XƏBƏRLƏR Arxiv 3068 Çap et
Azərbaycanın görkəmli dövlət xadimi, Azərbaycan elminin parlaq nümayəndəsi, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev 1938-ci il aprel ayının 17-də Bakı şəhərində anadan olub. 1957-ci ildə - 19 yaşında Bakı Dənizçilik məktəbini bitirib. Daha sonra o, Azərbaycan Dövlət Unversitetinin Tarix fakültəsinə daxil olub. Alim əmək fəaliyyətinə 1965-ci ildə başlayıb, 1972-ci ildən Azərbaycan Dövlət Universitetində müəllim, baş müəllim vəzifələrində çalışıb. 1974-cü ildən Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi aparatında məsul vəzifələrdə, o cümlədən Elm və təhsil şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb. Səmərəli fəaliyyəti nəzərə alınmaqla Ramiz Mehdiyev Azərbaycan KP MK-nın katibi kimi yüksək vəzifəyə təyin edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin ona göstərdiyi etimad  nəticəsində Ramiz Mehdiyev 1995-ci ildən başlayaraq Prezident Administrasiyasının rəhbəri vəzifəsini icra etməyə başlayıb. Bu müddətdə görkəmli alim dünya siyasi arenasında ölkəmizin nüfuzunun artırılmasında, dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsində, azərbaycançılıq ideologiyasının möhkəmləndirilməsində fəal iştirak etməklə yanaşı, müstəqil Azərbaycanda dövlət quruculuğu məsələləri, milli dövlətçilik tarixi, cəmiyyətin müasir inkişafı, millətlərarası münasibətlər və s. problemlərə həsr olunmuş 400-dən çox kitab və elmi məqalə nəşr etdirmişdir.
23 oktyabr 2019-cu ildə artıq Respublikada və xaricdə tarixçi-filosof alim kimi tanınan akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-nın Ümumi yığıncağında bu mötəbər elm ocağının prezidenti seçilib. Onun rəhbərliyi ilə Akademiyanın fəaliyyətində yeni bir səhifə açılıb. AMEA-nın strukturunun əsaslı olaraq təkmilləşdirilməsi, idarəetmə sisteminin modernləşdirilməsi, qurumun fəaliyyətinin müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində qərarlar verilib, konkret addımlar atılmağa başlanıbdır. Onun rəhbərliyi altında AMEA Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramının” qısa müddətdə hazırlanıb qəbul edilməsi AMEA-nın yaxın perspektivdəki inkişafının təməlini təşkil edir.
Akademik Ramiz Mehdiyev rəhbərlik etdiyi qurumun əməkdaşlarının, elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması məsələlərini də daim diqqət mərkəzində saxlayır.
Azərbaycanın görkəmli ictimai-ciyasi xadimi, elm tşkilatçısı və alimini doğum günü münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, Azərbaycan elminin inkişafında böyük uğurlar arzu edirik!

NEWS Archive 3026 Çap et
An outstanding statesman of Azerbaijan, a brilliant representative of Azerbaijani science, president of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev was born on April 17, 1938 in Baku. In 1957, at the age of 19, he graduated from the Baku Naval School. Then he entered the history faculty of Azerbaijan State University. The scientist began his career in 1965, and since 1972 he worked as a teacher and senior lecturer at Azerbaijan State University. Since 1974, he held senior positions in the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan, including the head of the department of science and education. Given his effective work, Ramiz Mehdiyev was appointed to the high position of Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan. Thanks to the trust placed in him by the President of the Republic of Azerbaijan, Heydar Aliyev, Ramiz Mehdiyev has served as head of the presidential administration since 1995. During this period, an outstanding scientist took an active part in enhancing the country's prestige in the world political arena, in successfully implementing state policy, in strengthening the ideology of Azerbaijanism, and he published more than 400 books and scientific articles on the problems of building a state in independent Azerbaijan, national state history, modern development of society, international relations and much more.
On October 23, 2019, academician Ramiz Mehdiyev, already known as a historian and philosopher in the republic and abroad, was elected at the General Assembly of ANAS as the president of this prestigious scientific center. Under his leadership, a new page was opened in the activities of the Academy. Decisions were made to radically improve the structure of ANAS, modernize the management system, adapt the institution to modern requirements, integrate Azerbaijani science into world science, and concrete steps were taken. Under his leadership, the ANAS Presidium quickly developed and adopted the “ANAS Development Program for 2020–2025”, which is the basis for the development of ANAS in the near future. The focus of academician Ramiz Mehdiyev is improving the social security of employees and researchers of ANAS.
We sincerely congratulate the outstanding public and political figure of Azerbaijan, the organizer of science and the scientist on his birthday, we wish him good health and great success in the development of Azerbaijani science!