XƏBƏRLƏR Arxiv 2924 Çap et
AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına  Fiziologiya İnstitutunun kollektivi İnstitutun baş elmi işçisi və keçmiş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, biologiya elmləri doktoru, professor Telman Ağayevin 9 may 2020-ci il tarixdə vəfat etdiyini bildirir və mərhumun ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə baş sağlığı verir.
Telman Məmmədəli oğlu Ağayev 1935-ci il oktyabr ayının 10-da Qərbi Azərbaycanda anadan olmuşdur. Orta məktəbi doğma kəndində əla qiymətlətlə bitirdikdən sonra Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Zootexnika fakültəsinə daxil olmuş və 1959-cu ildə oranı müvəffəqiyyətlə başa vermuşdur. Əmək fəaliyyətinə gənc kadr olaraq 1960-cı ildə Naxçıvan MSSR Nazirlər Sovetində təlimatçı kimi başlayan Telman müəllim Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Heyvandarlıq şöbəsinin müdiri vəzifəsinə qədər yüksəlmişdir.
Hələ orta məktəb illərindən biologiya elminə olan həvəsi onu yüksək vəzifəni və gələcək perspektivləri qoyub 1964-cü ildə Bakıya, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Fiziologiya Sektorunun aspiranturasına gətirib çıxarmışdır.   “Biokimya” ixtisası üzrə əyani aspiranturaya Azərbaycanda fiziologiya məktəbinin banisi akademik Abdulla Qarayevin də iştirak etdiyi komissiya qarşısında müvəffəqiyyətlə imtahan verən gənc Telman Ağayev həmin gündən öz taleyini Fiziologiya institutu ilə bağlamış və ömrünün sonuna kimi burada çalışmşdır.
Təkamül fiziologiyası və biokimyası sahələrində uğurlu tədqiqatlar apararaq 1969-cu ildə Bakıda namizədlik,  1983-cü ildə Sankt-Peterburqda doktorluq  dissertasiyasını müdafiə etmişdir, professor elmi adını qazanmışdır. Filogenez və ontogenezin ayrı-ayrı səviyyələrində duran orqanizmlərin mərkəzi sinir sisteminin sensor və hüceyrə biokimyası üzrə elmi istiqamətin təşkilatçısı və aparıcı mütəxəssisi kimi 2001-ci ildə o, AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Telman müəllimin elm yoluna diqqət yetirsək, onun addım-addım, böyük zəhmətkeşliklə, çətinliklərə qalib gələrək kiçik elmi işçi, böyük elmi  işçi, laboratoriya müdiri, ömrünü həsr etdiyi İnstitutun elmi işlər üzrə dirktor müavini, nəhayət direktoru vəzifələrində əzmkeşliklə çalışdığını görürük.  Yüzlərlə elmi məqalələrin, onların içərisində 10 monoqrfiyanın yazılıb işıqüzü görməsi onun məhsuldar əməyinin nəticəsidir və məşğul olduğu tədqiqat sahəsi üçün yararlı mənbələr kimi qalacaq.
Telman müəllimin rəhbərliyi altında yetişmiş 10 elmlər doktoru, 37 elmlər namizədi - onun əməyindən və zəkasından yararlanmış insanlar – daim ona minnətdarlıq nümayiş etdirirlər.
Telman müəllim yaradıcı insanlara xas olan bir çox xüsusiyyətlərə malik olmuşdur. Poetik təbiətə malik bir insan kimi şeirlərini, xatirələrini qoyub getmişdir. Şahmat kimi elitar oyunun vurğunu olmuşdur. Bağ həyatının və təsərrüfatının demək olar ki, peşəkar bilicisi idi; onun yaratdığı səliqə-səhman, yetişdirdiyi bağ meyvələri çoxlarını heyrətə gətirirdi.
Telman müəllim ciddi və qayğıkeş ailə başçısı olub, qız övladlarını böyüdüb başa çatdırıb, yaxşı təhsil verib, onların içərisində atalarının yolunu davam etdirənlər var, onlara bu işdə uğurlar arzu edirik.
Zəngin və şərəfli ömür yaşamış Telman Ağayevin əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır, doğma kollektivinin üzvləri onu həmişə yad edəcək, hörmət və ehtiramla xatırlayacaqlar.

НОВОСТИ Архив 2858 Çap et
Институт физиологии имени академика Абдуллы Караева НАНА объявил о кончине старшего научного сотрудника и бывшего директора института, члена-корреспондента НАНА, доктора биологических наук, профессора Тельмана Агаева 9 мая 2020 года и выразил глубокие соболезнования его родным и близким.
Тельман Мамедали оглы Агаев родился 10 октября 1935 года в Западном Азербайджане. Окончив среднюю школу с отличием в родном селе, он поступил на зоотехнический факультет Азербайджанского сельскохозяйственного института и успешно окончил его в 1959 году. Начав свою карьеру в качестве молодого сотрудника в 1960 году в качестве инструктора в Совете министров Нахичеванской Автономной Советской Социалистической Республики, Тельман Агаев поднялся до должности начальника отдела животноводства Министерства сельского хозяйства. Его увлеченность биологической наукой ещё со школьной скамьи привела его в 1964-м году в аспирантуру в Баку, в сектор физиологии Академии наук Азербайджана, предоставив ему высокую должность и перспективы на будущее. Успешно сдав экзамен в очную аспирантуру по специальности «Биохимия» перед комиссией при участии основателя физиологической школы в Азербайджане академика Абдуллы Караева, молодой Тельман Агаев связал свою дальнейшую судьбу с Институтом физиологии и проработал там до конца своей жизни. Проводя исследования в области эволюционной физиологии и биохимии, он защитил кандидатскую диссертацию в Баку в 1969 году и докторскую диссертацию в Санкт-Петербурге в 1983 году, получив звание профессора. В 2001 году он был избран член-корреспондентом НАНА в качестве организатора и ведущего специалиста в области сенсорной и клеточной биохимии центральной нервной системы организмов на разных уровнях филогенеза и онтогенеза.  Тельман Агаев пробивал себе дорогу в научном росте преодолевая трудности шаг за шагом, работая с большим усердием и начал младшим научным сотрудником, потом работал старшим научным сотрудником, затем заведующим лабораторией, заместителем директора по научной части и, наконец, директором  Института. Сотни научных статей, включая 10 монографий, были написаны и опубликованы в результате его плодотворной работы, которые останутся полезными источниками в данной области исследований.  Под руководством Тельмана Агаева были  защищены диссертации 10 докторов наук и 37 кандидатов наук, которые смогли извлечь выгоду из его потенциала и интеллекта и которые всегда будут благодарны ему.
Тельман Агаев был творческой личностью. Как поэтическая натура он оставил немало стихотворений и воспоминаний. Он интересовался такой элитной игрой, как шахматы. Он был профессиональным знатоком в ведении садового хозяйства и плоды его сада поразили многих.
Тельман Агаев был серьезным и заботливым главой семьи, который воспитал и дал хорошее образование своим детям, среди которых есть те, кто продолжает его путь и которым мы желаем успехов в этой работе. Светлая память о Тельмане Агаеве, который жил славной жизнью учёного, всегда будет жить в сердцах его родного коллектива, которые всегда будут вспоминать его с почётом и уважением