рамиза Мехтиева улучшение социального обеспечения сотрудников и исследователей учреждения, которое он возглавляет.
Мы искренне поздравляем выдающегося общественного и политического деятеля Азербайджана, организатора науки и ученого с днем рождения, желаем ему крепкого здоровья и больших успехов в развитии азербайджанской науки!