XƏBƏRLƏR Arxiv 2364 Çap et
03.07.2020 / Konfranslar, iclaslar “Məhəmməd Hadinin sənət idealları və müasir dövr” mövzusunda onlayn elmi konfrans keçirilib
İyulun 3-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Məhəmməd Hadinin 140 illiyinə həsr olunan “Məhəmməd Hadinin sənət idealları və müasir dövr” mövzusunda onlayn elmi konfrans keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli tədbirin ölkə Prezidentinin "Məhəmməd Hadinin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında" 5 dekabr 2019-cu il tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunduğunu bildirib. O, bu sənədin böyük mütəfəkkirin yaradıcılığına verilən yüksək dəyər və ehtiramın göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli mütəfəkkir şair M.Hadinin Azərbaycan romantizminin əsas simalarından biri olduğunu deyərək, onun “Əlvahi intibah” poemasının ədəbiyyatımızda mövqeyindən danışıb. Bildirib ki, M.Hadinin irsi ilk dəfə Əziz Mirəhmədov tərəfindən araşdırılıb və 1978-ci ildə çap edilib. Ədibin əsərlərinin iki cildliyi hazırlansa da, həmin vaxt yalnız birinci cild işıq üzü görüb.
Birinci vitse-prezident hazırda professor İslam Qəriblinin rəhbərlik etdiyi şöbədə iki cildliyin hər iki cildinin çapa hazırlandığını və akademiyanın “Elm” nəşriyyatının planına salındığını diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi tərəfindən də dövlət başçısının sərəncamından irəli gələn tədbirlər planına uyğun olaraq “Ulduz” jurnalının bir nömrəsinin Məhəmməd Hadiyə həsr olunduğunu bildirib.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun Yeni dövr ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, professor İslam Qəribli “Məhəmməd Hadi: şair, tərcüməçi, publisist” adlı məruzəsini təqdim edib. O, rəhbərlik etdiyi şöbədə hazırlanan nəşrlər barədə məlumat verərək, M.Hadinin 246 orijinal şeirinin, 4 poemasının və 27 poetik tərcüməsinin məlum olduğunu söyləyib. İ.Qəribli şairin indiyədək digər kitablarında çap olunmayan 64 şeirinin, 4 poetik tərcüməsinin, 125 məqaləsinin, 3 məktubunun, 4 mənsur şeirinin ilk dəfə olaraq iki cildlikdə yer alacağını deyib.
Videokonfransda filologiya elmləri doktoru Abid Tahirli “M.Hadi poeziyası – istiqlalın əbədi məşəli”, kulturologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Namiq Abbasov “M.Hadi yaradıcılığı yeni kulturoloji təfəkkürdə”, dosent Mehdi Gəncəli “Türkiyədə M.Hadi irsinin tədqiqi” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Onlayn konfransda, həmçinin “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, Uşaq ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova çıxış ediblər.
Bundan başqa, tədbirdə filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərlinin “M.Hadi romantizmində ədəbi-fəlsəfi cərəyanların izləri”, filologiya elmləri doktoru, dosent Lütviyyə Əsgərzadənin “Azərbaycan istiqlal mübarizəsi və M.Hadi”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səadət Vahabovanın “M.Hadi yaradıcılığında tolerantlıq”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təranə Abdullayevanın “M.Hadi Tofiq Fikrət və onun ədəbi irsi haqqında” adlı məruzələri dinlənilib.

NEWS Archive 2361 Çap et
On July 3, Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS organized an online scientific conference on "Muhammad Hadi's art ideals and modern era" dedicated to the 140th anniversary of the outstanding representative of Azerbaijani literature Muhammad Hadi.
Opening the conference, first vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature academician Isa Habibbayli said the event was organized in accordance with the Presidential Decree "On the celebration of the 140th anniversary of Muhammad Hadi" dated December 5, 2019.
Academician Isa Habibbayli said that the thinker and poet M. Hadi was one of the main figures of Azerbaijani romanticism and spoke about the position of his poem "Alvahi Renaissance" in our literature. He said that Hadi's legacy was first studied by Aziz Mirahmadov and published in 1978. Although two volumes of the author's works were prepared, only the first volume was published at that time.
The first vice-president noted that both volumes of the two-volume book were prepared for publication in the department headed by Professor Islam Garibli and included in the plan of the academy's "Elm" publishing house. He said that one issue of Ulduz journal was dedicated to Muhammad Hadi by the Writers' Union of Azerbaijan in accordance with the action plan issued by the President.
Then, the head of the New Age Literature Department of the Institute of Literature, Professor Islam Garibli presented a lecture entitled "Muhammad Hadi: poet, translator, publicist." Providing information about the publications prepared by his department, he said that 246 original poems, 4 poems and 27 poetic translations of M. Hadi were known.
At the video conference, Doctor of Philology Abid Tahirli delivered a lecture on "M.Hadi's poetry - the eternal torch of independence", PhD in Culturology, Associate Professor Namig Abbasov "M.Hadi's creativity in a new cultural thinking", Associate Professor Mehdi Ganjali "Study of M.Hadi's heritage in Turkey".
Azer Turan, editor-in-chief of Edebiyyat newspaper, Elnara Akimova, head of the Children's Literature Department, Doctor of philological sciences, also spoke at the online conference.