XƏBƏRLƏR Arxiv 2924 Çap et
AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına  Fiziologiya İnstitutunun kollektivi İnstitutun baş elmi işçisi və keçmiş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, biologiya elmləri doktoru, professor Telman Ağayevin 9 may 2020-ci il tarixdə vəfat etdiyini bildirir və mərhumun ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə baş sağlığı verir.
Telman Məmmədəli oğlu Ağayev 1935-ci il oktyabr ayının 10-da Qərbi Azərbaycanda anadan olmuşdur. Orta məktəbi doğma kəndində əla qiymətlətlə bitirdikdən sonra Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Zootexnika fakültəsinə daxil olmuş və 1959-cu ildə oranı müvəffəqiyyətlə başa vermuşdur. Əmək fəaliyyətinə gənc kadr olaraq 1960-cı ildə Naxçıvan MSSR Nazirlər Sovetində təlimatçı kimi başlayan Telman müəllim Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Heyvandarlıq şöbəsinin müdiri vəzifəsinə qədər yüksəlmişdir.
Hələ orta məktəb illərindən biologiya elminə olan həvəsi onu yüksək vəzifəni və gələcək perspektivləri qoyub 1964-cü ildə Bakıya, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Fiziologiya Sektorunun aspiranturasına gətirib çıxarmışdır.   “Biokimya” ixtisası üzrə əyani aspiranturaya Azərbaycanda fiziologiya məktəbinin banisi akademik Abdulla Qarayevin də iştirak etdiyi komissiya qarşısında müvəffəqiyyətlə imtahan verən gənc Telman Ağayev həmin gündən öz taleyini Fiziologiya institutu ilə bağlamış və ömrünün sonuna kimi burada çalışmşdır.
Təkamül fiziologiyası və biokimyası sahələrində uğurlu tədqiqatlar apararaq 1969-cu ildə Bakıda namizədlik,  1983-cü ildə Sankt-Peterburqda doktorluq  dissertasiyasını müdafiə etmişdir, professor elmi adını qazanmışdır. Filogenez və ontogenezin ayrı-ayrı səviyyələrində duran orqanizmlərin mərkəzi sinir sisteminin sensor və hüceyrə biokimyası üzrə elmi istiqamətin təşkilatçısı və aparıcı mütəxəssisi kimi 2001-ci ildə o, AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Telman müəllimin elm yoluna diqqət yetirsək, onun addım-addım, böyük zəhmətkeşliklə, çətinliklərə qalib gələrək kiçik elmi işçi, böyük elmi  işçi, laboratoriya müdiri, ömrünü həsr etdiyi İnstitutun elmi işlər üzrə dirktor müavini, nəhayət direktoru vəzifələrində əzmkeşliklə çalışdığını görürük.  Yüzlərlə elmi məqalələrin, onların içərisində 10 monoqrfiyanın yazılıb işıqüzü görməsi onun məhsuldar əməyinin nəticəsidir və məşğul olduğu tədqiqat sahəsi üçün yararlı mənbələr kimi qalacaq.
Telman müəllimin rəhbərliyi altında yetişmiş 10 elmlər doktoru, 37 elmlər namizədi - onun əməyindən və zəkasından yararlanmış insanlar – daim ona minnətdarlıq nümayiş etdirirlər.
Telman müəllim yaradıcı insanlara xas olan bir çox xüsusiyyətlərə malik olmuşdur. Poetik təbiətə malik bir insan kimi şeirlərini, xatirələrini qoyub getmişdir. Şahmat kimi elitar oyunun vurğunu olmuşdur. Bağ həyatının və təsərrüfatının demək olar ki, peşəkar bilicisi idi; onun yaratdığı səliqə-səhman, yetişdirdiyi bağ meyvələri çoxlarını heyrətə gətirirdi.
Telman müəllim ciddi və qayğıkeş ailə başçısı olub, qız övladlarını böyüdüb başa çatdırıb, yaxşı təhsil verib, onların içərisində atalarının yolunu davam etdirənlər var, onlara bu işdə uğurlar arzu edirik.
Zəngin və şərəfli ömür yaşamış Telman Ağayevin əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır, doğma kollektivinin üzvləri onu həmişə yad edəcək, hörmət və ehtiramla xatırlayacaqlar.

NEWS Archive 2940 Çap et
09.05.2020 / Anniversaries The famous scientist physiologist and biochemist Telman Agaev passed away
The Institute of Physiology announced the death of a senior researcher and former director of the institute, corresponding member of ANAS, doctor of biological sciences, professor Telman Agayev on May 9, 2020 and expressed deep condolences to his family and friends.
Telman Mammadali oglu Agayev was born on October 10, 1935 in Western Azerbaijan. After graduating from high school with honors in his native village, he entered the zootechnical faculty of the Azerbaijan Agricultural Institute and successfully graduated in 1959. Having started his career as a young employee in 1960 as an instructor in the Council of Ministers of the Nakhichevan Autonomous Soviet Socialist Republic, Telman Agayev rose to the post of head of the livestock department of the Ministry of Agriculture. His enthusiasm for biological science from school already led him in 1964 to graduate school in Baku, to the physiology sector of the Academy of Sciences of Azerbaijan, giving him a high position and prospects for the future. Having successfully passed the exam for full-time postgraduate studies in the specialty “Biochemistry” before the commission, with the participation of the founder of the physiological school in Azerbaijan, academician Abdulla Karaev, the young Telman Agaev linked his future fate with the Institute of Physiology and worked there until the end of his life. Carrying out research in the field of evolutionary physiology and biochemistry, he defended his dissertation in Baku in 1969 and his doctoral dissertation in St. Petersburg in 1983, receiving the title of professor. In 2001, he was elected a corresponding member of ANAS as the organizer and leading specialist in the field of sensory and cellular biochemistry of the central nervous system of organisms at different levels of phylogenesis and ontogenesis. Telman Agaev made his way in scientific growth overcoming difficulties step by step, working with great zeal and starting as a junior researcher, then he worked as a senior researcher, then head of the laboratory, deputy director for science and, finally, director of the Institute. Hundreds of scientific articles, including 10 monographs, were written and published as a result of his fruitful work, which will remain useful sources in this field of research. Under the leadership of Telman Agaev, the dissertations of 10 doctors of sciences and 37 candidates of sciences were defended, who could benefit from his potential and intellect and who will always be grateful to him.
Telman Agaev was a creative person. As a poetic nature, he left many poems and memoirs. He was interested in such an elite game as chess. He was a professional gardener and the fruits of his garden impressed many.
Telman Agaev was a serious and caring head of the family who raised and gave a good education to his children, among whom are those who continue his path and whom we wish success in this work. The blessed memory of Telman Agaev, who lived the glorious life of a scientist, will always live in the hearts of his own team, who will always remember him with respect and respect.