XƏBƏRLƏR Arxiv 2364 Çap et
03.07.2020 / Konfranslar, iclaslar “Məhəmməd Hadinin sənət idealları və müasir dövr” mövzusunda onlayn elmi konfrans keçirilib
İyulun 3-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Məhəmməd Hadinin 140 illiyinə həsr olunan “Məhəmməd Hadinin sənət idealları və müasir dövr” mövzusunda onlayn elmi konfrans keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli tədbirin ölkə Prezidentinin "Məhəmməd Hadinin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında" 5 dekabr 2019-cu il tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunduğunu bildirib. O, bu sənədin böyük mütəfəkkirin yaradıcılığına verilən yüksək dəyər və ehtiramın göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli mütəfəkkir şair M.Hadinin Azərbaycan romantizminin əsas simalarından biri olduğunu deyərək, onun “Əlvahi intibah” poemasının ədəbiyyatımızda mövqeyindən danışıb. Bildirib ki, M.Hadinin irsi ilk dəfə Əziz Mirəhmədov tərəfindən araşdırılıb və 1978-ci ildə çap edilib. Ədibin əsərlərinin iki cildliyi hazırlansa da, həmin vaxt yalnız birinci cild işıq üzü görüb.
Birinci vitse-prezident hazırda professor İslam Qəriblinin rəhbərlik etdiyi şöbədə iki cildliyin hər iki cildinin çapa hazırlandığını və akademiyanın “Elm” nəşriyyatının planına salındığını diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi tərəfindən də dövlət başçısının sərəncamından irəli gələn tədbirlər planına uyğun olaraq “Ulduz” jurnalının bir nömrəsinin Məhəmməd Hadiyə həsr olunduğunu bildirib.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun Yeni dövr ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, professor İslam Qəribli “Məhəmməd Hadi: şair, tərcüməçi, publisist” adlı məruzəsini təqdim edib. O, rəhbərlik etdiyi şöbədə hazırlanan nəşrlər barədə məlumat verərək, M.Hadinin 246 orijinal şeirinin, 4 poemasının və 27 poetik tərcüməsinin məlum olduğunu söyləyib. İ.Qəribli şairin indiyədək digər kitablarında çap olunmayan 64 şeirinin, 4 poetik tərcüməsinin, 125 məqaləsinin, 3 məktubunun, 4 mənsur şeirinin ilk dəfə olaraq iki cildlikdə yer alacağını deyib.
Videokonfransda filologiya elmləri doktoru Abid Tahirli “M.Hadi poeziyası – istiqlalın əbədi məşəli”, kulturologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Namiq Abbasov “M.Hadi yaradıcılığı yeni kulturoloji təfəkkürdə”, dosent Mehdi Gəncəli “Türkiyədə M.Hadi irsinin tədqiqi” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Onlayn konfransda, həmçinin “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, Uşaq ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova çıxış ediblər.
Bundan başqa, tədbirdə filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərlinin “M.Hadi romantizmində ədəbi-fəlsəfi cərəyanların izləri”, filologiya elmləri doktoru, dosent Lütviyyə Əsgərzadənin “Azərbaycan istiqlal mübarizəsi və M.Hadi”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səadət Vahabovanın “M.Hadi yaradıcılığında tolerantlıq”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təranə Abdullayevanın “M.Hadi Tofiq Fikrət və onun ədəbi irsi haqqında” adlı məruzələri dinlənilib.

НОВОСТИ Архив 2389 Çap et
03.07.2020 / Конференции, заседания Состоялась научная онлайн-конференция «Творческие идеалы Мухаммеда Хади и современность»
3 июля при организационной поддержке Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная онлайн-конференция «Творческие идеалы Мухаммеда Хади и современность», посвященная 140-летию видного представителя азербайджанской литературы Мухаммеда Хади.
Открыв конференцию вступительным словом, первый вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли сообщил, что мероприятие организовано в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «О проведении 140-летия Мухаммеда Хади», подписанным 5 декабря 2019 года.
Отметив, что поэт-мыслитель Мухаммед Хади является одним из ярчайших представителей азербайджанского романтизма, академик Иса Габиббейли рассказал о месте его поэмы «Алвахи интибах» («Исторические трагедии людей, или картины возрождения» в отечественной литературе. Он сообщил, что наследие Мухаммеда Хади впервые было изучено Азизом Мирахмедовым и издано в 1978 году. Хотя были подготовлены два тома избранных произведений классика, в то время был издан только первый том.
Первый вице-президент НАНА отметил, что в настоящее время в отделе, которым руководит профессор Ислам Гарибли, готовятся к изданию оба тома; они включены в план издательства «Элм» («Наука»). Он также добавил, что в соответствии с планом мероприятий по выполнению распоряжения главы государства, один выпуск журнала «Улдуз» Союза писателей Азербайджана посвящен Мухаммеду Хади.
Затем заведующий Отделом литературы нового периода Института литературы, профессор Ислам Гарибли выступил с докладом «Мухаммед Хади: поэт, переводчик, публицист». Говоря о готовящихся к изданию в руководимом им отделе сборниках, ученый сообщил, что известны 246 оригинальных стихотворений, 4 поэмы и 27 поэтических переводов Мухаммеда Хади. Ислам Гадирли подчеркнул, что в двухтомнике впервые будут опубликованы неизданные до сих пор произведения поэта: 64 стихотворения, 4 поэтических перевода, 125 статей, 3 письма и 4 стихотворения в прозе.
На видеоконференции также были прослушаны доклады на такие темы, как «Исследование творчества М.Хади в Турции», «Творчество М.Хади в новом культурологическом мышлении», «Следы литературно-философских течений в романтизме М.Хади», «Борьба за независимость Азербайджана и М.Хади», «Толерантность в творчестве М.Хади» и др.